Ziņas

Sports

Mājnieki šoreiz bez kausiem

Cīņa laukumā. Spēle par trešo vietu 2007.gadā dzimušo zēnu grupā starp Cēsu Sporta skolas un Ogres komandām bija ļoti aizraujoša, neraugoties uz to, ka laukumā devās visjaunākie.Foto: Māris Buholcs

Cēsu Sporta skolas organizētais tradicionālais basketbola turnīrs jauniešiem “Cēsu kauss” šogad risinājās jau 20. gadu. Par turnīra “Cēsu kauss 2017” čempionu kausiem trijās vecuma grupās zēniem un vienā meitenēm sacentās 40 komandas no Igaunijas, Lietuvas, Krievijas un Latvijas. Tradīcija sākās 1998. gadā ar divu dienu turnīru “Cēsu pilsētas Sporta skolas balvas izcīņa basketbolā”, kurā piedalījās 12 meiteņu un sešas zēnu komandas no dažādām Latvijas vietām. Tagad turnīrs izaudzis līdz trīs dienu sacensībām.

Cēsu Sporta skolas direktore Rudīte Vanadziņa norāda, ka “Cēsu kauss” kļuvis par vienu no prestižākajiem jauniešu turnīriem Latvijā, kas panākts ar rīkotāju ieguldīto darbu, cenšoties nodrošināt lielisku organizāciju, mājīgu atmosfēru un augstu sacensību līmeni.

Komandām Cēsīs patīk, taču pēdējos gados nākas vairākiem potenciālajiem dalībniekiem atteikt, jo gribētāju ir vairāk, nekā spējam uzņemt. Vairāk par desmit komandām vienā grupā uzņemt nevar, jo tad turnīru nav iespējams izspēlēt trīs dienās. Jau tagad piektdien un sestdien spēles ilgst stundas desmit.

“Mums ir tradīcija, ka sestdien uz kopīgu vakarēšanu aicinām visus trenerus, kuri ieradušies uz turnīru. Šoreiz uz šo tikšanos bijām uzaicinājuši arī turnīra krustmāti, toreizējo Sporta skolas direktori Inesi Garo, kura atcerējās pirmsākumus. Viņa pastāstīja, ka turnīra mērķis bija gūt spēļu praksi Latvijas čempionāta spēlēm, sākotnēji vairāk bija meiteņu komandu un turnīrs bija tikai Latvijas komandām.

Tagad tas kļuvis starptautisks, un Igaunijas, Krievijas, Lietuvas komandas vienmēr labprāt brauc pie mums. Taču mērķis palicis nemainīgs – dot komandām lielāku spēļu praksi. Šobrīd akcents likts uz puišu komandām, galvenokārt jaunākajās vecuma grupās, lai viņi vairāk sajūt sacensību vidi. Turnīrs ir iespēja arī tikties ar komandām, ar ko čempionātā nesanāk spēlēt, un tas dod noderīgu pieredzi. Droši var teikt, ka turnīrs ir vērtīgs ikvienai komandai,” uzsver R. Vanadziņa.

Cēsnieki turnīra rīkošanā uzlikuši augstu latiņu, ko gatavi noturēt arī turpmāk, nepaaugstinot dalības maksas,un komandas to atzinīgi novērtē. Tiek piedomāts pie visiem sīkumiem, lai komandas ērti justos. Ja tās apmetušās Priekuļos, regulāri tiek nodrošināts transports, lai komandas varētu nokļūt no naktsmītnēm uz sacensību vietu un atpakaļ. Rīkotāji saka vislielāko paldies pašvaldībai un citiem atbalstītājiem, kuru palīdzība ļauj turnīru sarīkot labā līmenī.

Lai arī komandas, spēlētāji mainās, organizatoru vidū ir cilvēki, kuri bijuši ar turnīru visus 20 gadus. Viņu vidū metodiķis Juris Kreilis, kurš allaž bijis aktīvs turnīra norisē, arī šogad. Viņš atzīst, ka viss izdevies, aizķeršanās nav bijušas. Kopumā nospēlēts tieši simts spēļu.

“Šo 40 komandu limits ir optimālais, lai būtu normāls spēles laiks, lai visa organizatoriskā puse būtu atbilstošā līmenī. Tagad katrai komandai sanāk piecas spēles, pirmajās divās dienās pa divām spēlēm, noslēguma dienā – viena, kad tiek sadalītas vietas. Treneri to novērtē, jo ir iespējams gan izspēlēties, gan laikus nokļūt mājās,” saka J. Kreilis.

Laukumā bija redzami tiesneši Mihails Mihailovs un Boriss Cibankovs, kuri tiesāja jau pirmo turnīru. Tiesāšanā izmantoti galvenokārt vietējie tiesneši, vien dažus nācies piesaistīt no malas.

Tagad par rezultātiem. Cēsu Sporta skolu pārstāvēja četras komandas, un var teikt, ka tās parādīja mājnieku laipnību – godalgotās vietas atdodot viesiem.

2004.gadā dzimušo zēnu grupā kausu izcīnīja Talsu Sporta skolas basketbolisti, 2.vietā – Gulbenes Sporta skola, trešajā – komanda no Tartu (Igaunija). Cēsu Sporta skolas komanda trenera Edvīna Dzudzilo vadībā ierindojās 5.vietā. Var atzīmēt, ka E. Dzudzilo pirmajā turnīrā piedalījās kā spēlētājs, bet nu jau vairākus gadus vada tajā savas komandas kā treneris. Jautāts, vai vieglāk būt spēlētajam vai trenerim, viņš saka, ka katrā laikā tas citādi: “Kad spēlēju, domāju, ka spēlētajam grūtāk, taču esot trenera amatā, saprotu, ka grūtāk tomēr būt trenerim.”

Lai arī godalgas nav izcīnītas, treneris ar komandas sniegumu ir apmierināts: “Nebijām labākajā sastāvā, pretī stājās ļoti spēcīgas komandas. To pierādīja tas, ka pēdējā turnīra dienā, kad notika spēles par vietām, visās uzvarēja mūsu grupas komandas. Taču tas, ka pretinieki spēcīgi, nāk tikai par labu, jo ļauj pašiem pilnveidoties. Iespējams, varējām tikt augstāk, jo pašu vainas dēļ grupas turnīrā zaudējām igauņiem, kuri ieņēma trešo vietu.

Bet turnīra galvenais uzdevums bija gūt spēļu pieredzi, jo janvāra beigās mums svarīgs sabraukums Latvijas čempionātā, varējām labāk sagatavoties.”

2005.gadā dzimušo zēnu grupā kausu mājās aizveda Lietuvas komanda “Raseiniu KKSC”, otrajā vietā – VEF, trešajā – BS Rīga/ basketbola klase. Cēsu Sporta skolas komandai (treneris Vladimirs Kiseļovs) – 5.vieta.
2007.gadā dzimušo zēnu grupā par kausa ieguvējiem kļuva “Limbaži/ Salacgrīva”, otrajā vietā – VEF, trešajā Ogres komanda, kas spēlē par bronzas medaļām pārspēja Cēsu Sporta skolas komandu (treneris Viktors Brizgalovs).

2004.gadā dzimušo meiteņu grupā uzvarēja Jugla, otrajā vietā – Rīdzene, trešajā – TTP komanda. Cēsu Sporta skolas komanda (trenere Inese Urtiņa) ierindojās 9.vietā.