Ziņas

Sabiedrība

Nelaimes uz ūdens

Aizvadītajās brīvdienās, no 20.augusta plkst. 6.30 līdz 22.augusta plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 82 izsaukumus, no kuriem 26 bija uz ugunsgrēku dzēšanu un 42 uz glābšanas darbiem, savukārt 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Sandra Vējiņa informē plašāk par reģistrētajiem notikumiem Vidzemē.

Sestdien plkst. 16.04 ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Launkalnes pagastu, kur Lizdoles ezerā slīka cilvēks. Glābēji pārmeklēja ūdenstilpni un 30 metrus no krasta atrada apmēram 25 gadus
vecu noslīkušu sievieti.

Sestdien plkst. 19.19 tika saņemts izsaukums uz Kalēju ielu Smiltenē, kur, veicot remontdarbus, vieglā automašīna bija uzkritusi vīrietim. Glābēji cietušo atbrīvoja, veica atdzīvināšanas pasākumus un nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem, kuri konstatēja vīrieša nāvi.

Sestdien plkst. 23.02 tika saņemts izsaukums uz Gulbenes novada Lejasciema pagastu, kur Sudalezerā pazudis katamarāns ar diviem pieaugušiem cilvēkiem. Vietējie iedzīvotāji meklējuši jau vairākas stundas, taču bez rezultātiem. Glābēji uzsāka ezera pārmeklēšanu un pēc stundu ilgiem meklēšanas darbiem, tika saņemta informācija, ka cilvēki atradušies.

Ugunsdzēsēji – glābēji arī šogad konstatē, ka noslīkušo cilvēku skaits ir tieši atkarīgs no laika apstākļiem. Jo karstākas un saulainākas dienas, jo vairāk cilvēki neapdomīgi dodas peldēties. Tādēļ VUGD atgādina svarīgākās drošības prasības, kas jāņem vērā, lai atpūta pie ūdeņiem nebeigtos ar traģēdiju.

Visdrošāk ir peldēties oficiālajās peldvietās! Ja tādas nav, peldvietas krastam jābūt lēzenam, vēlams ar cietu pamatu. Upēs jāizvēlas vieta, kur ir vismazākā straume, tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu.

Vienkāršs, taču ļoti būtisks ieteikums – nepeldieties viens! Ja ūdenī radīsies problēmas, līdzās var nebūt citu cilvēku, kas spētu šādā situācijā palīdzēt.

Nepārvērtējiet savus spēkus! Dižošanās ar to, ka variet aizpeldēt vistālāk vai pārpeldēt pāri upei, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību. Turklāt, ja iepriekšējā vasarā varēji pārpeldēt upi, tas vēl nenozīmē, ka fiziskā sagatavotība ir tāda, ka vari to izdarīt arī šobrīd.

Ja esat pārkarsis saulē, ūdenī ejiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, kas var izraisīt muskuļu krampjus vai sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.

Ūdenstilpnes gultne var mainīties, tāpēc no krasta vai speciālas laipas neleciet ūdenī, bet gan tajā mierīgi iebrieniet. Alkohola lietošana un peldēšana nav savienojamas lietas, jo tas rada mānīgu siltuma iespaidu un liek cilvēkam zaudēt modrību.

Atpūšoties vai strādājot vienmēr atcerēsimies par bērnu drošību. Īpaši bīstamas ir piemājas ūdenskrātuves, kas rada daudz vilinājumu, un pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, viņš var iekrist ūdenī un sekas tam var būt traģiskas.

Tiem, kuri ieplānojuši braucienus ar laivām, VUGD atgādina, ka pirms nodarbošanās ar kādu no ūdens sporta veidiem, braukšanas ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, neaizmirstiet uzvilkt glābšanas vesti! Ja bērns dodas līdzi izbraukumā ar laivu vai plostu, obligāti jāvelk drošības veste, jo tā vislabāk pasargās, ja mazais iekritīs ūdenī.

VUGD atgādina: ja notikusi nelaime un nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, zvaniet uz 112, pēc iespējas precīzāk norādot nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas. Atcerieties, ka glābēji ir jāsagaida un jānorāda cietušā atrašanās vieta! Nepaļaujieties uz to, ka kāds noteikti jau ir izsaucis glābējus, piezvaniet arī pats, jo diemžēl VUGD pieredzē ir gadījumi, kad izmisīgi tiek gaidīta glābēju palīdzība, bet tas ir veltīgi, jo neviens no aculieciniekiem nav piezvanījis uz 112.