Ziņas

Sabiedrība

Maskas sabiedriskajā transportā obligātas

Braucot sabiedriskajā transportā, no 7.oktobra, visā valstī obligāti jāvalkā sejas maskas, šāds nosacījums būs spēkā vismaz mēnesi – līdz 6.novembrim. Par valdības ārkārtas sēdē pirmdien lemto tiešsaistes preses konferencē paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Veselības ministre Ilze Viņķele atzīmēja, ka šoreiz tomēr netiks pieļauta šalles vai lakata izmantošana sejas aizklāšanai, prasība paredzēs izmantot medicīnisko vai higiēnisko masku, vai arī tā sauktos sejas vairogus. Masku obligātai nēsāšanai gan noteikti divi izņēmumi – bērni līdz 13 gadu vecumam un pasažieri ar acīmredzamiem kustību vai psihiskās veselības traucējumiem. Uz žurnālista jautājumu par plānoto masku lietošanas kontroli un iespējamajiem sodiem ministre pirmdienas pēcpusdienā vēl konkrētus soda apmērus nevarēja nosaukt, taču norādīja, ka Satiksmes ministrijas speciālisti jau ķērušies pie jautājuma par stingrākas kontroles noteikšanu. “Šeit brīvdomāšana vai izvēles iespējas vairs netiks piemērotas,” viņa piemetināja, atsaucoties uz pavasarī gūto mācību par pasažieru apzinīgumu. Par to, kādas būs šīs pārbaudes un iespējamās sankcijas, valdība plāno spriest otrdienas sēdē.

Citi ierobežojumi, kas tiešā veidā skar ikdienu, patlaban nav pieņemti, tostarp arī izglītības iestādes var turpināt mācību procesu klātienē, ja vien netiek atklāts kāds “Covid-19” inficēšanās gadījums. Tomēr I.Viņķele norādīja – ja vīrusa izplatība nemazināsies, par papildu ierobežojumiem lems, taču tas, visticamāk, tiks darīts pakāpeniski.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs šādu lēmumu paskaidroja ar redzējumu, ka lielākoties – kā darbā, tā mācībās, atpūtā un ikdienas nepieciešamo preču un produktu iegādes laikā – distancēšanos no personām ārpus savas mājsaimniecības varam vairāk vai mazāk kontrolēt. Turpretī sabiedriskajā transportā neizbēgamo atrašanos visnotaļ tuvā kontaktā teju nekādi nav iespējams ietekmēt, jo “darbā jābūt un nākamo reisu gaidīt nevar”. Tā kā infekciju cilvēks var sākt izdalīt pat divas dienas pirms simptomu parādīšanās, ir pietiekami liela varbūtība, ka “Covid-19” slimnieks, pats vēl nezinot, ka ir inficējies, var atrasties sabiedriskā vietā. Pēc epidemiologa teiktā maskas tomēr ļoti būtiski samazina gaisa pilienu nonākšanu tālāk telpā, līdz ar to – arī citu pasažieru inficēšanas iespējamību.