Ziņas

Sabiedrība

Mazdārziņos steidz ziedēt rudens ziedi

SKAISTUMS. Inta Karlsberga priecājas par ziedu skaistumu savā mazdārziņā. Foto: Iveta Rozentāle

Neatkarīgi no tā, vai spīd saule vai līst, mazdārziņos manāma rosība – kāds audzē ziedus savas priekam, cits dārzeņus pārtikai. Savulaik cēsnieki, kas aprūpē dārziņus, žēlojušies, ka daļu ražas aiznes nelūgti “ciemiņi”. Tagad situācija ir uzlabojusies.

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne skaidro, ka šogad mūsu puses mazdārziņos ir mierīgs gads. Cēsu apkalpojamā teritorijā nav reģistrētas zādzības no mazdārziņiem.

Taču cēsniece Zeltīte Panova, kas iekopusi mazdārziņu Saulrītu apkaimē, pārsvarā audzē puķes, dārzeņus nevarot, jo diemžēl izaudzētajam mēdz pieaugt kājas. Tomēr Zeltītei galvenais, ka ir vieta, kur atnākt pie dabas, atpūsties. Savukārt vienā no Akmens ielas apkārtnes mazdārziņiem pirmo gadu saimnieko Rūta Kalniņa. Viņa atzīst, ka vēl daudz darāmā, jo, tā kā teritorija bija aizaugusi, dobēs joprojām saaug daudz nezāļu, tās bieži jāravē, lai nenomāktu iestādīto. Viņa priecājas, ka kaimiņi ir ļoti atsaucīgi, labprāt dalās padomos un arī ar stādiem. Lai gan sākotnēji mazdārziņš bijis bez žoga, Rūta ar vīru izlēmusi to uzlikt, jo reizēm tomēr jaunieši brīvi skrien pa teritoriju, tāpat cilvēki mēdz palaist izskrieties suņus. Kad žogs apkārt, teritorija nav tik brīvi pieejama.

Inta Karlsberga, kurai jau 78 gadi, priecājas, ka nelielajā siltumnīcā gatavojas tomāti un šogad viss mierīgi, nelūgti viesi nešiverējot. Lai gan pašai ir veselības problēmas un piedzīvotas vairākas operācijas, par dobēm rūpējas ar lielu atdevi. Inta gan atzīst, ka šogad raža nav tik laba, kā gribētos, turklāt novērojusi, ka rudens ziedi steidz ziedēt agrāk nekā citkārt –gladiolas jau uzziedējušas, mārtiņrozes pumpuros. Iespējams, ziedi steidzas, jo rudens iestāsies ātri. Vērojot gladiolas, Inta gan noteic, ka veikalā labāk tās nepirkt, mēdz būt slimas, kārtīgi nezied, jo vārpas ir tukšas.

Arī Viestura ielas apkaimē satiktā saimniece noteic, ka šogad slikta raža – labāk, ka ir sauss un silts, nekā tik lietains un vēss, naktīs temperatūra zema, tādēļ nekas negrib labi augt, tikai ķirbji jau ieguvuši lielākus izmērus. Saimniece darbojas ne tik daudz praktisku apsvērumu, kā savam priekam. Par izaudzēto neesot jāsatraucas, jo apkārt mazdārziņam ir žogs, gar to vienīgi stirnas mēdzot noiet un apskādēt puķuzirnīšus un zirnīšus.

Mazdārziņos kaimiņi novērtē gan savu veikumu, gan ievēro citu skaistos dārzus un pamana arī tos, kuri par saviem dārziņiem pienācīgi nerūpējas vai atstāj izravēto zaļumu kaudzes kopējā teritorijā tā, ka to nav iespējams vairs pienācīgi nopļaut un neizskatās skaisti. Ļoti priecājas par tiem, kuri dārziņus iekopuši ar gaumi, domājot gan par atpūtas stūrīti bērniem, gan pieaugušajiem radot skaistu vidi.

Lai arī mazdārziņus apzog retāk, policija aicina dārziņu saimniekus ražu novākt laikus, kā arī dārziņu teritorijā neatstāt neko vērtīgu, tāpat censties teritoriju norobežot, lai garnadži nevarētu tai brīvi piekļūt. Ja tomēr ir notikusi zādzība vai nesankcionēta iekļūšana īpašumā, par to nekavējoties vajag ziņot policijai. Savukārt Cēsu pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts aicina mazdārziņu saimniekus pievērst uzmanību nelūgtajiem viesiem, kas mēdz viesoties viņu mazdārziņos esošajās ēkās. Tās mēdz izmantot bezpajumtnieki, kuri ar savu rīcību var radīt apdraudējumu ugunsdrošībai.