Ziņas

Sabiedrība

Nelemt nevarēs

Gaida pārmaiņas. Liepas pagasta Maija ielas 3.namam vajadzīgs remonts, lai ēka neietu bojā. Tādēļ nolemts meklēt iespējas piesaistīt ES līdzekļus, vispirms gan jāmaina apsaimniekotājs.Foto: Indars Krieviņš

No 1. septembra Priekuļu novada Liepas pagastā esošā daudzdzīvokļu māja Maija ielā 3 tiks nodota SIA “Cēsu dzīvokļu pārvalde” (“CDzP”) pārvaldīšanā.

Līdz šim ēku apsaimniekoja Priekuļu novada pašvaldības Komunālais dienests, kas aicinājis iedzīvotājus pēc iespējas drīz dibināt biedrības, kooperatīvus vai sadarboties ar ārpakalpojuma sniedzējiem – uzņēmumiem, kuriem ir pieredze daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanā.

Liepas pagastā vairākums daudzdzīvokļu namu ir kritiskā stāvoklī un tiem nepieciešami nopietni remonti, vietējā pašvaldība meklējusi risinājumu, kā uzlabot ēku stāvokli. Liepas pagasta pārvaldes vadītāja Evita Šīrante skaidro, ka Maija ielas ēkas nodošana juridiskās personas pārziņā ir vienīgais ceļš, kā iedzīvotāji varētu apgūt Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu nama remontam, jo pašvaldība šādos projektos nedrīkst startēt, to var tikai biedrības vai uzņēmums. Viņa arī uzsver – kamēr vien iemītnieki ir neizlēmīgi vai pasīvi, ēku stāvoklis pasliktinās un ES apgūstamo līdzekļu iespējas sarūk.

“Nav jābūt speciālistam, lai novērtētu, ka visiem daudzdzīvokļu namiem Liepā tehniskais un vizuālais stāvoklis ir ļoti bēdīgs, tāpēc ilgāk vairs nevar gaidīt. Šī ir pirmā māja, kuru nododam uzņēmēja pārvaldījumā. Līdz šādam lēmumam bija jānoiet ilgs un grūts ceļš, vairākkārtīgi rīkojot iedzīvotāju parakstu vākšanu un kopsapulces. Pašlaik ir savākti 54 no 94 dzīvokļu īpašnieku parakstiem, beidzot varam rīkoties,” stāsta E. Šīrante, kura arī pati dzīvo minētajā mājā.

Par iespēju apsaimniekot namu tā, lai tā remontam saņemtu sabiedrisko līdzfinansējumu, iedzīvotāji diskutēja divus gadus, esot pavīdējusi arī doma par biedrības dibināšanu, taču viss apstājies ikreiz, kad kādam no mājas iedzīvotājiem vajadzēja uzņemties biedrības priekšsēdētāja pienākumus.

“Tas ir darbs pilnai slodzei. Atbildīgajam jāpārzina vairākas jomas, ne tikai vizuāli jākonstatē, ka mājai ir tehniski bojājumi. Viņam būtu jāstrādā ar parādniekiem, jāsagatavo līgumi, jāsadarbojas ar tiesu parādu piedziņā, jānodarbojas ar visu to, ko līdz šim veica pašvaldība. Katrreiz, nonākot līdz jautājumam, kurš varētu būt šī atbildīgā persona, apņēmība noplaka, uz priekšu nekas nevirzījās,” saka E. Šīrante.
Viņa neslēpj, ka dažu dzīvokļu saimniekiem ir iekrājušies komunālo maksājumu parādi, taču šīs parādsaistības paliek uz Priekuļu novada pašvaldības pleciem, tātad nepāriet jaunā pārvaldnieka pārziņā. Tomēr parādi paši no sevis nepazudīs, un, tā vai citādi, dzīvokļu īpašniekiem būs jānorēķinās.

Pašlaik kopējais mājas parāds ir 13 452,62 eiro, bet jau tagad zināms, ka turpmāk maksa par kvadrātmetru Maija ielas 3. namā pieaugs. Ja līdz šim par katru dzīvokļa kvadrātmetru rēķināja 21 centu, turpmāk būs jārēķinās ar 30 centiem un jāpieskaita PVN.

SIA “CDzP” valdes loceklis Ģirts Beikmanis skaidro, ka uzņēmuma pakalpojuma cena noteikta zem 20 centiem, kas ietver administratīvās izmaksas. Taču klāt nāk uzkopšana, sētnieka pakalpojumi un galvenā sadaļa – remontu fonds. “Ja remonta fondu noņemtu, būtu apmēram tas pats, kas bija pirms tam. Te arī slēpjas atbilde. Ja ir mazi maksājumi, mājai neveidojas uzkrājums un līdzekļu, par ko uzlabot ēkas stāvokli, nav. Atliek tikai piebilst, ka dzīvokļu īpašnieki to var mainīt jebkurā kopsapulcē, tādējādi nosakot katrā mājā citu pārvaldīšanas maksu, bet ne zemāku par pārvaldītāja administratīvajām izmaksām,” paskaidro Ģ. Beikma­nis.

Ja vēl kādas Liepas pagasta daudzdzīvokļu mājas iemītnieki izteiks vēlēšanos sadarboties ar “CDzP”, šķēršļiem nevajadzētu rasties, tomēr Ģ. Beikmanis uzsver, ka veiksmīgas sadarbības pamatā vienmēr ir dialogs.

“Ja pārējo namu dzīvokļu īpašnieki vēlēsies, lai mēs uzņemamies ēku pārvaldīšanu, bet nebūs gatavi ieguldīt īpašumā un ēka turpinās iet bojā, mēs necīnīsimies. Turpretī, ja iedzīvotāji gribēs sakārtot mājokli, pievērst uzmanību tam, kas jau ļoti sen aizmirsts, protams, meklēsim variantus, skatīsimies, kā piesaistīt Eiropas līdzfinansējumu. Viss ir īpašnieku ziņā. Mūsu pieredze ir dažāda, ir iedzīvotāji, kuri vēlas, lai mēs uzņemamies pilnu projekta vadību un realizāciju, viņi tikai dod piekrišanu; ir īpašnieki, kuri paši meklē būvniekus, raksta projektu, mēs tikai konsultējam,” par iespējami plašāku sadarbību domās dalās valdes loceklis.

Plānots, ka vistuvākajā laikā tiks rīkota Maija ielas 3.nama iedzīvotāju sapulce, kurā iepazīstinās ar jauno pārvaldītāju un apspriedīs iespējas, kā veiksmīgāk piesaistīt ES līdzekļus nepieciešamajiem remontiem. Lai gan E.Šīrante cer, ka arī citu Liepas daudzdzīvokļu namu iemītnieki sekos šim piemēram, viņa atzīst, ka katram pašam jālemj par savu un ēkas nākotni. Jau līdz ar jūlija rēķiniem iedzīvotāji no pašvaldības saņēma aicinājumu rīkot mājas iemītnieku sapulces un līdz 30. septembrim nospriest, kā tālāk saimniekos. Prie­kuļu novada pašvaldība ir lēmusi, ka jau tuvākajā nākotnē ar daudzdzīvokļu namu pārvaldīšanu vairs nenodarbosies.

Pašlaik SIA “CDzP” Priekuļu novada pašvaldībai ir sagatavojusi iesniegumu ar lūgumu pārņemt Maija ielas nama nr. 3 pārvaldīšanu savā pārziņā. Domājams, ka šis lūgums būs apmierināts un no 1. septembra ēku pārvaldīs “Cēsu dzīvokļu pārvalde”.