Ziņas

Sabiedrība

Melnie gulbji turpina priecēt cēsniekus

ĪSTI CĒSNIEKI. Katrīna un Grāfs Maija parkā jūtas droši.Foto: Indars Krieviņš

Cēsīs Maija parka apmeklētājus priecē melno gulbju pāris Katrīna un Grāfs. Krāšņie gulbji dīķī jūtas ļoti labi un arī iedzīvotāji ir izpratuši, tos apciemojot, ko drīkst un ko nedrīkst.

Savulaik, kad Maija parkā tikko parādījās melnie gulbji, radās problēma – cilvēki tos vēlējās barot ar to, ko bija paraduši dot putniem, kas mīt dīķos – balt­maizi. Taču maize šiem putniem neder, tā kaitīga viņu veselībai. Nu iedzīvotāji esot to izpratuši. “Apmeklētāji ir iemācīti, ka gulbjiem nedrīkst dot baltmaizi, tāpēc šo problēmu vismaz pašlaik neizjūtam,” stāsta dārzniece Indra Dzene, kas rūpējas arī par melnajiem gulbjiem. “ Ja kāds tos vēlas barot, tad tikai ar graudu maizi vai kādu salātlapu.”

Katrīna un Grāfs, kad tie dzīvo parka dīķi, tiek baroti trīs reizes dienā, bet posmos, kad parku apmeklē daudz cilvēku, vēl retāk. “Kad redzam, ka gulbji ir paēduši, barojam tos tikai no rīta un vakarā, “ stāsta Indra Dzene. Viņa arī paskaidro, ka putni ļoti labi jūt, ja organismā trūkst kāda vitamīna, un tad nepieciešamo sev gādā paši. “Šovasar vēl tā nav bijis, bet iepriekšējos gados, kad gulbjiem pietrūka zaļumu, tie pārlidoja iežogojumam vai ar spārniem to atlauza, lai dotos pārtiku meklēt ārpusē,” atklāj dārzniece. ”Tādos gadījumos gan mēs atrisinām situāciju, ja tajā brīdī neesam tuvumā, policija mums paziņo, putni ātri tiek ievesti atpakaļ aiz nožogojuma.“

Ziemā, kad gulbji uzturas novietnē, tiem ir ļoti karaliskas ēdienreizes. Tiek piedāvāti trīs dažādi ēdieni – kāposti, graudi un burkāni.

Gulbju pāris vēlas veidot ģimeni, diemžēl līdz šim visi mēģinājumi bijuši neveiksmīgi. “Šogad pavasarī jau notika ligz­došana, tika izdētas desmit oliņas, ” atklāj Indra Dzene, “diemžēl visas oliņas bija tukšas.“

Melnie gulbji Maija parkā dzīvo jau vairāk nekā desmit gadu. Pirmais pāris bija Odīlija un Zigfrīds. 2015. gadā atvadas no šī pāra bijušas skumjas, jo gulbju tēviņš Zigfrīds vasarā pazuda. “Tieši Jāņu dienā Zigfrīds, kurš mitinājās Festivāla ielas dīķī, izrādījās pazudis,” stāsta dārzniece. Katrīna un Grāfs parkā silto laiku pavada jau kopš 2015.gada aprīļa un, pieraduši pie vides un cilvēkiem, savās mājās jūtas droši.