Ziņas

Sabiedrība

Ministra lekcija par patriotismu

Visi ieinteresēti. Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis skolēniem stāstīja arī par armijas dzīvi un Latvijas aizsargspēju.Foto: Māris Buholcs

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis Drabešu internātpamatskolas skolēniem jautāja: “Kā mēs sargājam Latviju?” Bērni ātri atbildēja – ar ieročiem, prātu, palīdz cilvēki. Ministrs precizēja un uzsvēra, ka uz šo jautājumu svarīgākā atbilde ir – labi.

Lekciju skolas zālē skolēni klausījās ar lielu interesi. Tas arī saprotams, jo skolēni no 7.līdz 9.klasei mācās valsts aizsardzības mācību, pavasarī pirmajiem deviņiem absolventiem diplomā ierakstīts arī šis mācību priekšmets. Visi skolēni ir jaunsargi. Aizsardzības ministru drabešnieki uzaicināja jau pagājušajā mācību gadā, tagad bija priecīgi, ka viņš atsaucies. “Skolā mācās 46 skolēni, un viņiem ir iespēja tikties ar ministru, dzirdēt, ko viņš saka par Latviju,” “Druvai” sacīja skolas direktore Sarmīte Čemme. Drabešu internātpamatskola šajā mācību gadā bija pirmā, kuru ministrs apmeklēja un kurā lasīja lekciju par valsts aizsardzību. Ministrs skolēniem stāstīja par Latvijas aizsardzības spējām un to stiprināšanu, jauno Valsts aizsardzības koncepciju un NATO Varšavas samita lēmumiem, karavīru rūpēm par vides aizsardzību Ādažu poligonā, bruņoto spēku kaujas formas tērpa maskēšanas rakstu, kā arī citām aizsardzības aktualitātēm. “Karavīra profesija nav viegla,” vairākkārt uzsvēra Raimonds Bergmanis. Lekcijā piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolas komandieris pulkvežleitnants Reinis Baško, kurš skolēniem pastāstīja par savu dienesta pieredzi.

Kā pastāstīja ministra preses sekretāre Līga Krapāne, ministrs un arī ministrijas darbinieki regulāri viesojas skolās. Pēdējos gados apmeklētas daudzas lauku skolas, taču šogad īpaša uzmanība tiks pievērsta Rīgas skolām, jo galvaspilsētā jauniešiem ir vismazākā interese par Jaunsardzi. To var arī skaidrot ar plašākām iespējām izmantot brīvo laiku. “Lekciju mērķis ir veicināt skolēnu izpratni par aizsardzības nozari, Latvijas dalību NATO un kolektīvo aizsardzību, kā arī veidot un uzturēt karavīru saikni ar sabiedrību,” pastāstīja Līga Krapāne.


Ministrs ieinteresēts izstaigāja skolu, skolas direktore, Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte un jaunsargu instruktors, valsts aizsardzības mācības skolotājs Egils Kaimiņš iepazīstināja ar patriotisko audzināšanu skolā, parādot stendus, kuros atainota Latvijas armijas vēsture, brīvības cīņas Āraišu pusē. ”Cēsu pusē brīvības cīņas, īpaši Cēsu kaujas, to piemiņa nav aizmirsta arī kaimiņu novados, kur regulāri notiek dažādi pasākumi, skolās pēta tā laika notikumus,” pastāstīja novada vadītāja, bet Egils Kaimiņš piebilda, ka entuziasti pēta tā laika notikumus un uzzina aizvien ko jaunu. ”Skolā patriotiskie pasākumi vienmēr ir emocionāli. Skolēni zina par Cēsu kaujām, viņi zina, kāpēc pie Drabešu muižas ir piemiņas plāksne,” izstāstīja skolas direktore.

Ministrs atgādināja, ka Latvijā diemžēl vēl nav izpētīti 2200 Lāčplēša kara ordeņa kavalieru dzīvesstāsti un tas būtu darbs skolēniem. Āraišu kapsētās apglabāti septiņi. Pašvaldība labiekārtojusi atdusas vietas, uz kapu kopiņām uzlikusi piemiņas plāksnes. Drabešu internātpamatskolas skolēni zina par kritušajiem varoņiem.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis izstaigāja skolu, apskatīja arī muižas ēku, kur atrodas skolas sporta zāle un Amatu māja. Drabešnieki palepojās, ka paši iekārtojuši šautuvi un skolēniem ļoti patīk šaušanas nodarbības. Ministrs vien piebilda, ka tāpat pašu spēkiem zāli savulaik iekārtojuši drošības dienestā, kur viņš dienējis. ”Sākumā par tiem, kuri darīja, smējās, vēlāk paši nāca trenēties. Ja grib, tad var izdarīt,” pārdomās dalījās aizsardzības ministrs.

Par patriotismu daudz tiek runāts, pausti dažādi viedokļi. Ministrs pauda pārliecību, ka vispirms ir svarīgi katram zināt savas dzimtās vietas vēsturi, izzināt notikumus, kas te reiz notikuši, zināt savas valsts vēsturi, cilvēkus, kuri to aizstāvējuši un atdevuši dzīvību. ”Par patriotismu ir jārunā. To dara arī Aizsardzības ministrija, mēs braucam pie skolēniem, stāstām par armiju, karavīru ikdienu. Nevis sapucējamies svētkiem uz vienu dienu, bet domājam par vietu, kur dzīvojam, un tas, lūk, ir patiesais un īstais patriotisms. Patriotisms prasa upurēšanos, vai esam tam gatavi? Tas nav viegli, nākas no daudz kā atteikties, un tā ir liela izšķiršanās. Jauniešiem jārāda piemēri. Jo vairāk stāstīsim par karavīriem, Latvijas armiju, tiem, kuri gatavi ziedot dārgāko, kuri ikvienā valstī ir svarīgākie. Patriotisma simbols ir valsts bruņotie spēki, karogs un himna. Simboliski, ka Cēsīs dzimis Latvijas karogs, te izcīnītas brīvības cīņas,” ”Druvai” sacīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un piebilda, ka skolēniem allaž saka un kolēģiem atgādina, ka vajadzīga tikai vēlēšanās un attieksme. ”Vēlēšanās kaut ko darīt, mainīt, un no tā, ar kādu attieksmi to dari, atkarīgs, cik daudz paveiksi. Lūk, jaunsargiem bija vēlēšanās iekārtot šautuvi, un viņi kopā to izdarīja. Un tas neprasa milzu resursus. Viss ir vienkārši, nevajag neko jaunu izdomāt,” uzteicot drabešnieku aktīvo darbošanos, sacīja ministrs.