Ziņas

Sabiedrība

Melni kubi, gaišas domas

Izrādē "Turpini". Zināma maģija slēpās spēlēs ar melnu un mazu kubu, kurš tika paslēpts un atrasts dažādās nama telpās, bet tad izrādes skatītāji tika aizvesti uz zāli, kur šādi melni kubi bija apvienoti rindās, raisot skatītājos jaunas domas.Foto: Aivis Riekstiņš

Asprātīga un maģiska izrāde, kas raisa iztēli. Izrāde, kas arī skatītājus iesaista kustībā. Izrāde, kurā sava loma ir arī telpas arhitektūrai. Tāds mākslas darbs uz vienu dienu ar vairākām izrādēm pēc kārtas bija nonācis Cēsīs, mākslinieku rezidences centrā Ruckas muižā.

Katra izrāde “Turpini” ilga pusstundu, tā bija kā saruna dalībniekiem un skatītājiem, kaut darbība notika pilnīgā klusumā. Patiesā skatuve bija pati simtgadīgā ēka, kas atrodas Ruckas parka vidū. Sekojot izrādes personāžiem, viņu klusajiem soļiem, reizēm dīvainajām kustībām, no sākuma klusēt, neļauties skaļām emocijām, apmainoties tikai ar acu skatieniem, centās arī skatītāji. Skatītāji aktieriem sekoja no stāva uz stāvu. Nesen paremontētās un sen neremontētās telpās ienākot, kādu laiku virsroku ņēma izbrīns, tad skatītājos, pamanot telpās noliktas atjautīgas, mazas, melnas detaļas kuba formā, pamodās ziņkārība, pēc tam prātā ienāca dažādas sakarības starp telpās slēptajiem priekšmetiem.

Idejas, kas Cēsīs tika īstenota, radītāji ir norvēģis Haine Avdāls un japāniete Jukiko Šinozaki. Viņi kopā radījuši vairākas netipiskas izrādes. Tās ir izdomas pilnas, ļaujot mākslai notikt netipiskās vietās – viesnīcā, lielveikalā, birojā, tagad senā muižā. Izrādes notiek, īpaši neiejaucoties vietas ikdienā, bet cilvēkiem, kuri šo vietu ikdienā zina, rodas par to jauns priekšstats, veidojas arī no tās tālas asociācijas.

Izrāde “Turpini” vissulīgākā droši vien bija nevis Latvijas Jaunā teātra institūta ielūgtajiem viesiem, bet cēsniekiem, kuri par to bija uzzinājuši. Ruckas muižai – kādreizējai tuberkulozes sanatorijai, kas ilgi stāvējusi tukša pēc tuberkulozes slimnīcas slēgšanas, un parkam, kas vēl nav atguvis tam pienākošos spozmi, – liela daļa pilsētnieku taču turpina iet ar līkumu kā bīstamai un briesmīgai vietai.

Radošo profesiju pārstāvji no Latvijas un ārzemēm, kuri februārī Ruckas muižā uz laiku apmetās kā mākslinieku rezidencē, te iepazinās arī ar horeogrāfi Elīnu Lutci. Trīs valstu – Japānas, Norvēģijas un Latvijas – mākslinieku kopīgajā radošajā darbā tapa izrāde “Turpini”. Skatītāji piedalījās netipiski veidotā izrādē, ar uzmanību sekoja līdzi aktieriem pastaigā pa muižas telpām, kļūstot par asprātīgas bezvārdu sarunāšanās dalībniekiem. Līdzīga noskaņu pilna izrāde jau bija uzrunājusi japāņu skatītājus kultūras centrā Tokijā un modernās mākslas muzejā Lēvenē. Latvieši to baudīja Cēsīs.