Ziņas

Sabiedrība

Mediķim ir jābūt uz vietas

Izmanto pakalpojumus. Pārliecināties par savu veselības stāvokli veselības aprūpes iestādē uz pieņemšanu pie ārsta palīdzes Pārslas Ūdres ieradusies Dzintra Pabērza.Foto: Ilze Fedotova

Ne visi Priekuļu novada Mārsnēnu pagasta iedzīvotāji ikdienā var aizbraukt uz Cēsīm vai citviet, lai saņemtu dažādus nepieciešamos pakalpojumus, tāpēc cilvēki ir priecīgi, ka pagastā saglabājusies veselības aprūpes iestāde – tautā sauktais feldšerpunkts, kur var vērsties pēc palīdzības. Lai gan ģimenes ārsts uz vietas pieejams reti, daudzus pakalpojumus vietējiem nodrošina ārsta palīgs.

Pirms gada, viesojoties Mārsnēnos, “Druvai” neizdevās satikt ne ģimenes ārstu, ne kādu citu iestādes darbinieku, bet šajā reizē izdodas aprunāties gan ar ārsta palīgu, gan iedzīvotājiem.

No Priekuļiem ceļu uz Mārsnēniem mēro ārsta palīdze Pārsla Ūdre. Viņa ikdienā strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā

Cēsīs un arī pie kāda ārsta privātpraksē, bet divas reizes nedēļā dodas uz Mārsnēniem. Tur pacientus viņa apkalpo kopš 2009. gada.

Dienā, kad “Druva” viesojas Mārsnēnos, veselības aprūpes iestādi apmeklēja trīspadsmit pacienti. “Tas jau nav maz. Tā vidēji dienā manās pieņemšanas reizēs ir ap desmit cilvēku, ne mazāk. Iedzīvotāji nāk ar dažādiem jautājumiem, ir slimnieki, kam paaugstināta temperatūra, asinsspiediens, kāds atrādīties pēc slimības, dažam vajadzīga brūču pārsiešana, savukārt citam atkal jāraksta receptes. Te gan ir liela problēma, ka uz vietas vairs nav aptiekas. Medikamentu iegāde daudziem sagādā problēmas. Katrs meklē risinājumu, kur nu var,” saka P.Ūdre.

NMP ārsta palīga kompetencē ir uzrakstīt receptes, pārbaudīt veselības stāvokli, akūtu traumu gadījumā var dot nosūtījumus uz rentgenu un tamlīdzīgi, tāpat arī konsultēt par dažādiem jautājumiem. “Varu noņemt asins analīzes, pēc tam pati arī paraugus nogādāju Cēsīs. Protams, kas attiecas, piemēram, uz vakcināciju, to ir tiesīgs veikt tikai ģimenes ārsts,” piekodina P.Ūdre.

P.Ūdre teic paldies Priekuļu pašvaldībai, kura Mārsnēnu veselības iestādi joprojām tur savā paspārnē. “Telpas izremontēja pirms vairākiem gadiem. Turklāt mums viss ir, kā nākas, arī tā saucamā vides pieejamība invalīdiem – uzbrauktuve. Vienīgi ierobežota ir iebraukšana tualetē ar ratiņkrēslu. Pašvaldība šogad solījās sakārtot arī šo jautājumu, jo vides pieejamība veselības iestādēs ir obligāta prasība.

Ēka ir pietiekami liela, tikai nav, kas to apdzīvo. Ģimenes ārsts uz vietas ir tikai reizi mēnesī, bet divas reizes mēnesī ierodas ģimenes ārste, kura vairāk strādā ar bērniem. Aptiekas telpas stāv tukšas. Tur taču varētu kaut ko darīt, ja vien kādam būtu interese,” secina P.Ūdre.

Daudzi mārsnēnieši tāpat kā Dzintra Pabērza vērtē, ka ģimenes ārsta un ārsta palīga pieņemšanas varētu būt biežāk. “Apmeklēju gan ģimenes ārstu, gan ārsta palīgu. Ir darīšanas kā pie viena, tā otra. Jāpielāgojas dienām, kad mediķiem šeit ir pieņemšanas, taču nekad jau nevar zināt, kurā dienā un kāda palīdzība cilvēkiem ir nepieciešama. Protams, gribētu, lai pagastā ir arī aptieka. Šodien pat – man zāles izrakstīja, tagad jādomā, kā pie tām tikt. Ir cilvēki, kas bieži citiem izpalīdz, piemēram, skolas šoferītis, tāpat nākas vērsties pie kaimiņiem un sarunāt, kad kāds dodas uz pilsētu, lai atved medikamentus,” norāda Dz.Pabērza un saka, ka pašiem, braucot uz pilsētu, ērtākā sabiedriskā transporta satiksme no Mārsnēniem esot uz Smilteni.

Ilze Fedotova