Ziņas

Sabiedrība

Māksla festivālā uz ūdens

Šonedēļ. Pie Ērgļu klintīm dalībnieki izmēģina akustiku.Foto: no albuma

Šonedēļ Gaujas krastā Cēsu Mākslas festivāla rīkotāji izmēģināja, vai varenās Ērgļu klintis vasaras vakaros nevarētu kalpot par ekrānu kino rādīšanai, bet galvenais, kāda šajā vietā ir akustika. Festivāla direktors Juris Žagars “Druvai” pēc tam pastāstīja, ka ir visi priekšnoteikumi, lai īstenotu ieceri par Cēsu Mākslas festivāla atklāšanu nevis pilsētas centrā, bet Gaujas malā. Paredzēts, ka 15. jūlija pēcpusdienā atpūtas bāzē “Žagarkalns” speciāli uzbūvēts plosts piestās pie Ērgļu klintīm. Uz tā atradīsies sitamo instrumentālistu ansamblis Perpetuum ritmico. Mūziķi Guntars Freibergs, El­vijs Endelis, Mikus Bāliņš un Ernests Mediņš spēlēs skatītājiem, kas būs ieņēmuši vietas upes malā, tajā skaitā ar plostu pārcelti uz sēres klintīm pretējā krastā.

Jau noorganizētais mēģinājums uz ūdens rīkotājiem devis pārliecību, ka ideja īstenosies, kā iecerēts. Festivāla direktors piebilst, ka to var atcelt tikai pati daba, piemēram, atsūtot tajā jūlija vakarā traku lietu. Jācer, ka koncertu pārcelt nenāksies. Arī atraktīvie mūziķi ļoti alkst uzstāties, paši pirmo reizi pievērsušies jaunradei, lai koncertēšana būtu dažādā stilistikā.

Tās dienas vakarā arī notiks festivāla filmu programma ar moto “Upe”. Pirmajā seansā, skatoties uz klinti, kas kalpos kā ekrāns, atkal varēs redzēt 1934. gadā tapušo un īpaši šim projektam digitāli atjaunoto dokumentālo filmu “Gau­ja”. Iecerēts, ka, projicēta uz klintīm, filma sniegs īpašu audiovizuālu efektu.

Kino rādīšanas vieta būs pats neparastākais 2017. gada Mākslas fes­tivāla piedāvājums. Tas atkal pārsteigs mākslas baudītājus Lat­vi­jā ar Cēsu neparastajām iespējām vasarā. Toties laikmetīgās mākslas izstāde neapdzīvotajās ve­cā alus brūža telpās neatgriezīsies. “Desmit gadi pagājuši, tāpēc mēs jau pirms gada nolēmām, ka izstāžu kuratori šovasar ievilks elpu, sakopos idejas, bet mēs, rīkotāji, atradīsim citu neparastu vietu laikmetīgās mākslas izstādei,” komentē Juris Žagars un par šo vasaru saka: “Laikmetīgo mākslu šovasar koncentrēsim Vidzemes kon­certzālē. Pirmo reizi festivāla vēsturē lielāko uzsvaru esam likuši uz mūziku.” Pils parka estrādē 5. augustā iecerēts pasaulslavena argentīniešu komponista, mūzikas autora Osvaldo Golihova flamenko operas Ainadamar iestudējums. “Saprotama, vienkārša mūzika, viena no šobrīd pasaulē populārākajām operām,” raksturo direktors.

Šogad festivālā būs kāda interesanta sakritība. Teātra izrāžu skati festivālam izvēlas kritiķe Silvija Radzobe. Viņa starp izcilām nosaukusi arī divas Dailes teātra izrādes, kuras rādīt Cēsīs. Tad nu sanāks tā, ka izrādē “Kaķis uz nokaitēta skārda jumta” jāspēlē būs arī pašam festivāla direktoram. Šonedēļ kļuva arī zināms, ka Juris Žagars par Lielā Tēta lomu izrādē ir nominēts “Spēlmaņu nakts” gada balvai.