Ziņas

Sabiedrība

Mežacūkas ienāk pilsētā

KRIETNI PASTRĀDĀTS. Cēsīs, Pētera ielā, pašā brauktuves malā rosījušās mežacūkas. Dzīvnieki jūtas kā mājās, it kā saprotot, ka pilsētā tie netiks medīti.Foto: Aivis Riekstiņš

“Kādu nakti pilsētā ienāca mežs” – tā “Zaļajā pasakā” rakstīja Imants Ziedonis. Cēsu iedzīvotāji to vairs neuzskata par pasaku, tā ir īstenība. Pilsētas teritorijā dažviet pamanītas vietas, kur rosījušās mežacūkas.

Pētera ielā garāmbraucēju uzmanību piesaista pašā brauktuves malā uzrušināts zālājs. Tur pēdējās dienās pabijušas mežacūkas. Blakus dzīvojošie iedzīvotāji gan neko nav manījuši, kas liek domāt – zvēri rosījušies naktī.

Sastaptie iedzīvotāji, kas dzīvo Pētera un Avotu ielas krustojuma apkārtnē, pašas mežacūkas nav redzējuši, taču bilst, ka rakumi nepārsteidz, jo ik pa laikam tiekot manīti citi zvēri – stirnas un zaķi.

Mežacūku sastrādāto līdzās mājai vēl nebija pamanījusi cēsniece Ilva Pogule, taču “Druvai” viņa zināja teikt, ka pirms nedēļas cūku nedarbus viņa pamanījusi citviet Pētera ielā, nedaudz lejpus Pāvila ielas. “Neizskatījās, ka tas būtu cilvēka darbs, velēna pilnīgi otrādi apmesta. Turklāt uzraktais pleķītis arvien paplašinās,” novērotajā dalās Ilva un atzīst, ka tas neesot nekas neparasts. Viņa norāda, ka mājai apkārt ir sēta, tajā meža zvēri nelīdīšot, tāpēc jūtoties droši. “Mežacūkas staigā, kad viss ir kluss, kad arī mašīnas nebraukā. Suns arī naktīs mierīgi guļ, neko nemana. Visticamāk, cūku rosība varētu būt naktī ap pulksten diviem,” spriež Ilva un pauž pārliecību, ka mežacūkas tikai meklē barību, visticamāk, maijvaboļu kāpurus, tādēļ nekādu lielo kaitniecību pilsētniekiem nesagādās.

Vietējais iedzīvotājs Jānis Bušs, kurš ir mednieks, norāda, ka par cūku sastrādāto viņu informējis kaimiņš. “No rīta piezvanīja un jautāja, ko nemedīju mežacūkas. Domāju, ka kaimiņš sajaucis adresātus, taču vakarā, braucot mājās, skatos – tiešām, pie stūra uzrakts. Ko lai dara? Visiem gribas dzīvot, acīmredzot ieklīdušas tuvāk pilsētai, pielāgojas, varbūt zināmā mērā arī saprot, ka neviens te nemedī, nav trāpījies, ka kāds suns pasprucis vaļā, lai patrenkātu, jūtas droši,” pastāsta Jānis un bilst, ka iepriekš mežacūkas Cēsu tuvumā nebija manījis. Pagaidām tās izlūko tikai pilsētas nomali, taču līdz centram daudz netrūkstot. “Redzams, ka dzīvnieki kļūst drošāki, nāk pie cilvēkiem, aprod ar skaņām, smaržām. Jūt, ka var atļauties vairāk, paiet tālāk. Ne jau savā nodabā meža zvēri te pastaigājas, tie meklē barību. Kad rekonstruēja ielu, iespējams, tika uzsēta svaiga zālīte, zvēri sajūt, ka tur ir, ko rakt. Dažviet tuvumā ir mazdārziņi. Kolīdz saaugs kartupeļi, tā mežacūkas var meklēt ko garšīgāku arī dārzos,” domas pauž Jānis.

Uzraktais zālājs ir visai plašas pļavas stūris. Jānis norāda, ka ik gadu pļava tiek nopļauta, šogad tas vēl nav izdarīts, zāle visai gara, tādēļ dzīvnieki tajā jūtas drošībā. Kas zina, kāda aina atklāsies, kad zāli nopļaus.

Cēsu novada pašvaldības mežzinis Aivars Brengmanis zināja teikt, ka pērnruden līdzīgs liktenis bijis Jēkaba ielas tuvumā, teritorijā, kas nodota Cēsu internātpamatskolas – rehabilitācijas centra apsaimniekošanai. Pļava bijusi krietni uzrakta. “Jāsadzīvo. Cīnīties ar to nekādi nevar. Cilvēks arī arvien vairāk ieiet meža platībās,” bilst A.Brengmanis.

Savukārt J.Bušs norāda, ka medības apdzīvotās vietās ir aizliegtas. Arī trokšņot diennakts tumšajā laikā nedrīkst. Cilvēkiem jāizmanto citas iespējas un līdzekļi, kā atbaidīt dzīvniekus, ja tie traucē vai rada postījumus. Var izmantot dažādus biedēkļus, atbaidītājus, speciālus šķidrumus.

Valsts Meža dienesta (VMD) Ziemeļvidzemes virsmežniecības medību inženieris Jānis Ročāns “Druvai” skaidroja, ka nekā dīvaina tajā, ka pilsētā ienāk meža zvēri, nav. Arī cilvēks ielaužas dzīvnieku teritorijās. “Šāda mežacūku uzvedība ir normāla. Bez mērķa pilsētā meža zvērs neiet, acīmredzot to pilsētā kaut kas interesē, ir kaut kas ēdams. Visā pasaulē dzīvnieki arvien vairāk ienāk pilsētā. Visur cenšas ar to sadzīvot. Nav novērots, ka Cēsīs regulāri dzīvotu mežacūkas. Arī šīs, visdrīzāk, aizies. Nevajag to uztvert kā kaut ko ārkārtēju. Nav arī informācijas, ka cilvēkiem būtu nodarīts liels kaitējums, ļaunums,” saka J.Ročāns un pamāca – vispareizāk būtu mežacūkas likt mierā. Ja gadās ar tām sastapties, noteikti nevajag nekur dzīt, tuvoties, mest ar kaut ko vai veikt citas darbības, lai atbaidītu, tā apdraudot savu drošību. Dzīvnieks pats aizies projām.

VMD Centrālvidzemes virsmežniecības Cēsu biroja mežzinis Māris Sestulis “Druvai” norādīja, ka situācija Pētera ielā tiks apsekota un nepieciešamības gadījumā uzrunās tuvējos medību kolektīvus ar lūgumu uzraudzīt Cēsu pievārti un mēģināt cūkas no tās aizbiedēt.