Ziņas

Sabiedrība

Mirdzai Kerliņai jauna grāmata

No vienas cunftes. Dzejnieces un rakstnieces – Anda Līce (no kreisās), Mirdza Kerliņa un Aina Karele - kopā ar Mirdzas Kerliņas tauriņiem.Foto: Sarmīte Feldmane

Jaunas grāmatas iznākšana ir svētki gan tās autoram, gan lasītājiem.

“Dzejoļi meklē mājas – grāmatas -, lai no tām ietu pie lasītājiem,” sacīja Aina Karele dzejniecei, rakstniecei un māksliniecei Mirdzai Kerliņai īpašā reizē – bērnu dzejoļu grāmatas “Dun – dun – durs” atvēršanas svētkos un jubilejā. Tā tagad grāmatu plauktos līdzās viņas dzejoļu un pasaku izdevumiem.

Kultūras biedrības “Harmonija” zāle bija literatūras cienītāju pārpildīta. Kā “Druvai” atzina vairāki atnākušie, viņi aizvien lasa dzeju, turklāt M.Kerliņa prot pārsteigt. Īpaši tika uzteikts cēsnieces talants spēlēties ar vārdiem, priedēkļiem. Arī skumjā dzejolī var iemest kādu pipariņu, tad tas iesmejas un maina toni.

“Dun – dun – durs” ilustrācijas zīmējusi Mirdzas brāļa meita, krustmeita, māksliniece Evija Kerliņa – Lakstīgala. “Zīmējumi tapa pirms 14 gadiem. Tad tos noliku malā, rakstīju pasakas,” atklāja dzejniece, bet māksliniece pastāstīja, ka viņai no bērnības laba bijusi grāmata, ja tā bija koša, krāsaina, ilustrēta. “Kura tāda nebija, savu ceļu pie manis neatrada. Man vienmēr likās, ka grāmata jāpapildina, vienmēr lappusēs sazīmēju cilvēciņus, saulītes. Kad domāju par ilustrācijām, sapratu, ka gribu, lai bērni var arī krāsot, bet tā nav krāsojamā grāmatā. Vienā lappusē krāsains zīmējums, otrā pats to var izkrāsot,” pastāstīja Evija Kerliņa – Lakstīgala un uzsvēra, ka labas lietas atrod ceļu nākotnē.

“Harmonijā” apskatāmi arī M.Kerliņas tauriņi – veidoti dažādos materiālos un tehnikās, tie neatstāj vienaldzīgu. “Tie ir Mirdzas fantāzijas tauriņi. Un te iepazīstam mākslinieci Mirdzu Kerliņu, kura buras ar tauriņiem. Kaut no tiem esot atvadījusies, tie ik pa laikam kaut kur salido,” atklāja A.Karele.

Dzejniece Anda Līce atklāja, ka Mirdzu pazīst no pagājušā gadsimta. “Kad iepazināmies, viņai nebija tauriņu un bērnu dzejas. Nebija tam pienācis laiks. Man ir aizdomas, ja uzticamies iepriekšējām dzīvēm, viņa noteikti bijusi kāds no eksotiskajiem tauriņiem. Nevar parasts cilvēks ieraudzīt tādus tauriņus. Arī nākamajā dzīvē viņa varētu būt tauriņš. Tauriņu spārni viņu notur, nes.
Mirdza dzīvo šajā brīdī, netaupa sevi, kā tauriņi,” sacīja pazīstamā dzejniece.

Dzejoļus no “Dun – dun – durs” lasīja Karlīna Romka un Lauma Daugiša no Cēsu teātra, eseju bija sagatavojuši teātra “Aina” aktieri.

Svētku brīdī M. Kerliņu sveica Amatas novada vadītāja Elita Eglīte un Cēsu novada priekšsēdētāja vietniece Inese Suija – Markova, bijušās skolotājas Mirdza Lībiete un Aija Tīrone, 1.pamatskolas skolēni, literāti un literatūras cienītāji. Viņi novēlēja, lai Mirdzas rakstītie dzejoļi ne tikai tiek lasīti, bet arī dziedāti un varoņi atdzīvojas multiplikācijas filmā.

“Bērniem “Dun – dun – durs” patīk,” gandarīta atzina “Harmo­nijas” vadītāja Astrīda Kamša. Amatas pašvaldība novada skolu pirmklasniekiem uzdāvināja novadnieces M.Kerliņas grāmatu.