Ziņas

Sabiedrība

Meža dienās kopj, stāda un labiekārto

Mežā aizrauj viss. Jāņmuižas PII audzēkņi Priekuļu slēpošanas-biatlona kompleksā VMD pārstāves Ievas Melnes vadībā iepazīst darbam mežā nepieciešamo aprīkojumu – bērni steidz paturēt rokās kā modernos, tā teju 100 gadus vecos instrumentus. Foto: Līga Salnite

Kārtējās Meža dienas notiek ar daudzveidīgiem zināšanās un mīlestībā pret mežu balstītiem pasākumiem, aptverot teju visu Latviju. Mežu sakopšanas talkas un koku stādīšana, semināri, kopīgas dižkoku apsekošanas, mežu izzināšanas ekskursijas un pat dažādas izglītojošās spēles bērniem daudzviet norisinājās jau kopš marta sākuma, un pasākumi vēl pieteikti līdz pat maija beigām, šur tur pat līdz rudenim. Vēsturiskajā Cēsu rajonā bijuši pieteikti kopumā 12 pasākumi, liecina “Meža dienu 2018” programma, daži no tiem būs vēl maijā, un interesenti nav nokavējuši iespēju piedalīties.

Bērni būs nākamie saimnieki

Priekuļos slēpošanas – biatlona kompleksā bija izveidots vērienīgs izglītojošo aktivitāšu un meža erudīcijas izaicinājumu maršruts. Priekuļu novadā nu jau ceturtais un par tradīciju kļuvušais pasākums “Nāc līdzi, ejam mežā!” notika 27.aprīlī, kad dienas pirmajā pusē apmeklētājus pārsteidza krusa, bet citi pasākuma dalībnieki, intensīvās dienas nogurdināti, maltīti ieturēja pat sau­ļojoties. Arī šogad kompleksa teritorijā bija izvietotas informācijas stacijas, kur bērniem, vecākiem, pedagogiem un visiem citiem interesentiem bija iespēja pārbaudīt zināšanas par mežu ekosistēmu un tajos mītošajiem dzīvniekiem, kā arī izzināt visu par Valsts meža dienesta (VMD) funkcijām, mežziņu darba ikdienu, ugunsnelaimju nodarītajiem postījumiem un piesardzības pasākumiem nelaimju novēršanai. Kopumā 15 pieturvietās tika gan kopīgi veikts urbums, lai noteiktu koka vecumu, un iets pa baļķiem, gan arī gatavoti putnu būrīši un iemēģināti spēki ugunsdzēšamās šļūtenes noturēšanā.

Kopīga došanās mežā un tā izzināšanas pasākums bijis sarīkots arī Nītaures vidusskolas audzēkņiem Amatas novadā.
Ziemeļvidzemes virsmežniecības mežzinis Raimonds Mežaks “Druvai” atzina, ka galvenais palīgs mežu ilgtspējīgas apsaimniekošanas nodrošināšanā, kā arī jaunu kaitējumu nenodarīšanā mežiem ir sabiedrības izglītošana – vai tie būtu paši mežziņi un mežu īpašnieki, vai arī bērni kopā ar vecākiem. R.Mežaks norāda: “Arī talkās, vācot atkritumus vai ar skolēniem stādot kokus, vienmēr apstaigājam mežu, apraugām iepriekš stādīto, nodarītos postījumus un to izrunājam.” Viņš pārliecināts, ka jaunās paaudzes zināšanas par mežu ir augušas un arī lielākās cerības liekamas uz šiem skolēniem, jo pieaugušie attieksmi pret dabu, arī mežiem maina reti. “Cerēsim uz paaudžu maiņu,” rezumē mežzinis, taujāts par cilvēka un meža attiecībām nākotnē.

Ar Jaunpiebalgas vidusskolas skolēniem kopīgā pastaigā maijā vēl dosies mežzinis Ivars Alksnītis, par šī gada pasākuma mērķi izvirzot apkaimē esošo dižkoku apsekošanu un to apkopšanu. Savukārt Mores pagastā 22.maijā iecerēta uzdevumu un izaicinājumu meža taka vietējās pamatskolas audzēkņiem.

Darbošanās liek aizdomāties

Tieši kopīgs darbs ir tas, kas ne tikai līdz uzlabot mikroklimatu kolektīvos, kā arī ģimenēs, bet arī jebkuram liek vairāk aizdomāties par savas darbības sekām un vietu ekosistēmā. Ne velti jau izsenis kā lietderīgā, patīkamā un vērtīgā apvienojums tiek rīkotas dažādas talkas: tīrīšana, atkritumu savākšana, kociņu stādīšana un citas darbošanās. Tā aprīlī līdztekus Latviju aptverošajai Lielajai talkai Pārgaujas novada Stalbes un Raiskuma pagastā, kā arī Līgatnes novadā, Līgatnes pilskalnā, bijušas trīs talkas, kurās piedalījušies arī skolēni.

Sakopšanas talkas, kā arī kolektīva dižkoku aprūpēšana aprīlī bijusi arī Raunas un Drustu pagasta mežos. Arī mednieku kolektīvi jau tradicionāli rīko talkas, tādas bijušas Amatas novada Drabešu pagastā, piedaloties mednieku kolektīviem “Kārļi” un “Amatas mednieks”. Arī Vaives pagasta “Viršos” otrdien ar pagasta pārvaldes atbalstu sarīkota kārtējā talka.

Nokavēts nav

Kam nav bijusi iespēja līdz šim iesaistīties, vēl vairāki pasākumi Meža dienu ietvaros gaidāmi līdz pat maija beigām. Tā Cēsu novadā 18.maijā vēl būs noslēdzošā sakopšanas talka ar Centrāl­vidzemes virsmežniecības, Ma­donas un Cēsu prokuratūras, kā arī Cēsu policijas darbinieku atbalstu. Taču darboties gribētāji ir aicināti pievienoties, jo talkas nav slēgti pasākumi, teic vecākais mežzinis Jānis Pē­tersons.