Ziņas

Sabiedrība

Mērķis – likvidēt bīstamos kokus

Sanitārā izlases cirsma. Priekuļu birzī koki aug biezi, tādēļ ietekmēta to dzīvotspēja. Foto: Sarmīte Feldmane

Priekuļu ciema iedzīvotāji novērojuši, ka šovasar aktīvi cirsta tā sauktā Ulmaņa birzs, kas atrodas ciema nomalē uz Veselavas pusi. Kāpēc veikts tik liels darbs, skaidro Cēsu novada Priekuļu apvienības
pārvaldes mežkopis Ainārs Amantovs.

“Te veikta sanitārās izlases cirte. Izzāģēti tikai bojātie, slimie koki. Tie auguši biežņā, neretināti, nav veselīgi, piemēram, ir tādi, kam stumbra diametrs 24 centimetri, garums 28 metri, galā tikai zaru pušķis. Tādi bērzi vējainā laikā bieži lūst, gadiem pašvaldība šai vietā ik pa laikam vākusi kritušos kokus, vissliktākais, ja tie uzkrīt uz ceļa. Tādēļ tika pieņemts lēmums izvērtēt visu audzi un veikt sanitāro cirsmu. Apvie­nības pārvalde rīkoja izsoli, uzņēmums veica darbu,” stāsta A.Amantovs, piebilstot, ka vēl palikuši koki, kas var būt bīstami ceļu satiksmes dalībniekiem, arī gājējiem. “Panākšu, lai firma, kas apņēmās veikt darbu, nozāģē visus kokus, kas apdraud cilvēkus.”

Lūst zari. Nereti pēc lielāka vēja bērzu kritalas traucē satiksmi.
FOTO: no albuma

A.Amantovs vērtē, ka reizumis cilvēki pārlieku emocionāli uztver koku nozāģēšanu, neapzinoties, ka vecs vai slims koks var būt bīstams cilvēkiem un viņu īpašumam.
Izolē cirsmu ieguva SIA “L.P.Jana”, nosolot to par 7250 eiro, nocērtamā krāja 175,27 m².

Publiskajā informācijā pieejama ziņa, ka birzs stādīta pēc Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa rosinājuma 1935.gada Meža dienās stādīt bērzus.