Ziņas

Sabiedrība

Malks ūdens spēj veldzēt

Ūdens ikvienam. Cēsu parkos ierīkotas vietas, kur padzerties. Viena no tām ir Maija parkā pie meitenes skulptūras, kur karstajā laikā veldzējas cēsnieki. Foto: Indars Krieviņš

Karstā vasara priecē. Nav jābēdājas, ka pēc saules nevar aizbraukt uz siltajām zemēm. Tepat Latvijā svelme pamatīga un pie 30 grādu karstuma sākam pierast. Tas nebūt nav viegli.

Mediķi ik dienu brīdina par karstuma dūrienu un atgādina, ka jādzer vairāk ūdens nekā parasti.

Karstajā laikā ūdens patēriņš palielinās. Cilvēki biežāk iet dušā, lai veldzētos, noskalo seju, mazgā rokas. Ūdens patēriņš, protams, krietni palielinās,” saka SIA „Līgatnes nami” valdes loceklis Dāvis Lācis. Viņš pastāsta, ka vairākās daudzdzīvokļu mājās ūdens patēriņš pieaudzis vairākas reizes. Kādā 24 dzīvokļu mājā ziemā diennaktī parasti patērē apmēram sešus kubikmetrus ūdens, tagad – 15 m3 jeb 15 tūkstošus litru. “Ūdens pietiek, dārzu laistīšanai nekādu ierobežojumu nav,” bilst Dāvis Lācis.

Cēsu pilsētas SIA “Vinda” tehniskās daļas inženieris Gatis Druva–Druvaskalns atzīst, ka to, cik ūdens patērēts karstajā laikā, skaidri varēs pateikt, kad patērētāji paziņos skaitītāju rādījumus. “Vairāk būs noteikti. Taču daudzi laiku pavada pie ezeriem, brauc uz jūru, lai atvēsinātos, un karstajā laikā nav mājās,” vērtē inženieris. Protams, vairāk nekā citkārt ūdens tiek lietots dārzu laistīšanai. Dārzu saimnieku patērēto fiksē ūdens skaitītāji.

Lai arī daudzviet sausums, pagaidām par ūdens trūkumu cilvēki nesūdzas. “Redzams, ka ezeros ūdens līmenis krietni krities. Ikdienā arī sadzīvē ūdens tiek tērēts vairāk. Laistīšanai jau izmanto dīķu, ne ūdensvada ūdeni. Arī pašvaldībai puķes, apstādījumi jālaista. Par to, ka kādam aka būtu izžuvusi, ziņu nav,” pastāsta Vecpiebalgas pašvaldības izpild­direktore Lelde Burdaja.

Patlaban karsts darba laiks ir dzeramā ūdens ražotājiem. Do­doties ceļā vai uz kādu brīvdabas pasākumu, līdzi tiek ņemta pudele ar ūdeni. Reti kurš tajā iepilda krāna vai akas ūdeni. Ūdens tiek pirkts, arī cēsnieku SIA “Venden” pazīstamais pildītais ūdens. “Pro­tams, pieprasījums pieaug. Pa­lielinās gan avota, gan minerālūdens patēriņš. Tik ilgs karstums Latvijā sen nav bijis. Cenšamies nodrošināt pieprasījumu,” izstāsta “Venden” mārketinga direktore Jeļena Kozlova un piebilst, ka uzņēmums piedalās arī daudzos lielajos kultūras un sporta pasākumos, kuros nodrošina dalībniekus un apmeklētājus ar ūdeni. “Ja karstums vēl turpināsies, šovasar tiks izdzerts daudz,” saka “Venden” mārketinga direktore.

SIA “Vigo” patērētājiem piedāvā Cēsu Svētavota ūdeni. Īpaš­nieks Vigo Rubenis atzīst, ka karstā laikā cilvēki gan dzer vairāk, taču Svētavota ūdens nav tas, ko dzer ikdienā, lai vienkārši padzertos. “Pieprasījums ir lielāks, bet ne tik ļoti, ” bilst Vigo Ru­benis. Viņš pastāsta, ka karstajā laikā palielinājies apmeklētāju skaits Svētavota dabas parkā. “Te brauc pēc veldzes, atvēsināties un arī baudīt dziedniecisko ūdeni. Karstā laikā taču meklējam tādas vietas,” pārdomās dalās cēsnieks.
Par to, cik ūdens cilvēkam dienā jāizdzer, arī mediķiem ir dažādi viedokļi. Biežāk tiek minēts – aptuveni 2 litri sievietēm un 2,5 litri vīriešiem. Karstajā laikā noteikti vairāk. Pie diennaktī izdzertā šķidruma nedrīkst pieskaitīt saldinātos un gāzētos dzērienus, kā arī kafiju un tēju, izņemot nesaldinātas zāļu tējas.

Turpmākajās dienās laiks būšot vēl karstāks.