Ziņas

Sabiedrība

Nebijis pasākums Mārkulīčos

Ugunslīnijā. Kompleksā "Mārkulīči" aizvadīts pirmais Baltijas čempionāts šaušanā pa skrejošu mežacūkas mērķi, kur sevi veiksmīgi apliecināja vietējie šāvēji.Foto: Jānis Gabrāns

Medību sporta kompleksā “Mārkulīči” aizvadītas plašas sacensības. Programmā divi pasākumi, par kuriem teikts – pirmo reizi.

Vienlaikus ar tradicionālo “Purnavu muižas” kausa izcīņu pirmo reizi risinājās Baltijas čempionāts šaušanā pa skrejošu mežacūkas mērķi, bet noslēgumā pirmo reizi notika turnīrs “Lode pret bultu”.

Atklājot sacensības, uzņēmuma “Purnavu muiža” dibinātājs un īpašnieks Rolands Orlovskis uzsvēra, ka, lai arī šīs nav masveidīgākās sacensības šaušanā, te pulcējas meistarīgākie šāvēji: “Vienmēr bijis mērķis uz šiem mačiem pulcēt tos, kuri ir labākie valstī, un redzu, ka pulcējušies tiešām profesionāļi.”

“Druvai” viņš pastāstīja, ka “Purnavu kausa” izcīņa notiek jau astoto gadu un viņam pašam šīs sacensības esot ļoti mīļas: “Kopš pirmā gada esam gribējuši tās izveidot par augsta līmeņa sacensībām, neliekot uzsvaru uz kādu ampelēšanos. Lai tiešām sapulcējas dalībnieki, kuri to dara augstā līmenī, un šīs sacensības būtu vieta, kur mēroties spēkiem. Lai ir tā sportiskā mandrāža.”

Šis bija izsludināts kā pirmais Baltijas čempionāts, taču R. Orlovskis atzina, ka šoreiz kaimiņu atsaucība nav bijusi tā lielākā.
Mednieku un makšķernieku biedrības “Mārkulīči” vadītājs Vilnis Jaunzems, kurš bija viens no iniciatoriem Baltijas mēroga sacensībām, atzina, ka kaimiņvalstu pārstāvji šoreiz nav bijuši aktīvi tāpēc, ka, iespējams, nav atrasti pareizie kontakti, īstie cilvēki, kurus uzrunāt: “Nepazīstam igauņu šāvējus tik labi, lai zinātu, ar ko vispareizāk runāt. Taču sākums dots, atliek tikai darboties tālāk. Nākamgad Baltijas čempionātu apņēmās rīkot lietuvieši, domāju, ka nākotnē šīs sacensības izvērtīsies par starptautisku notikumu.”

R. Orlovskis paskaidroja, ka Eiropā populārāka esot kombinētā šaušana, kurās šauj pa dažādu zvēru mērķiem. Sacensības esot ļoti augstā līmenī, tajās pērn savus spēkus izmēģinājusi arī Latvijas komanda.

“Pārliecinājāmies, ka Eiropas vadošo šāvēju rezultāti ir gandrīz “kosmiski”, viņi ar to nodarbojas profesionāli. Mūsu puiši, kuri visi tomēr ir amatieri, vismaz izjuta šo sacensību atmosfēru, redzu, ka tagad viņu rezultāti ir auguši. Laikam saprata, ka bez kārtīga treniņa uz labām vietām nav ko cerēt,” teica R. Orlovskis.

Sacensības “Mārkulīčos” pulcēja medniekus, kuri savu prasmi spēj demonstrēt dažādos šaušanas vingrinājumos. “Purnavu muižas” īpašnieks norādīja, ka īsts mednieks ir universāls šāvējs, kuram jāprot vienlīdz labi rīkoties ar gludstorba vai vītņstobra ieroci, jāprot medīt dzinēju medībās, šaut pa skrejošu dzīvnieku, pa lidojošu mērķi, ejot pīļu medībās: “Sacensības ir iespēja pārbaudīt, kas ir katra mednieka stiprās puses, kur vēl jāpatrenējas. Dalībnieku vidū visi ir arī kaislīgi mednieki, ir pierādījies, ka tie, kuri ir teicami šāvēji šautuvē, mežā varbūt nav tik veiksmīgi, jo tur situācijas ir absolūti neprognozējamas. Sacensībās stendā var uzķert “skrejošās mežacūkas” ātrumu, skaidri zina, kur virzīsies, bet mežā viss var mainīties vienā mirklī.”
Sanākušie savu prasmi rādīja trijos šaušanas veidos: šaušanā ar gludstobra ieroci pa “Skrejošu mežacūku” 35 metru distancē, sportingā un medību šaušanā ar vītņustobra ieroci pa dažādiem mērķiem.

Šoreiz mājas sienas palīdzēja “Mārkulīču” sporta kluba šāvējiem, jo par pirmo Baltijas čempionu kļuva Edgars Zeidmanis, finālā par vienu punktu apsteidzot vēl vienu “Mārkulīču” komandas šāvēju Ojāru Dālderu.

“Īpašs prieks par viņa sniegumu, jo līdz šim sacensībās Edgars nebija parādījis, ka ir pats labākais. Šoreiz viņš bija tā satrenējies, ka visi labākie palika aiz viņa,” teica V. Jaunzems.

Arī komandu vērtējumā vietējie sāncenšiem nedeva nekādas cerības uz uzvaru. Pirmo vietu izcīnīja “Mārkulīču” otrā komanda – E. Zeidmanis, V. Jaunzems, Raivis Bērziņš, Dārta Zaļā, bet pirmajai komandai – otrā vieta. Tajā startēja: O. Dālders, Mārtiņš Gaņģis, Aigars Lezdiņš un Agnese Kārkliņa.
Arī šis esot vērā ņemama panākums, jo līdz šim allaž labāki esot bijuši komandas “Bebra kungs” šāvēji, kam šoreiz nācās samierināties ar trešo un ceturto vietu.

Ikviens varēja arī savu meistarību demonstrēt papildu sacensībās “Mārkulīču supermednieks”, bet noslēgumā notika turnīrs “Lode pret bultu”, kura iniciators bija V. Jaunzems. Viņš stāsta, ka patiesībā jau ideja neesot jauna. Kad tikko parādījušies šaujamieroči, Anglijā noticis šāds turnīrs, un pirmajā reizē pārāki izrādījušies loka šāvēji.

“Pie mums “Mārkulīčos” finālā ložu šāvēji bultu šāvējiem deva nelielu atlaidi, ļaujot šaut no nedaudz tuvākas distances, un sacensības noslēdzās ar neizšķirtu rezultātu. Ieradās daudzi vietējie loka šāvēji, jo Pārgaujā šī nodarbe kļuvusi ļoti populāra, pateicoties kluba “Free Wind Archers” aktivitātēm. Arī šo turnīru gribam padarīt par tradicionālu, piesaistot labākos kaimiņvalstu loku šāvējus, lai intriga būtu vēl lielāka,” teica V. Jaunzems.