Ziņas

Sabiedrība

NBS komandieris apmeklē Cēsis

Pārrunā aktuālo. Zemessardzes 27.kājnieku bataljona komandieris Normunds Zaviļeiskis (no kreisās) sarunā ar Nacionālo bruņoto spēku komandieri Leonīdu Kalniņu, Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandieri Mareku Ozoliņu un brigādes virsseržantu Daini Ceiruli. Foto: no albuma

Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš vakar ieradās Cēsīs, lai apmeklētu Zemessardzes 27.kājnieku bataljonu un tiktos ar tā komandieri Normundu Zaviļeiski.

Tikšanās brīdī klāt bija arī Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandieris Mareks Ozoliņš un virsseržants Dainis Ceirulis. Viesi klātienē iepazinās ar vienības spēju attīstības projektu un uzdevumu izpildes gaitu, kā arī uzklausīja bataljona komandiera redzējumu par vienības nākotnes perspektīvu.

NBS komandieris L.Kalniņš uzsver, ka Cēsis ir pazīstama pilsēta ne tikai ar savu aktīvo dzīves veidu šobrīd: “Cēsis zinām arī ar svarīgiem notikumiem mūsu valsts aizsardzībā, tās izveides sākuma posmā. Arī šodien Cēsu puses iedzīvotāji ir aktīvi aizsardzības spēju uzturēšanā, aktīvi darbojoties Zemes­sardzes 27.kājnieku bataljonā.”

Šobrīd bataljonā dienesta pienākumus pilda vairāk nekā 400 zemessargu, zemessargi – veterāni, kā arī profesionālā dienesta karavīri, kas organizē zemessargu dienesta uzdevumu izpildi un apmācības. 27.bataljona štābs Cēsīs atrodas Valmieras ielā, NBS Instruktoru skolas teritorijā, taču iecerēts drīzumā to pārcelt uz NBS bāzi “Pipariņi”, un L. Kalniņš apmeklēja arī šo bāzi, iepazīstoties ar pārbūves gaitu.

Bataljona komandieris N.Zaviļeiskis atzīst, ka vizīte, kad ierodas NBS komandieris, ir ļoti nozīmīga: “Ikvienā vienībā tas ir ļoti būtisks notikums, un tas ir svarīgi abām pusēm. Šīs nav augstā galda diplomātiskās sarunas, bet reāla darba diskusija. NBS komandieris redz patieso situāciju bataljonos, viņam rodas priekšstats par vienību spējām, savukārt man kā bataljona komandierim ir vairāk informācijas par attīstības plāniem gan zemessardzei, gan bruņotajiem spēkiem kopumā.”

Patlaban vairāki bataljona zemessargi piedalās 2. Vidzemes brigādes rīkotajā zemessargu militārās pamatapmācības nometnē, kas notiek Alūksnes novadā, un tajā kopumā piedalās aptuveni 60 jaunie zemessargi no visiem brigādes bataljoniem.

Pamatapmācības kursā piedalās 11 bataljona zemessargi, lai apgūtu lauka kaujas iemaņas, kaujas šaušanas pamatprincipus, topogrāfiju, pirmopalīdzību, ierindas apmācību un citas prasmes, kā arī uzlabotu fizisko sagatavotību.

“Jaunajiem zemessargiem šī nometne ir pirmais lielais solis viņu militārajā dzīvē,” norāda bataljona komandieris. “Trīs nedēļu laikā plecu pie pleca ar citiem zemessargiem viņi izbauda, ko nozīmē ikdienā būt formā, ar ieroci pie sāniem, papildinot zināšanas, ko vēlāk izmantot dienestā, mācībās.”

Nometnes laikā notiek arī 2. Vidzemes brigādes nodaļas līmeņa komandējošā sastāva apmācība, kā arī speciālistu pirmās palīdzības, ložmetējnieku, spridzinātāju palīgu, mīnu uzstādīšanas un izlūku mācību kursi. Tajos piedalās pieci 27.kājnieku bataljona zemessargi.

N. Zaviļeiskis norāda, ka interese par dienestu Zemessardzē joprojām ir liela. Vēl deviņi cilvēki iziet kandidāta stāžu, lai saprastu, ko nozīmē būt zemessargam, lai pēc tam pieņemtu lēmumu, dotu zvērestu un kļūtu par pilntiesīgiem zemessargiem vai varbūt izvēlētos profesionālo militāro dienestu.