
No aizvadītās piektdienas visi muzeju apvienības “Orisāre” muzeji ir atvērti apmeklētājiem. “Visu laiku par muzejiem bija interese,
zvanīja, jautāja. Redzēsim, kā būs tagad, kad var braukt, bet dažas ģimenes jau pieteikušās. Rēķināmies, ka šovasar ekskursantu grupas nebrauks, tikai ģimenes un individuālie apmeklētāji,” saka “Orisāres” vadītāja Līva Grudule.
Viņa uzsver, ka visos memoriālajos muzejos – K.Skalbes “Saulrietos”, brāļu Kaudzīšu “Kalna Kaibēnos”, E.Dārziņa un J.Sudrabkalna “Jāņaskolā” un A.Austriņa “Kaikašos” – var nodrošināt noteikto distancēšanos. “Muzejos vienlaikus var ienākt septiņi cilvēki. Ja ir vairāk, ir pietiekami plašas teritorijas, ko skatīt, kur uzgaidīt. Ja nepieciešams, varam organizēt apmeklētāju plūsmu – pa vienām durvīm ienāk, otrām iziet,” pastāsta apvienības vadītāja. “Orisāre”, verot durvis apmeklētājiem, piedalās muzeju informatīvajā kampaņā “#TiekamiesTagad”. Apmeklētāju ērtībai muzejā izvietoti spilgti dzelteni, vienota dizaina informācijas materiāli par valstī noteiktajām prasībām, kas aicina apmeklētājus rūpēties par sev un apkārtējiem drošu viesošanos muzejā.
Vecpiebalgas novada pašvaldība kā muzeju dibinātāja lēmusi, ka līdz ārkārtējās situācijas beigām to apmeklējums ir bez maksas. Ir svarīgi ievērot drošību, skaidras naudas aprite ir jāierobežo.
Ārkārtējā situācija neietekmēja muzejnieku ikdienas darbu, jo muzejiem sezona tāpat sākas tikai 15.maijā. “Ieceru ir daudz. Dažas jāatliek, citas jāpatur prātā nākamajiem gadiem. Daudz kas bija izdomāts Muzeju naktij, bet katra ideja kādreiz var noderēt,” bilst apvienības vadītāja un pastāsta, ka katrā muzejā būs kāds jaunums.
A.Austriņa muzejam “Kaikašos” šis ir 30. darbības gads. Muzejnieki iepazīstina ne tikai ar pašu rakstnieku un viņa “Puiškanu”, bet arī atgādinās par pazīstamo Vecpiebalgas fotogrāfu Gustavu Žakertu. “Jāņaskolā” iecerēta piebaldzēna Valda Liepas keramikas izstāde. Savukārt “Saulrietos” tiks iekārtota audiovizuālā ekspozīcija “Ienāc pasakā!”, izmantojot projektā piesaistītu finansējumu.
Pērn notika mākslas skolu audzēkņu un bērnu zīmējumu konkurss par Skalbes pasaku tēmām. Muzeja teritorijā būs apskatāmi 12 lielformāta zīmējumi, apmeklētāji varēs klausīties pasakas, vērot ilustrācijas, pakavēties Pasaku pirtiņā un kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku dabā. Ekspozīcija tiks iekārtota Kārļa Skalbes iecienītā pastaigu un iedvesmas vietā līdzās pirtiņai, kas tiks atvērta apmeklētājiem kā izstāžu un radošas darbošanās, atpūtas telpa.
“Kalna Kaibēnos” ir atgriezies Ķencis. “Ziemu Ķencis pavadīja “slimnīcā”. Inešu meistari Uldis Cimdiņš un Mārtiņš Denovs palīdzēja pušelniekam tikt uz strīpas, salāpīja, aprūpēja. Tagad atkal stāv pagalmā blakus citiem,” pastāsta brāļu Kaudzīšu muzeja vadītājs Aivars Ošiņš un piebilst, ka “Mērnieku laiku” skulptūras pagalmā ir jau no 1976.gada, ik pa laikam tiek kas darīts, lai tās uzturētu, bet Ķencis bija pavisam saguris, koka apakšējais balsts bija beigts. “Kad pirms gadiem sešiem zāģējām nokaltušo Matīsa kaudzītes stādīto ozolu, bluķi tika saglabāti. Tagad uz viena stāv Ķencis. Gan jau Pāvulam arī vajadzēs, bluķis ir,” atklāj muzeja vadītājs.
Viņš ir gandarīts, ka par “Kalna Kaibēniem” interesējas. “Piektdien muzejā uzņēmu vienu ģimeni, svētdien tāpat, bet sestdien divas. Viena ģimene gan brīnījās, ka tik strikti noteikumi par distances ievērošanu, pārējie bija ļoti saprotoši,” pirmās sezonas dienas ieskicē A.Ošiņš.
E.Veidenbauma Liepas pagasta “Kalāči” durvis vērs trešdien. “Tā kā Eduarda dienas pasākums nenotiks, atgādinām, ka pavasaris ir E.Veidenbauma mīļākais gadalaiks, un aicinām doties dabā un lasīt Veidenbaumu. Ļoti daudzi fotografē, bet ieraudzīto dabā var meklēt dzejā, dodot bildēm parakstus no dzejas rindām,” pastāsta muzeja vadītāja Andra Ķīse un pauž gandarījumu, ka ierosinājums guvis atsaucību.
”Kalāču” muzeja darbinieku ikdienu ārkārtējā situācija neietekmēja. Darāmā netrūka, kārtojot fondus, gatavojoties akreditācijai, rakstot projektu pieteikumus, lai apmeklētājiem varētu piedāvāt ko jaunu un interesantu.
Ir noteikts, ka muzeja ekspozīcijas ēkā vienlaikus var atrasties trīs savstarpēji nepazīstami apmeklētāji vai seši no vienas mājsaimniecības, bet izstāžu zālē seši un deviņi. “Muzejam ir plaša teritorija,” atgādina muzeja vadītāja. Šosezon Priekuļu novada pašvaldība ir mainījusi ieejas maksu. Arī tagad tā ir simboliska. Ja līdz šim pensionāri, studenti, skolēni maksāja 25 centus, tagad vienu eiro, bet pieaugušajiem no 70 centiem par muzeja apmeklējumu agrāk tagad jāmaksā divi eiro.
Raiskuma pagasta Ungurmuiža darbu atsāks nākamajā otrdienā, bet tā būs atvērta jau brīvdienās. “Nav problēmu uzņemt, organizēt apmeklētāju plūsmu. Skaidrs, ka grupas nebrauks,” saka SIA “Ungurmuiža” vadītāja Ieva Ņevečerova un atzīst, ka šis laiks bijis sarežģīts. Atceltas visas iecerētās izstādes. Nedēļas nogalē, lai apmeklētājiem būtu kaut kas baudāms, tiks iekārtota gleznu izstāde par Latvijas muižām. Nenotika iecerētie koncerti. “Aizvien ir daudz nezināmā, kā varētu mainīties situācija. Opermūzikas svētkus atcēlām, jo, ja drīkst būt tikai 25 apmeklētāji, nav iespējams samaksāt māksliniekiem. Parks ir plašs, ievērojot distanci, svaigā gaisā varētu izvietot vairākas reizes vairāk klausītāju. Ceram, ka Šubertiāde augustā tomēr notiks. Arī plānotās kāzas Ungurmuižā atceltas, jo rīkotāji rēķina, cik viesu drīkst piedalīties. Ārkārtējais stāvoklis ļoti izmainījis mūsu ikdienu. Sekojam līdzi katrām pārmaiņām, cerot, ka kopā varēs nākt vairāk cilvēku,” pārdomās dalās I.Ņevečerova.