Ziņas

Sabiedrība

Mēbeles ne vienam mūžam

Top mēbeles. SIA "Straubek Furniture" īpašnieks Janeks Savčenkovs (no kreisās) ar galdniekiem Valdi Raudiņu un Igoru Moisejevu ražošanas cehā.Foto: Sarmīte Feldmane

Vidzemes plānošanas reģionā viens no šīgada Vidzemes veiksmes stāstiem ir par SIA “Straubek Furniture”, kas darbojas Stalbes pagastā, Pārgaujas novadā. Galdniecības ražojumus nu jau zina, par to kvalitāti un pamatīgumu priecājas ne tikai Latvijā, arī Igaunijā, Vācijā. SIA “Straubek Furniture” starp citiem Vidzemes veiksmīgiem uzņēmumiem tika godināts nominācijā “Eksportspēja”. “Esam mazi eksportētāji. Pēc mūsu ražojumiem ir pieprasījums Igaunijā, esam sūtījuši uz Vāciju,” stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Janeks Savčenkovs un uzsver, ka nākotni noteikti saista ar produkcijas lielāku eksportu.

SIA “Straubek Furniture” ražo visdažādākās gultas, galdus, krēslus, kumodes, skapjus, plauktus, nakts skapīšus vai, vienkāršāk sakot, to, ko klienti vēlas.

“Nav tā, ka nav darba un neko nevar. Jāstrādā,” saka Janeks. Viņa ražotne dibināta krīzes laikā. Dažādu sakritību pēc uzņēmums, kam piederēja galdniecība Lielstraupē un kuru viņš vadīja, nokļuva grūtā situācijā. Janeks prata saskatīt iespējas galdniecībai turpināt darbu. Viņš kopā ar kolēģi to atpirka, vēlāk kļuva par vienīgo īpašnieku. “Mūsu pamats bija gultas. Krīzes laikā kāds pasūtītājs bija atsūtījis atpakaļ cita uzņēmuma nekvalitatīvas gultu sagataves, mēs tās pārstrādājām, un gultas ātri izpirka viesu mājām. Tā arī sākām, ” stāsta SIA vadītājs. Tā bija ziņa, ka jāstrādā, iespējas ir. Katrs nopelnītais eiro tika ieguldīts, lai iegādātos jaunas iekārtas.

“Pieprasījums bija, bet nespējām saražot tik, cik var pārdot. Radās iespēja iegādāties Strautiņu fermas kompleksu Stalbes centrā. Tā arī izdarījām,” pastāsta Janeks. Te reiz darbojās bruģa ražotne, bet jau ilgu laiku būves stāvēja tukšas. Bija paspēts tās izdemolēt, arī logu vairs nebija. Janeks Savčenkovs fermu nopirka.

“Nu jau vienā celtnē par šauru, pamazām sakārtojam otru ēku,” bilst uzņēmējs. Paplašinājusies ražotā produkcija, tās vairs nav tikai gultas, galdnieki var izgatavot visu, ko klienti vēlas. Produkcijas dizains ir pašu radīts. Tiesa, nu jau tiek domāts, ka varbūt uzņēmumam piesaistīt dizaineru, kurš varētu strādāt ar individuālajiem pasūtītājiem.

“Individuālo pasūtījumu patlaban ir pietiekami, bet varētu būt vairāk. Iemesls ir negodīgā konkurence. Ir meistari, kuri strādā mājas darbnīcās, nemaksā nodokļus. Bieži vien tie ir labi galdnieki. Taču mums ir labāka kvalitāte, jo ir citas darba iespējas. Bieži vien klientiem atliek vien nožēlot, ka pirkuši lēti,” pārdomās dalās Janeks Savčenkovs un uzsver, ka “Straubek Furniture” mēbeles nav lētas, toties tās kalpos ilgi. Arī furnitūra tiek izraudzīta kvalitatīva, kaut tā krietni sadārdzina mēbeles.

“Straubek Furniture” mēbeles var nopirkt divos uzņēmuma veikalos Rīgā un vēl vismaz 30 tirdzniecības vietās visā Latvijā. “Braucām, piedāvājām veikaliem, bet viņi uzliek tādu uzcenojumu, ka mūsu peļņas daļa paliek ļoti minimāla. Pārdodot savā veikalā, var nopelnīt vairāk. Citiem veikaliem nākas atdot lētāk, bet, protams, patīkamāk nopelnīt vairāk. Tagad ir divi veikali, to uzturēšana, pārdevēju algošana nenes zaudējumus, salīdzinot ar to, cik var nopelnīt, atdodot saražoto starpniekiem, nevis tirgojot pašiem. Veikals ne tikai sevi atpelna, te klienti var apskatīt, ko ražojam. Varētu vēl atvērt kādu veikalu,” domās dalās Janeks Savčenkovs.

“Straubek Furniture” ir darbavietas 20 cilvēkiem. Uz ražotni Stalbē darbinieki brauc no Siguldas, Cēsīm, Valmieras, arī novada pagastiem. Domājot par paplašināšanos, SIA vadītājs jau zina, ka būs problēmas ar darbiniekiem. “Jaunie, kam vēl nav pieredzes, domā, ka te daudz pelnīs. Galdnieks pirmos divus gadus mācās, skolā ir iemācīta teorija, ne prakse.

Ir cilvēki, kuri nav mācījušies, bet kam darbs padodas, kuri strādā kvalitatīvi. Galdnieku trūkst ne tikai Stalbē, kārtīgu meistaru trūkst visās galdniecībās,” saka uzņēmējs. Janeks Savčenkovs lepojas, ka galdniecība spēj samērā īsā laikā izgatavot lielus pasūtījumus, kas daudziem nav pa spēkam. Vadītājs ar gandarījumu atzīst, ka darbinieki savu amatu prot , uzkrāta pieredze un ir resursi.

Ik gadu “Straubek Furniture” atbalsta kultūras, sporta, labdarības pasākumus novadā, kaut ko izgatavo bērnudārziem. Uzņēmējs smej: “Mums taču materiāli ir, un bērniem prieks par klučiem.”

Domājot par attīstību, vērtīgs bijis ar ERAF atbalstu īstenotais projekts – par 160 tūkstošiem eiro tika iegādāti jauni darbagaldi un citi instrumenti efektīvākai ražošanai. Līdz ar to uzņēmuma produktu klāsts arī kļuva plašāks. “Klienti jau pasaka priekšā, kas jāražo. Tā kā ražojam galdus, cilvēki uzreiz vēlas nopirkt arī krēslus. Uzrunāju galdniecību, kas tos ražo, viņi nebija ieinteresēti sadarboties. Krēslus ražot ir sarežģīti, vēl tikai mācāmies,” atklāj Janeks un piebilst, ka uzņēmējiem jāmāk izmantot iespējas, kas tiek piedāvātas. “Straubek Furniture” īpašnieks vērtē, kādam mērķim īstenot kādu Eiropas Savienības (ES) atbalstītu projektu, jo jārēķinās, ka ar katru gadu paša līdzfinansējums palielinās.

“Lai īstenotu ES projektu, ražotnei jāatbilst noteiktām prasībām, jāievēro ražošanas un darba drošības noteikumi. Liela nauda bija jāsamaksā apdrošinātājiem,” stāsta Janeks Savčenkovs.

Izturīgas gultas un citas mēbeles no Latvijā augušas priedes, bērza, ozola un oša masīvkoka ir “Straubek Furniture” vizītkarte. Tās kalpos ne tikai vienai paaudzei. Uzņēmuma veiksmes stāstu vērts izlasīt. Jābūt uzņēmīgam un jāgrib strādāt, tad viss izdosies – tāda ir Janeka Savčenkova veiksmes formula.