Ziņas

Sabiedrība

Medniecības popularizētāji saņem balvas

Medniecības popularizētāji svētku reizē: Vilnis Jaunzems (no labās), Rudīte Vasile un Egons Kļaviņš.Foto: Andris Eglītis

Latvijā jau trešo gadu tiek godināti medību speciālisti un šīs jomas popularizētāji, grāmatu autori, šaušanas sporta un jauno mednieku apmācību organizētāji. Latvijas Mednieku savienības apbalvojumus saņēma trīs vēsturiskā Cēsu rajona pārstāvji: Rudīte Vasile, Vilnis Jaunzems un Egons Kļaviņš.

Latvijas Mednieku savienības balvu “Par nozīmīgu ieguldījumu medību saimniecības attīstībā Latvijā” saņēma Rudīte Vasile un Vilnis Jaunzems no Pārgaujas novada, kuri ikdienā popularizē medniecību jauniešiem, veicina šaušanas prasmes un aktīvi darbojas sabiedriskajā jomā.

Medniece Rudīte Vasile atzina, ka pasākums bijis ļoti sirsnīgs: “Man balvu pasniedza Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, kura pati arī ir medniece. Nav jau man tādu lielu nopelnu. Pirms desmit gadiem radās ideja rīkot nometni jaunajiem un topošajiem medniekiem, un šogad jūlijā “Vanagacs” būs jau 11.reizi.

Medniecība ir cieši saistīta ar lauku dzīves kultūru. Vēl pirms gadiem medības bija arī liels sociālais atbalsts, jo varēja apgādāt ģimeni ar pārtiku. Uz balvu pasniegšanu ļoti daudzi bija ieradušies kopā ar ģimenēm. Brīnišķīgi, ja medī abi – vīrs un sieva – un vakarā abi aiziet pasēdēt tornī. Es nekad neesmu nožēlojusi, ka vakarā, kaut arī nogurusi, kaut māja vēl jākopj un trauki jāmazgā, tomēr saņemos un aizeju. Viena sieviete par savu vīru teica: “Ja tev dod balvu par to, ka tu neesi bijis mājās, tad tā tev arī pienākas!””

Vilnis Jaunzems, mednieks kopš 1984.gada, kurš medību iemaņas apguvis agri, no desmit gadu vecuma ejot pa mežu kopā ar tēvu, par savas jomas popularizēšanu jauniešiem stāsta, ka nometne “Vanagacs” ir unikāla: “Tā atšķiras no citām, ko vasarā rīko, tieši ar disciplīnu. Katru gadu pie mums ierodas apmēram 40 jauniešu grupa, ne tikai zēni, arī meitenes. Grafiks ir saspringts, nometne militārāka par īstajām militārajām. Programma gadiem pārbaudīta, katru reizi vēl kaut ko uzlabojam. Dažādās medību un dabas jomās apmāca labākie Latvijas speciālisti, savas nozares “profesori”. Katru gadu atlasu īstus meistarus un trenerus, gudrus ornitologus un pats vadu nodarbības šaušanā un par ieročiem.”

Latvijas Mednieku savienības balvu nominācijā “Par nozīmīgu ieguldījumu reģionā” saņēma Egons Kļaviņš, aktīvs mednieks no 1991.gada, kurš klubā “Drusti” aktīvi popularizē medniecību jauniešiem, rīko sporta pasākumus un seminārus. Pēteris Plakanis, mednieku kolektīva “Drusti” biedrs, Egonu Kļaviņu raksturoja šādi: “Viņš ir kolektīva sabiedriskā dvēsele. Mednieku apvienība parasti ir tikai vīriešu apvienība, ģimenēs mēdz būt neapmierinātība, taču Egons pratis iesaistīt gan sievas, gan bērnus un jauniešus. To pierāda arī labie mednieku ģimeņu rezultāti “Min­hauzena” sacensībās. Egons rīko un pats arī piedalās šaušanas sacensībās, kas ir viņa sirdslie­ta.”