Ziņas

Sabiedrība

Meža ogas un sēnes ir pieprasītas

Dabas veltes. Gaileņu cenas pamazām krīt, tāpēc tās pērk vairāk, bet mellenes tikko ienākušās. Cena pagaidām turas.Foto: Māris Buholcs

Cēsu tirgū nopērkamas meža zemenes, pirmās mellenes, gailenes, bet purvājos jau gatavojoties medainās lācenes. Cenas visiem tirgotājiem līdzīgas – 250 ml meža zemenes maksā 2 eiro, poļu krūmmellenes 6,50 eiro litrā, vietējās meža mellenes ceturtdaļlitra maksā 2 vai 1,50 eiro, bet gailenes 8 eiro par litru. Tirgū piedāvā arī pirmās mājas avenes – 450 grami par 3,50 eiro.

“Meža zemenes lasu Auciema mežos un nevaru teikt, ka to būtu daudz. Ogas pārsvarā izkaltušas. Šorīt cēlos jau piecos, un šis puslitrs ir viss, ko varēju salasīt. Meža zemenīšu laiks tūlīt būs garām, to vietā nāk mellenes. To gan būs ļoti daudz. Daudz melleņu būs tajās vietās, kur garāka zāle, bet izcirtumos, izskatās, būs švaki,” nedēļas vidū stāstīja Aina. Viņa tirgo arī gailenes, un no visām tirgū redzētajām sēnēm, jāteic, ka Auciema mežā aug visbrangākās gailenes. “Cilvēki ļoti pērk gailenes, neskatoties uz to, ka tās maksā lielu naudu. Pagājušajā nedēļā gailenes maksājušas pat 10 eiro litrā. Tik dārgas sēnes pērk vietējie restorāni, kafejnīcas, bet, tā kā šonedēļ cenas jau kļuvušas pieejamākas arī pārējiem iedzīvotājiem, pircēju interese palielinās. Jācer, ka uzlīs lietus un gaileņu mežos būs vairāk. Pagājušajā gadā man bija pasūtījums no uzņēmēja, kas gatavo sēņu pulveri. Lūdza, lai salasu 48 litrus gaileņu, bet man izdevās salasīt tikai 12 litrus. Pašlaik vislielākie gaileņu pircēji ir romi, tie nāk un diņģē cenu, bet mēs, tirgotāji, nedodam atlaides, jo savu darbu apzināmies. Mums jānokļūst līdz tirgum, jāmaksā par vietu. Nevaram strādāt par brīvu, un iedzīvotājiem tas jāsaprot,” teic Aina.

Valdis viendien salasījis trīs litrus meža zemeņu un saka, ka darbs ejot gausi: “Trīs litri dienā, tas ir ārkārtīgi maz, vajadzētu desmit reižu vairāk, bet ko padarīsi. Tagad jācer uz mellenēm un sēnēm. Daudz meža zemenīšu izsala, bet sēnēm vajag lietu, sausuma dēļ gailenes ir kā adatu galviņas. Meži ir sausi.”

Naudu par savu darbiņu ar melleņu lasīšanu pelna arī bērni Laura un Linards: “Ceļamies agri, tad kopā ar vecmammu un mammu ejam uz mežu mellenēs. Pa dienu pielasām piecus litrus, pārsvarā visus arī notirgojam. Tagad lasām ar rokām, jo melleņu vēl nav daudz un tikai piesaulītē. Mēs jau trešo gadu lasām meža ogas.”

Pārgaujas un Priekuļu pusē mežos, kur pagājušajā gadā bijis ogu klājiens, šogad esot tukšs un sauss. Līga izbraukājusi tuvējos mežus, viņa saka, ka atšķirības esot ievērojamas. “Pārsvarā ir tikai pāris ogu uz ķekara. Daudzas ogas sausuma dēļ nobirušas, tāpat kā upenes dārzā. Vajag lietu, ļoti vajag mitrumu. Līdzīgi ar sēnēm, jo pa sausumu daudzviet micēlijs izkalta, tāpēc sēņu nav vai ir ļoti maz. Visas redzamās ogas ir sausas un tīras, lasītas ar rokām. Pārdošanai jau neder ar kombainu lasītās. Tās tad ir slapjas un samocītas, bet cilvēki pieprasa tieši ar rokām lasītās – pavisam cits skats. Man ogas ir bez maksas, es prasu tikai par savu darbu,” smej Līga, sakot, ka meža avenes, izskatās, būs daudz, ja vien ogas šādā karstumā nenobirs vai neuznāks pārlieku liels mitrums un tās nesapūs pie kātiņiem.

Mēnešzemenītes tirgū piedāvā tikai Ina. Šīm ogām ir īpašs klientu loks, jo, izrādās, tās pērk tie cilvēki, kuriem ir alerģija pret meža ogām.