Ziņas

Sabiedrība

Mobilā ganāmpulka lopiņi “strādā”

Draudzīgās Galovejas gotiņas. Tā kā Jāņa Andrušaiša balss lopiņiem labi pazīstama, tie pamet ēnaino krūmāju un steidz sasveicināties.Foto: Indars Krieviņš

Pirmais Latvijas mobilais ganāmpulks šovasar sastopams arī Gaujas nacionālā parka pļavās pie Zvārtes ieža, kur noganīs dabiskās pļavas.

Šī ir jau trešā Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilā ganāmpulka darba vieta šovasar. Citi ganāmpulka lopi devušies un ganībām Valkas novadā, kā arī Sieramuižas apkaimē Jelgavā.

Gaujas nacionālajā parkā uzturas četrpadsmit Galovejas šķirnes govis ar teliņiem un bullis Baltais Princis. Lai nokļūtu ganībās, govīm vajadzēja pašām pārbrist Amatu, un tas lieliski izdevās ganāmpulka koordinatora Jāņa Andrušaiša vadībā, kurš šo notikumu atceras kā lielu piedzīvojumu. Mobilais ganāmpulks noganīs vērtīgās dabiskās pļavas, augu sugām bagātas ganības, tā ļaujot tām labāk atjaunoties.

“Citkārt pļavā būtu arī Romanova aitu pulciņš, kas apēstu to zāli, ko liellopi atstāj, taču upes šķērsošana aitām nebūtu pa spēkam, tāpēc pie Zvārtes ieža ganās tikai liellopi,” stāsta J. Andrušaitis.

Mobilā ganāmpulka lopi pieder Latvijas Dabas fondam, un arī visu pārvadāšanu, aploku uzstādīšanu ganību vietās, lopu pieskatīšanu veic LDF. J.Andrušaiša pavadībā ejot apraudzīt gotiņas, uzzinām, ka ganāmpulkā dzimušos jaunos lopiņus sauc dabisko pļavu puķu vārdos: “Tā mums ir Gundega, Vīķis, Zvagulis, Nārbulis un citi. Pa ziemu šie lopi uzturas Līgatnē, saimniecībā “Gailīši”. Tas ir mans īpašums, bet, tā kā esmu LDF darbinieks, man ar LDF ir vienošanās, ka saim­niecība tiek izmantota kā ziemas mītne ganāmpulka vajadzībām.”

Mobilais ganāmpulks ir daļa no Latvijas Dabas fonda īstenota projekta “GrassLIFE”, kura lielais mērķis ir dabisko pļavu atjaunošana Latvijā. Tāpat projekta ietvaros notiks izpēte par to, kā vis­efektīvāk zālājus atjaunot, un praktisku zināšanu radīšana un tālāk došana, lai arī citi saimnieki Latvijā būtu ieinteresēti dabiskās pļavas uzturēt, atjaunot un vairot.
“Mobilā ganāmpulka ideju Latvijas Dabas fonds lolojis jau sen, jo noganīšana ir viens no labākajiem veidiem, kā atjaunot un uzturēt dabiskās pļavas, taču mūsdienās laukos tā ir arvien mazāk izplatīta prakse. Ir gadījumi, kad saimnieki sarunā lopus no kaimiņiem un ielaiž pie sevis kādas vietas noganīt, taču tas arī ne vienmēr iespējams. Tāpēc arī radās doma par šādu liellopu pulku, kura galvenais uzdevums būtu tieši noganīt dabiskās pļavas vietās, kur tās grūti pieejamas, kur tās sarežģīti vai saimnieciski neizdevīgi pļaut un kur vispiemērotāk būtu ielaist lopiņus,” sarunā klāsta Latvijas Dabas fonda Komunikācijas daļas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Pašlaik mobilajā ganāmpulkā ir 54 liellopi un ap 200 aitu. Ganīšanas sezonā lopi tiek izdalīti mazākos baros un pārvesti uz dažādām pļavām Latvijā, kur uzturas tik ilgi, kamēr pļavas noganītas vajadzīgajā apmērā. Kad šīs vietas būs noganītas, lopiņi tiks pārvietoti uz citām pļavām. “Sezonā pārvietošana notiks vairākas reizes, bet, tieši cik bieži lopiem sanāk ceļot, spriedīsim pēc pirmās sezonas,” “Druvai” paskaidroja L. Brizga-Kalniņa.

Mobilais ganāmpulks ganās privāto īpašnieku pļavās un arī valstij piederošās pļavās. LDF pārstāve skaidro, ka par noganīšanu tiek slēgts līgums: “Tad veicam darbu, saimnieki, protams, savas pļavas arī pieskata, bet darbs ar lopiem ir mūsu ziņā. Būtiska lieta šī projekta sakarā – projekta ietvaros mēs darbojamies tikai pļavās, kuras atrodas “Natura 2000” teritorijās un kurās ir ES nozīmes biotopi. Taču laika gaitā mobilais ganāmpulks būs pieejams arī kā pakalpojums ārpus “Natura 2000”.” Arī J. Andrušaitis minēja, ka privātajiem interese par dabīgo pļavu noganīšanu esot liela.

Teritorija, kurā pašlaik uzturas ganāmpulks, ierobežota ar elektrisko ganu, ganāmpulks tiek regulāri apmeklēts un uzraudzīts. Ganāmpulka darbību pļavā pētīs un novēros arī zālāju eksperti, lai novērtētu noganīšanas efektivitāti un pļavas atjaunošanos.

Ganībām līdzās ir Amatas ģeotaka, tāpēc cilvēki, kas dodas pārgājienā pa šo taku, varēs arī vērot mobilā ganāmpulka govis. Lai arī Galovejas šķirnes liellopi ir mierīgi un draudzīgi, LDF aicina visus cienīt liellopus, netraucēt tos darbā, ievērot drošības noteikumus un turēties drošā attālumā no lopiem! Nebarot un nekaitināt lopus! Sargāt sevi un bērnus no elektrības elektriskajā ganā. Neļaut aplokā iekļūt suņiem, un, esot ganību tuvumā, vislabāk turēt suņus pavadā. Izturēties sau­dzīgi pret aplokiem un ganību infrastruktūru.