Ziņas

Sabiedrība

Nākamais gads – pārmaiņu zīmē

Godam pelnīts. Valsts policijas Vidzemes reģiona svinīgajā pasākumā ar nopelnu zīmi "Par cītību policijā" tika apbalvots ilggadējs Cēsu iecirkņa darbinieks, Kārtības policijas nodaļas inspektors Jānis Māliņš.Foto: no albuma

Savu 98.gadadienu nedēļas sākumā atzīmēja Valsts policija. Pērn Saeima 5.decembri atzina par oficiālu Policijas darbinieku dienu, to iekļaujot likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”. Pirmdien Rīgā notika Iekšlietu ministrijas rīkotais svinīgais pasākums, bet jau pagājušajā nedēļā Limbažos tika sveikti labākie Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes policisti, arī vairāki Cēsu iecirkņa darbinieki.

Iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže norāda, ka viņiem svētku sarīkojums notiks rīt, taču arī publiski viņš gribētu pateikt, ka darbinieki strādājuši ļoti labi: “Visiem saku paldies par labu darbu un ieguldījumu drošības nodrošināšanā un noziedzīgu darījumu atklāšanā. Paldies pienākas ikvienam, sākot ar ierindnieku līdz vecākajiem virsniekiem, jo katrs ieguldījis spēku un zināšanas. Paldies visiem, bet apbalvojumi gan tikai dažiem, ja visus vienmēr apbalvotu, nebūtu stimuls strādāt ar lielāku atdevi. Manuprāt, šāds stimuls nepieciešams, jo, būsim godīgi, cilvēks savas spējas par visiem simts procentiem izmanto reti.”

Viņš pastāstīja, ka darbinieku izvērtēšanu, kuri ieteikti Iekšlietu ministrijas un Valsts policijas apbalvojumiem, veic īpaši izveidota komisija, izskatot katra apbalvošanai izvirzītā personīgo lietu, tikai tad pieņem lēmumu par konkrētā apbalvojuma piešķiršanu.

Cēsu iecirknī apbalvoti daudzi. Kārtības policijas nodaļas inspektorei Ilzei Baņķierei pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe – policijas kapteinis.

Ar Iekšlietu ministrijas Pateicību apbalvots patruļpolicijas nodaļas satiksmes uzraudzības rotas jaunākais inspektors Kalvis Redko.

Ar nopelnu zīmi “Par cītību policijā” apbalvots ilggadējs darbinieks, Kārtības policijas nodaļas inspektors Jānis Māliņš.

A. Pāže norāda, ka šis ir viens no augstākajiem apbalvojumiem: “Jau pats nosaukums parāda, ka viņš ir cītīgs darbinieks, kurš sevi parādījis darbā no labākās puses, un šis tiešām ir pelnīts novērtējums.”

Valsts policijas Goda raksts piešķirts Kriminālpolicijas nodaļas inspektorei Aldonai Dimitrijevai un dokumentu sagatavošanas nodaļas darbiniecei Valdai Deviķei, bet Valsts policijas Pateicība – Kārtības policijas nodaļas inspektoram Jānim Gruelim. Iecirkņa priekšnieks norāda, ka J.Gruelis policijā strādā nesen, apmēram gadu, bet sevi jau parādījis no labākās puses.

Vairāki Kārtības policijas un Kriminālpolicijas darbinieki saņēmuši Vidzemes reģiona pārvaldes pateicības: Mareks Pugacēvičs, Aivis Jansons, Evita Kalniņa, Andrejs Jansons, Dzīlis Tamanis, Raimonds Kalašinskis, Aigars Raiska, Aivars Pometko, Ilze Svekre, Sandra Okrašinska, Zanda Raiska, Raimonds Ozoliņš un Skaidrīte Medne.

Vadītāji šoreiz bez apbalvojumiem, bet, kā norāda A. Pāže, viņam vislabākais apbalvojums ir kopīgi padarītais darbs, ka novērtēti darbinieki: “Tas dod vislielāko gandarījumu. Visi strādājam kopā, apbalvojums kādam ir apbalvojums visiem.”

Iecirkņa priekšnieks stāsta, ka nākamais gads ritēs pārmaiņu zīmē. Notiks gan strukturālas izmaiņas, gan sāks darboties vienotā atalgojumu sistēma.

Stāstot par strukturālajām izmaiņām, viņš norāda, ka Kārtības policijas darbinieku pārziņā vairs nebūs kriminālprocesi, kas ļaus vairāk veltīt laiku tiešo pienākumu pildīšanai: “Iecirkņu inspektoru galvenais uzdevums ir ļoti labi pārzināt sava iecirkņa teritoriju, situāciju tajā. No nākamā gada viņi vairāk pievērsīsies preventīvajam darbam, lai samazinātu noziedzīgos nodarījumus, mazinātu sabiedriskās kārtības pārkāpumus.

Jāstrādā pie tā, lai vairotu uzticību policijai, lai, ieraugot mūsu darbinieku, cilvēki nevis bēgtu, bet labprāt dalītos savos vērojumos, kā tas ir citās Eiropas valstīs, piemēram, Somijā, kur iedzīvotāji ar prieku iet pie policistiem un stāsta par problēmām, kas pamanītas. Tur atļauts taisīt selfijus ar policistiem, likt tos sociālajos tīklos, lai parādītu, ka cilvēki uzticas policistiem, nekautrējas no tā. Sadarbība ar sabiedrību nepieciešama, jo policisti visu zināt nevar, tikai kopīgi darbojoties, varam runāt par drošu sabiedrību.”

No nākamā gada reģionā tiek veidots vienotais patruļpolicijas dienests un vienotā dežūrdaļa. Proti, visus zvanus pa tālruni 110 turpmāk saņems centrālās pults darbinieki Valmierā, nevis Cēsu iecirknī, tāpēc cilvēkiem, zvanot uz vienoto tālruni, nepieciešams precīzi nosaukt ne tikai ielu, bet arī pilsētu, novadu, kur gadījums noticis. Nepietiks pateikt, ka Rīgas ielā, jo tāda ir arī citās pilsētās.

No nākamā gada pieaugs arī policistu atalgojums, kas būs atbilstošs noteiktajiem kritērijiem. A. Pāže norāda, ka jaunā atalgojuma sistēma ļaus sasniegt algu līmeni, kāds bija 2008.gadā: “Atalgojums, protams, ir nepieciešams, bet, dienot policijā, nevar nākt tikai uz darbu, lai saņemtu algu, jābūt sava darba fanātiķim. Ja esi atnācis dienēt policijā, jāstrādā ar degsmi un entuziasmu, tam jābūt sirds aicinājumam, tikai tad būs cerētais rezultāts.”