Ziņas

Sabiedrība

Meteoroloģiskā radara bojājumu dēļ problēmas ar laika prognožu kvalitāti; remonts ilgs vairākus mēnešus

Saistībā ar meteoroloģiskā radara bojājumiem Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) nevar iegūt precīzus mērījumu datus, savukārt bojātās detaļas nomaiņa aizņems vairākus mēnešus.

Meteoroloģiskajam radaram ir bojāta viena no detaļām, un tas rada mērījumu traucējumus. Patlaban gan ir rasts pagaidu risinājums, lai radars vispār darbotos, tomēr iegūtie mērījumu dati nav pietiekoši kvalitatīvi, aģentūrai LETA pastāstīja LVĢMC pārstāve Sanita Pelēķe. Ir sākts detaļas nomaiņas process, tomēr tas var ilgt vairākus mēnešus, viņa atzina.

Precīzas radara remonta izmaksas nav zināmas, tomēr tie varētu būt vairāki desmiti tūkstoši eiro. Savukārt jauna radara uzstādīšana prasītu nopietnākus finansiālus ieguldījumus, piemēram, šis radars 2006.gadā LVĢMC izmaksājis 1,5 miljonus eiro.

Radara mērījumi, līdzīgi kā EUMETSAT satelītu informācija, skaitlisko modeļu rezultāti un piezemes novērojumi, tiek izmantoti kā izejas dati nokrišņu monitorēšanā, kā arī pērkona negaisa un to pavadošo laika parādību prognozēšanā. Radara datu iztrūkums rada zināmu ietekmi uz prognožu kvalitāti un savlaicīgumu.