Ziņas

Sabiedrība

Negaidīti liels strādātgribētāju skaits

LIELISKS PALĪGS. Agnis Aploks divu nedēļu praksi aizvada Amatas novada Līvu bibliotēkā, kur izpalīdz bibliotekārei Lidijai Rutkovskai.Foto: Māris Buholcs

Otro gadu Amatas novada dome realizējusi bērnu nodarbinātības programmu. “Šogad aktivitāte ir ļoti liela. Vasaras darbiem pieņemti 85 bērni,” stāsta Amatas novada pašvaldības izpilddirektors Māris Timermanis.

Skolēnu interese vasarā strādāt un nopelnīt sev kabatas naudu bijusi liela, tādēļ pašvaldība, atšķirībā no iepriekšējā gada, pieņēmusi lēmumu nevienam bērnam darba iespējas neatteikt. “Pagājušajā gadā saņēmām lieliskas atsauksmes gan no skolēnu vecākiem, gan no darba devējiem, tāpēc šogad sasparojāmies un nolēmām ņemt darbā visus skolēnus, kas vēlas,” stāsta Māris Timermanis un uzsver, ka pašvaldība nodrošinājusi darbu vasarā visiem interesentiem no Amatas novada, neatkarīgi, kura novada vai pilsētas izglītības iestādē viņi mācās.

Darbu skolēni sākuši šajā nedēļā, bērni visā novadā aktīvi veic teritorijas sakārtošanas un labiekārtošanas darbus, tiek darīti dažādi darbi pie skolām un bibliotēkās, kā arī strādāts sociālajā dienestā, kur bērni kopā ar profesionāļiem piedalās sociālās palīdzības sniegšanā un mājas aprūpē. Lai saņemtu pašvaldības piešķirto atalgojumu, kas ir aptuveni 80 eiro, skolēniem jānostrādā divas nedēļas četras stundas dienā. “Vasaras darbs paredzēts līdz Jāņiem, bet lielai daļai bērnu ieplānoti arī Skolēnu dziesmu un deju svētki, tāpēc viņu darba laiks tika nedaudz pagarināts,” stāsta Māris Timermanis.
Šī ir pašas pašvaldības realizēta programma. Gada budžetā novada dome skolēnu vasaras darbam ieplānojusi 8600 eiro. “Taču daļa bērnu strādā arī pie citiem darba devējiem,” skaidro izpilddirektors un par veiksmīgu piemēru piesauc sadarbību ar Āraišu Ezerpils fondu, kas labprāt izmanto skolēnu palīdzību. Taču Māris Timermanis piebilst, ka reti kurš uzņēmums vēlas izmantot bērnu palīdzību, jo neatbilstošā vecuma un nepietiekamo prasmju dēļ nodrošināt bērniem atbilstošu darbu ir ļoti grūti.

Āraišu Ezerpils pārstāve Agnese Ramata stāsta, ka šonedēļ muzeja parkā darbu uzsākuši trīs Amatas novada bērni. “Skolēnu pienākumos pagaidām ir telpu un apkārtnes sakopšanas darbi, stendu tīrīšana. Vēlāk bērni iemēģinās savas prasmes arī Āraišu Ezerpils apmeklētāju intervēšanā,” tā par praktikantu pienākumiem stāsta Agnese Ramata.

Piedaloties bērnu nodarbinātības programmā, ieguvēji ir visi. Ar bērnu palīdzību šobrīd tiek sakopta apkārtne un novads sagatavots svētkiem. “Tūlīt būs Jāņi, arī novada svētki Ģikšos – bērni būs gan lieliski palīgi, gan svētku organizētāji,” stāsta Māris Timermanis. Arī bērni iegūst neatsveramu pieredzi – viņi ne tikai lietderīgi pavada savu brīvo laiku un nopelna naudu, bet arī pārbauda savas spējas un motivāciju ik rītu piecelties un doties uz darbu.

“Izdomāju pastrādāt, lai nopelnītu naudu skolai nepieciešamajām lietām. Piecelties no rīta nav grūti, vienīgās grūtības ir tās, ka ļoti labi jāpārzina alfabēts,” joko Agnis Aploks, kurš divu nedēļu praksi aizvada Amatas novada Līvu bibliotēkā, kur palīdz bibliotekārei Lidijai Rutkovskai. Viņa pienākumos ir grāmatu pārskatīšana, bojāto izdevumu līmēšana un sakārtošana alfabētiskā kārtībā. “Palīgi vienmēr noder. Izvēlējos Agni, jo biju ievērojusi, ka viņš ir aktīvs bibliotēkas apmeklētājs un grāmatu lasītājs,” priecīga par palīdzību stāsta bibliotekāre.

“Programma ir ļoti noderīga ne tikai bērniem, bet arī pašiem darbiniekiem,” smej Māris Timermanis, piebilstot, ka arī darbiniekiem šis ir kā pārbaudījums, jo papildu ikdienas pienākumiem un kolēģu aizvietošanu atvaļinājumu laikā jāpaspēj pieskatīt arī 85 jaunie strādnieki.