Ziņas

Sabiedrība

Nav skaidrības, kad tiks vēlēts jaunais Vecpiebalgas novada vadītājs

Vecpiebalgas novadā vēl nesteidz domāt par domes priekšsēdētējas Ellas Frīdvaldes-Andersones (Novada attīstībai) pēcteča ievēlēšanu. Kā norādīja Opozīcijas pārstāvis Edžus Ķaukulis (“Par jaunajiem!”), ņemot vērā, ka Frīdvalde-Andersone amatā būs vēl mēnesi, laika vēl esot gana. Viņš arī minēja, ka labprāt sagaidītu, kad domes sastāvam pievienosies trīs jaunie deputāti, kas iegūs mandātus pēc Frīdvaldes-Andersones, Agitas Šulcas un priekšsēdētājas vietnieces Ilonas Radziņas (Novada attīstībai) aiziešanas. Radziņa nolika mandātu pēc sēdes, kuras laikā no mandātiem attiecās Šulca un Frīdvalde Andersone un kurā tika virzīts jautājums par pašvaldības izpilddirektora Hugo Dukša atstādināšanu, kamēr tiek veikta izmeklēšana par viņa vienpersoniski pieņemto lēmumu noteikt cenu Inešu pagasta smilts karjerā. Opozīcija Duksim arī pārmeta to, ka viņš astoņus gadus nav atskaitījies par izpilddirektora amatā paveikto.

Ķaukulis arī izteica cerību, ka šis sastāvs būs gatavs ieklausīties opozīcijas viedoklī, spriežot par nākamo pašvaldības vadītāju, un ka priekšsēdētājs tiks ievēlēts ar pārliecinošu vairākumu.

Frīdvalde-Andersone gan neizteica pieņēmumus, kurš varētu būt vadīt domi pēc viņas, sakot, lai par to lemj palikušie deputāti.

Vecpiebalgas novadā šobrīd norit iedzīvotāju organizēta parakstu vākšana par to, lai Frīdvalde–Andersone paliktu pašvaldības vadītājas amatā. Pati pašvaldības vadītāja norādīja, ka nezina, kurš stāv tieši stāv aiz parakstu vākšanas.

Viņa arī pastāstīja, ka, cik viņai zināms, juridiski ir iespējams domi vadīt pēc mandāta nolikšanas, taču nekomentēja, vai to nāktos darīt arī pēc 28.septembra, kura nolikta par viņas pēdējo darba dienu.

Vēlētāju apvienības “Par jaunajiem!” portālā “Facebook” publiskotais pieprasījums vēsta, ka 1998.gada decembrī Cēsu rajona Inešu pagasta padome tās vadītāja Mārtiņa Frīdvalda, Frīdvaldes-Andersones tēva, vadībā noslēdza līgumu ar būvniecības firmu SIA “Virāža” par tiesībām uz 20 gadiem, tas ir, līdz 2019.gada 1.janvārim, izmantot smilts karjeru “Skolaskalns” Inešu pagastā. No 2009.gada 1.jūlija līgumu ar uzņēmumu pārņēma Vecpiebalgas novada pašvaldība.

Sākotnējā cena karjerā bija 20 santīmi par kubikmetru, taču līgumā bija iespēja katru gadu mainīt šo cenu, kas pirmo reizi tika izmantot 2014.gada 2.janvārī, kad pašvaldības izpilddirektors Hugo Duksis vienpersoniski noteica, ka kubikmetrs maksās 60 centus, vēsta dokuments.

Ķaukulis aģentūrai LETA norādīja, ka analīzes laboratorijā liecina, ka Inešu pagastā iegūstamā smilts ir A klases, kā arī citur par šādu smilti tiek prasīta augstāka samaksa.

Skandālā iesaistītais SIA “Virāža” direktors Edvīns Vasers aiz kaislībām domē saskata konkurentu interešu virzīšanu. Vasers uzskata, ka pašreizējā cena nav neadekvāta, jo karjerā esot jāveic vairāki priekšdarbi, pirms vispār ķerties pie smilts iegūšanas darbi, atmīnēšana un māla kārtas norakšana. 60 centi par kubikmetru esot tikai tas, ko pašvaldība saņemot par to, ka sniedz uzņēmumam tiesības strādāt karjerā.

Viņš arī norāda, ka cena esot vairākas reizes pacelta. Pirms eiro ieviešanas cena par kubikmetru esot sasniegusi 40 santīmus kubikmetrā, un Duksis to tikai noapaļojis uz augšu no 57 centiem.

Vasers arī pauda, ka pēc viņa domām aiz notikumiem Vecpiebalgas novada domē stāv citu uzņēmēju intereses, un norāda, ka aiz viena no opozīcijas sarakstiem stāv uzņēmējs, kura interesēs ir šī brīža notikumi. Konkrētu uzņēmumu Vasers gan nenosauca. Uzņēmējs norādīja, ka novadā esot vēl četri vai pieci karjeri, kuru interesēs būt traucēt pašvaldības karjera darbu.

Arī Vecpiebalgas novada domes opozīcijā paustās aizdomas, ka pašvaldība nav saņēmusi visu summu par Inešu pagasta karjera izmantošanu, Vasers noraidīja.

Valsts kontrole vakar esot no Vecpiebalgas domes pieprasījusi dokumentus, kas saistīti ar karjera lietu, aģentūra LETA uzzināja Vecpiebalgas novada domē.

Ar pašu Duksi aģentūrai LETA neizdevās sazināties, jo izpilddirektors vēl slimo.

SIA “Virāža” pērn nopelnījusi 369 502 eiro, bet apgrozījums sasniedzis 2,32 miljonus eiro. Cēsīs reģistrētajā uzņēmumā strādā 35 darbinieki. Tas pieder Vaseram, kā arī Marikai Bukacinskai un Andrim Astahovskim, vēsta “Firmas.lv” informācija.

Jau ziņots, ka otrdien Vecpiebalgas novada domes sēdē mandātu nolika un no domes vadītājas amata atkāpās Frīdvalde-Andersone. Mandātu nolika arī vienīgā koalīcijas deputāte Šulca, kura bija pievienojusies opozīcijas virzītajam priekšlikumam par pašvaldības izpilddirektora Dukša atstādināšanu no amata uz izmeklēšanas laiku.

Frīdvalde-Andersone aģentūrai LETA tad skaidroja, ka vairs nespēj sastrādāties ar esošo domes sastāvu un kolēģiem pārmet nekoncentrēšanos uz novada attīstību. Savukārt Šulca skaidroja, ka deputāta darbs esot prasījis pārāk lielu emocionālo slodzi, bet nenoliedza, ka lēmums saistīts arī virzīto Dukša atstādināšanu.

Izpilddirektoru neizdevās atstādināt, jo viņš uz sēdi nebija ieradies slimības dēļ.