Ziņas

Redzeslokā

Melno gulbju mamma perē

PERĒ. 8. augustā melno gulbju mamma Katrīna izperējusi septīto olu.Foto: Indars Krieviņš

8. augustā Katrīna, melno gulbju mamma, savā Maija parka ligzdā izperējusi septīto olu. Pirmā oliņa tika izdēta 26. jūlijā. Tā kā parasti gulbju pārim Katrīnai un Grāfam ir desmit olas, tad gaidāmas vēl nākamās.

Zemnieku saimniecības “Kliģeni” darbiniece Gundega Mežciema, kura rūpējas par melno gulbju barošanu, priecājas, ka cilvēki, kuri apmeklē Maija parku, gulbju tuvumā ievēro mieru un klusumu, lai nesatrauktu gulbjus. Lai jaunie gulbīši izšķiltos, Katrīnai jābūt ligzdā un jānodrošina siltums. Tā nedrīkst pamest ligzdu, kā tas ir noticis iepriekš. Tāpat cilvēki labprāt pacienā gulbjus ar viņiem tik vērtīgajiem zaļumiem – salātiem, pieneņu un āboliņa lapām, balto nātru galotnītēm, ceļmallapām – un parunājas. Darbiniece atklāj, ka gulbjiem tiešām patīk, ka ar tiem parunājas, viņi vēro, kas iet gar dīķa malu – kas tas par cilvēku, vai ko dos, reaģē, kad ar viņiem sarunājas.

Pēc pilsētas svētku salūta parkā lielākoties ir mierīgi, tikai aizvadītajās brīvdienās, kāzu viesiem pastaigājoties, viens no kāziniekiem iekritis dīķi, un tas satraucis gulbju mammu. Nākamajā dienā, kad darbiniece devusies pabarot gulbjus, Katrīna klaigājusi, saucot pēc palīdzības. Pirmdien jau bijusi mierīgāka. Darbiniece skaidro: “Atšķirībā no mums, cilvēkiem, kas esam pie daudz kā pieraduši, gulbju un citu dzīvo radību, kas mums ir visapkārt, psihe ir daudz trauslāka. Būtu lieliski, ja lielos pasākumos mēs pievērstos citām svētku noskaņas radīšanas alternatīvām, kas būtu draudzīgas un saudzīgas visiem. Būtu lieliski, ja Cēsis būtu pirmā šāda pilsēta.”

Melno gulbju pārim, kam rit ceturtā vasara Maija parkā, šis nav pirmais perējums, diemžēl iepriekšējie bijuši neveiksmīgi, tāpēc arī šogad vēl nav zināms, vai gulbīši no olām izšķilsies. Darbiniece teic, ka, mēģinot izprast, kāpēc tā notiek, skaidrības nav un iemesli var būt dažādi. Laikapstākļi viņiem netraucē, viņi Latvijā perē dažādos gadalaikos, tomēr, iespējams, pāris vēl ir par jaunu, lai radītu pēcnācējus, bet tāpat tas var būt kādas psiholoģiskas traumas dēļ.

Melnie gulbji ir viena no Cēsu vizītkartēm, par cēlajiem putniem priecājas gan cēsnieki, gan pilsētas viesi. Pirms Katrīnas un Grāfa Maija parkā dzīvojās melno gulbju pāris Odīlija un Zigfrīds.