Ziņas

Sabiedrība

Madonas novadā notiks ekspedīcija Sāvienas ezera krastos

No 26.jūnija līdz 1.jūlijam Madonas novadā notiks Latvijas Kultūras akadēmijas organizēta ekspedīcija Sāvienas ezera krastos, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā. Ekspedīcijā, kuru vadīs arheologs profesors Juris Urtāns, piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās kultūras studenti un pasniedzēji, kā arī biedrības “Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācija” pārstāvji.

Ekspedīcijas laikā paredzēts veikt kompleksus pētījumus, izzinot gan arheoloģisko, gan zemūdens, gan mutvārdu mantojumu Sāvienas ezerā un tā krastos. Ekspedīcijas dienās iecerēts satikt vietējos iedzīvotājus un uzzināt dažādus stāstus par ezeru, kā arī Sāvienas apkārtnes vietu nosaukumus. Notiks arī ezera krastu apsekošana, izzinot kultūrvēsturiskās ainavas attīstību Sāvienā.

Nopietnākais darbs paredzēts zemūdens izpētē. Iepriekš apkopotās ziņas ļauj izteikt prognozes, ka Sāvienas ezers pirms vairākiem gadu simtiem ir bijis cieši saistīts ar cilvēku klātbūtni. Līdz šim Sāvienas ezerā ir atrasti koka konstrukciju fragmenti un vairākas senlietas, kas nodotas glabāšanā Madonas muzejam. Šovasar sadarbībā ar Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociāciju plānots veikt pamatīgākus pētījumus ezerā, izmantojot zemūdens sūkni – ežektoru. Ar ežektoru pagaidām Latvijā zemūdens arheoloģiskajā izpētē vēl nav strādāts, taču šādas tehnikas izmantošana paver daudz plašākas iespējas rezultātu atklāšanā.

Zemūdens pētījumus Sāvienas ezerā atbalsta uzņēmējs Kaspars Aleksandrovs, kurš, uzzinot par plānoto ekspedīciju un izprotot ierobežotās tehniskās iespējas, kā arī paredzamo izpētes darbu nozīmīgumu, uzdāvināja visu nepieciešamo zemūdens sūknim. Ežektors jau šobrīd darbam ir gatavs, Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācijas tehniskais eksperts Laimnesis Markuuns sūkni ir salicis, papildinot ar vajadzīgajām detaļām.

Plānots, ka īstenotie pētījumi Sāvienas ezera krastos dos jaunas ziņas par senā dzīves modeļa izpratni un sniegs nozīmīgu ieguldījumu Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanā un saglabāšanā. Tikai Vidzemes kultūrvēsturiskajam novadam ir piederīgs savdabīgs arheoloģisko dzīvesvietu veids Latvijā – senās ezermītnes jeb ezerpilis. Tās savulaik, 20.gadsimta 50. un 60.gados, Vidzemes centrālajā daļā starp Cēsīm, Madonu un Gulbeni atklāja arheologs Jānis Apals. Plašāk pētītā un pazīstamā ezerpils starp līdz šim zināmajām desmit ezermītnēm Vidzemē atrodas Āraišu ezerā. Tas, vai Sāvienas ezerā arī kādreiz ir bijusi ezermītne, atklāsies ekspedīcijas dienās.

Ekspedīcija notiek saskaņā ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu “Sāvienas ezera kultūrvēsturiskais mantojums”. Plānots, ka rudens pusē vietējie iedzīvotāji tiks plašāk iepazīstināti ar ekspedīcijas rezultātiem, rīkojot pasākumu Madonas novadā.