Ziņas

Sports

Mārtiņš Blūms nosargā čempiona titulu

Čempions. Latvijas un Lietuvas čempionāta kalnu riteņbraukšanas (MTB) olimpiskajā krosā (XCO) vīru elitē par absolūto uzvarētāju kļuva cēsnieks Mārtiņš Blūms, otrajā un trešajā vietā atstājot Oskaru Muižnieku un Māri Bogdanoviču. Foto: Agnis Melderis (LRF)

Siguldā aizvadīts “VeloExpress” Latvijas un Lietuvas čempionāts kalnu riteņbraukšanā (MTB) olimpiskajā krosā (XCO), kur vīru elitē par absolūto uzvarētāju kļuva cēsnieks Mārtiņš Blūms.

Viņš titulu izcīnījis jau trešo gadu pēc kārtas, tā parādot, ka ir labākais Latvijā šajā smagajā disciplīnā – olimpiskajā krosā. Jā­atgādina, ka viņš ir arī vienīgais profesionālais MTB riteņbraucējs Latvijā un pārstāv Nīderlandes komandu “CST PostNL BAFANG”.

Latvijas un Lietuvas riteņbraukšanas federācija otro gadu apvienoja spēkus, lai augstākā kvalitātē un sportiskā konkurencē aizvadītu MTB XCO krosa čempionātu. Kopumā 20 vecuma un meistarības grupās startēja ap 200 dalībnieku.

Trase salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem bija fiziski smagāka, bet papildu pārbaudījumu uzlika arī svelme. Vīru elitē bija jāveic seši apļi jeb 32,6 km, un jau pirmajā aplī vadībā izvirzījās M. Blūms, ar katru apli pārsvaru arvien palielinot un finišā tuvāko sekotāju Oskaru Muižnieku apsteidzot par piecām minūtēm un 38 sekundēm.

“Druvai” M. Blūms pastāstīja, ka šādās smagās sacensībās zināmu neprognozējamību radījis karstums, kas prasījis no sportistiem lielu izturību. Jautāts par drošo pārsvaru finišā, M. Blūms norāda, ka sākumā bijusi cīņa, tomēr viņam samērā drīz izdevies aizbēgt no sekotājiem, kas ļāvis lielāko distances daļu veikt bez lieka satraukuma: “Jau pēc pirmā apļa man bija skaidrs, ka konkurenti nevarēs apdraudēt uzvaru, tad atlika nobraukt līdz galam, taupot tehniku un braucot “ar galvu”, lai nepieļautu kļūmes. Ja pārsvars liels, lielāka drošība ka, gadoties kādai tehniskai ķibelei, tā neapdraudēs uzvaru.”

Lai arī uzvara nākusi viegli, M. Blūms saka, ka prieks par titulu liels un viņam šīs ir svarīgākās sacensības Latvijā: “Protams, gribas uzvarēt, lai visu gadu varētu braukt ar valsts čempiona kreklu.”

Jautāts par distances sarežģītību, braucējs atzīst, ka Latvijā šis ir grūtākais kross, bet, ja salīdzina ar trasēm, kādās nākas startēt XCO Pasaules kausos, mūsu trase vērtējama kā ļoti vienkārša: “Tomēr Latvijas līmeņa braucējiem arī šī bija pietiekami smaga, un lielais karstums bija papildu grūtību elements.”

Atgriežoties pie sacensībām, jāatzīmē, ka pēdējos apļos lielisku ātrumu demonstrēja vēl viens cēsnieks Rodžers Petaks (ZZK), kurš pēdējos metros izcīnīja ceturto vietu elitē. U23 vīru konkurencē viņam pārliecinoša uzvara. Vī­riem elites grupā sestajā vietā Arnis Pētersons (“DTG-My­Sport”).

Par mūsu puses braucējiem vēl jāmin, ka vīru amatieru CFA grupā par Latvijas čempionu kļuva “VeloExpress Scott” vienības braucējs Sandijs Kļaviņš, bet Master2 grupā 2.vietā Mārtiņš Puriņš no “Dako Ziemeļvid­ze­me”.

Papildus Latvijas čempionāta ieskaitei notika arī “Open” klases sacensības, kur dāmu 17+ grupā uz pjedestāla augstākā pakāpiena varēja kāpt Inna Juršēviča (Prie­kuļi), tiesa, viņa arī bija vienīgā braucēja šajā grupā.

Jau rakstījām, ka M. Blūms pirms nedēļas startēja divos “Vivus MTB” maratona posmos, pirmajā finišējot otrais, otrajā – svinot uzvaru. Viņš stāsta, ka izlēmis startēt vien dienu pirms sacensībām, tā teikt, treniņam, gatavojoties Latvijas čempionātam. Jautāju, vai divas dienas pēc kārtas startēt sacensību režīmā tik karstos laika apstākļos nav grūti?

“Man varbūt nebija tik grūti, ņemot vērā tos treniņu apjomus, ko ikdienā veicu. Man tas bija normāls režīms, bet pieļauju, ka amatieriem, kas nebrauc katru dienu, tas bija zināms izaicinājums,” saka. M. Blūms.

Komentējot otro vietu pirmajā dienā, Mārtiņš saka, ka Oskars Muižnieks, kurš uzvarēja, brauca komandā, kamēr viņam nācies cīnīties vienatnē: “Sacensības komandā viņam ļāva gandrīz visu distanci atpūsties aiz komandas biedriem, kuri strādāja viņa uzvarai, kamēr es braucu vienatnē. Otrajā dienā man izdevās revanšs.”

Jau vakar M. Blūms devās uz Šveici, kur sāks gatavoties gada nozīmīgākajām sacensībām Ei­ropas čempionātam, pēc tam – Pasaules čempionātam.