Ziņas

Redzeslokā

Maluzvejniekiem šoruden nav veicies

Šoruden lašveidīgajām zivīm beidzot būs izdevies ceļojums uz senajām dzimtas turpināšanas vietām. Daudzās upēs vēl arvien ir augsts līmenis, ūdens samērā duļķains, kas maluzvejniekiem apgrūtina saskatīt un iegūt kāroto “zelta zivtiņu”.

Pārgaujas novada vides aizsardzības inspektors Agris Ķesa uzskata, ka taimiņu nārsts gandrīz beidzies: “Šobrīd var pamanīt zivis, kuras no mazajām upēm dodas atceļā, lejup pa straumi. Sveķupē, Lenčupē taimiņi sekmīgi iznārstoja, Braslā arī, jo tur zivis pasargāja daba, bija augsts ūdens līmenis. Dežūrējam pie upēm katru dienu, “spiediens” uz maluzvejniekiem ir milzīgs.”
Pagājušajā nedēļā, 16. novembra naktī, Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori reidā pie Amatas ietekas Gaujā izņēma sešus nelikumīgi ieliktus tīklus un atlaida upē sešus taimiņus. Jānis Bušs, Dabas aizsardzības daļas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs, “Druvai” pastāstīja, ka tīkli, iespējams, šajā vietā bijuši jau vairākas dienas: “Starp atlaistajām zivīm bija piecas resnas taimiņu mammas, kas gribēja tikt tālāk Amatas upē uz nārsta vietām.

Šoruden nav izdevies notvert darbošanās brīdī nevienu malu­zvejnieku, taču tā nav, ka viņi neko nedara. Vides inspektors Jānis Zilvers Līgatnē pie Ānfabrikas, kur ir zivju ceļš, atrada no eglītes darinātu žebērkļa kātu un salauza. Netālu stāvošais “zivju vērotājs” tik izsaucies: “Vai nu tā vajadzēja!” Inspektors bija neatlaidīgs, atgriezās pēc laika vēlreiz, lai atrastu arī pašu dakšu, jo to, kā zināms, neglabā kopā ar kātu. Izdevās atrast!”

Līgatnes upīte ir viena no populārākajām “zivju vērošanas” un vēsturiski – arī ieguves vietām, jo ne velti par vietējiem saka: katrs puika Līgatnē piedzimst ar mazu žebērklīti rokās. Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins apstiprina: “Tā nav leģenda, tā ir patiesība! Cik ilgi būs upes un zivis, tik ilgi būs ķērāji. Pēdējos gados malu­zvejnieku skaits ir samazinājies. Iesaistām ne tikai pašvaldības policiju, arī Valsts policiju, Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts vides dienesta inspektorus. Lai arī maluzvejnieku ir vairāk nekā inspektoru, tiek veikts preventīvais darbs, zvana iedzīvotāji, ka pie upes redzēti aizdomīgi cilvēki. Šoruden pie Ānfabrikas slūžām tiešām bija daudz taimiņu. Zivis nāca divus mēnešus, jau no septembra sākuma. Zivju ceļš naktī tiek izgaismots, lai var redzēt, kas tur notiek. Izliktas arī kameras, kuru safilmēto materi­ālu analizē pašvaldības policijas darbinieki.”