Ziņas

Sabiedrība

Neatliekamajā palīdzībā darbs saspringts

Vienmēr gatavi. NMPD Plāča brigādes šoferis Ilmārs Putniņš ar mediķēm Laumu Jakovsku un Daci Stonku.Foto: Māris Buholcs

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ar esošajiem darbiniekiem spēj nodrošināt visu izsaukumu izpildi, tomēr nākotnē būtu jāpaaugstina ātrās palīdzības prestižs un jāpiesaista vairāk gados jaunu speciālistu, norādīja NMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka. Viņa arī pastāsta, ka nepieciešamība pēc NMPD brigāžu mediķiem reģionos ir ļoti atšķirīga. Visvairāk brigāžu mediķu trūkst Rīgā, bet Vidzemē, lai arī darbi rit saspringtāk, brigādes ar izsaukumiem galā tiek.

“Kaut gan mācību iestādes sagatavo jaunos speciālistus, darbinieku maiņa NMDP notiek gausi. Pašlaik ātrās palīdzības brigādes speciālista vidējais vecums ir 45 gadi. Ik gadu Vidzemes reģiona NMPD brigādes uzņem ap 10 jauniem darbiniekiem, taču, ja atskatāmies uz aizejošo gadu, 20 kolēģi devušies izdienas pensijā,” paskaidro S. Bračka.

NMPD pārstāve arī norādīja, ka neatliekamās palīdzības mediķu darbs ir ļoti specifisks un saspringts – jāstrādā diennakts dežūrās, jebkādos laikapstākļos, turklāt nereti jādodas arī uz tādām vietām, kurām citkārt negribētos pat tuvoties, tādēļ ātrās palīdzības darbiniekiem ir lielāks veselības un dzīvības apdraudējums nekā citiem viņu kolēģiem. Tomēr līdz ar vienota valsts neatliekamās palīdzības dienesta izveidošanu ieviesta arī vienota atalgojuma sistēma ātrajā palīdzībā strādājošajiem, panākts, ka dienesta darbiniekiem ir nodrošināta bezmaksas veselības aprūpe un nelaimes gadījumu apdrošināšana, apmācības un kvalifikācijas uzturēšana. Savukārt ar pašvaldību atbalstu sākta neatliekamās palīdzības punktu labiekārtošana, lai brigāžu personāls starp izsaukumiem uzturētos ērtās, piemērotās telpās.

NMPD arī uzsācis ilgtermiņa sadarbību ar mācību iestādēm un cer, ka tas palīdzēs piesaistīt topošos mediķus darbam dienestā, taču S. Bračka secina, ka jaunie speciālisti labprātāk izvēlas strādāt privātā sektorā. Tomēr, nodrošinot stabilitātes sajūtu, piedāvājot labas sociālās garantijas un stabilu atalgojumu, būtu iespējams motivēt jauniešus apgūt šo profesiju un strādāt ātrajā palīdzībā: “Taču jābūt godīgiem un jāatzīst – ne katrs spēj strādāt ātrās palīdzības brigādē. Tas tomēr ir ļoti smags un specifisks darbs. Visi nav radīti šim darbam.”

NMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece vēl piebilst, ka pašlaik medicīnas nozares prestižs ir dramatiski krities: “Lai cik tas nebūtu skumji, negatīvu attieksmi sajūtam ne tikai mēs – ātrās palīdzības brigādes darbinieki -, arī visi medicīnas speciālisti kopumā, un tas vēl vairāk liek jaunajiem speciālistiem izvērtēt nākotnes iespējas.”