Ziņas

Sabiedrība

Makulatūra nav jākrāj mājās

Otrreizējai pārstrādei. Līgatnes pilsētas bibliotēkas vadītāja Agnese Osīte  gandarīta, ka līgatniešiem ir svarīga vides saudzēšana.Foto: Sarmīte Feldmane

Līgatnes pilsētas un pagasta bibliotēkas jau trešo gadu iesaistījušās makulatūras vākšanas akcijā.

Iedzīvotāji tiek mudināti nest uz bibliotēku nevajadzīgas grāmatas, periodiku, savāktais tiek nodots SIA “Papīrfabrika “Līgatne”” otrreizējai pārstrādei. Bibliotēkas pretī saņem uzņēmuma dāvinātu papīru.

“Darām to, ne jau lai bibliotēku vajadzībām tā iegūtu papīru, bet gan lai dotu iedzīvotājiem  iespēju nodot makulatūru pārstrādei, atgādinot par videi sau­dzīgu dzīvošanu,” saka    Lī­gatnes pilsētas bibliotēkas vadītāja Agnese Osīte un pastāsta, ka šovasar līgatnieši atnesuši mazāk makulatūras nekā iepriekšējos gados. “Pērn kaudzīte bija daudz lielāka. Lielākoties    makulatūrā nodod žurnālus un padomju laika grāmatas. Avīzes ne, tās noder logu mazgāšanai, sadedzina vai izmanto kur citur,” stāsta A.Osīte.

Līgatnes pagasta bibliotēkā savukārt makulatūru nesuši vairāk cilvēku, bet mazākā apjomā nekā pērn. “Makulatūrai nodod ikdienā sakrātos žurnālus,    grāmatas, kuras vairs nelasīs. Neretas ir situācijas, kad jaunais īpašnieks atbrīvo māju vai dzīvokli. Bijis, ka zvana un vēlas atvest pilnu mašīnas piekabi ar makulatūru, tad iesakām, lai sazinās ar uzņēmumu, atbrauks pakaļ bez maksas. Kāda ģimene vēlējās iztīrīt šķūni no makulatūras kalniem, ““Papīrfabrika “Līgatne”” atbrauca pakaļ,” stāsta Līgatnes pagasta bibliotēkas vadītāja Madara Vorza. Viņa uzsver, ka visas grāmatas, kas tiek atnestas makulatūrai, tiek pārskatītas, vai nenoder bibliotēkas krājumam. Tā kāda līgatniete atnesusi kaudzi grāmatu, kas pašai vairs nav vajadzīgas, tikai dažas tālāk nonāca otrreizējai pārstrādei, jo bija lasītāju pieprasītas.

Šogad makulatūras vākšanas akciju bibliotēkas rīkoja vienreiz, pagājušajā gadā divreiz. “Ja iedzīvotāji interesējas, izsludinām, lai iesaistās. Arī bibliotēkām, pārskatot krājumu, ir grāmatas, no kurām atbrīvojam plauktus. Tās nododam makulatūrai, pašiem nekur nav jāved,” stāsta M.Vorza.

Makulatūras vākšanā tiek aicinātas iesaistīties arī skolas, rosinot jauno paaudzi domāt par dabas un vides saudzēšanu.