Ziņas

Sabiedrība

Mācīties, pilnveidot sevi un nodot tālāk

Jāmāk. Keramiķe Līva Boze (no kreisās) atklāj virpošanas noslēpumus Aijai Atvarei un Antrai Mārtiņjēkabai.Foto: Sarmīte Feldmane

Pārgaujas novada Stalbes mūžizglītības centra keramikas darbnīcā sācies astoņu nodarbību cikls. Ikviens interesents keramiķa vadībā var apgūt pirmās iemaņas virpošanā un glazēšanā.

“Strādāt ar virpu nemaz nav tik viegli, tas ir jāiemācās,” saka Raiskuma Izglītības un kultūras atbalsta biedrības (RIKA) Stalbes nodaļas vadītāja Zanda Krūmiņa un uzsver, ka pats būtiskākais – interesentu netrūkst, darboties ar mālu vēlas dažādas paaudzes.

Biedrība

uzrakstīja projektu partnerības “Brasla” izsludinātajam mazo projektu konkursam un ieguva finansējumu pasniedzēja finansēšanai un glazūras iegādei. Lai gan novadā dzīvo keramiķi, diemžēl visi ir aizņemti vai mainījuši nodarbošanos. Pirmos soļus virpošanā un

darbā ar mālu ierādīs keramiķe Līva Boze, viņai palīdzēs Nora Ķibilda.

Kamēr interesenti gaidīja, kad varēs tikt pie virpas, Līva un Nora rādīja, kā it kā pavisam vienkārši var pagatavot trauku ar tautā tā saucamo iekniebienu un iespiedienu tehniku. “Māls nomierina, līdzsvaro, kamēr veido rakstu, jākoncentrējas, iekšēji jābūt mierīgam. Apskatot senos podus, redzam, cik raksts ir harmonisks, lai tādu izveidotu, ir vajadzīga liela māka,” skaidro keramiķe Līva Boze.

Pirmajā nodarbībā apgūt ko jaunu bija atbraukusi arī biedrības “Straupes dzirkstelītes” vadītāja Antra Mārtiņjēkaba. “Ko iemācīšos, rādīšu tālāk citām. Mēs arī darbojamies ar mālu, izgatavoto vedam uz Stalbi apdedzināt,” stāsta Antra.

Arī RIKA dalībnieces, netur sveci zem pūra. “Tas ir mūsu brīvprātīgais darbs – ko paši iemācījušies, mācām citiem. Pie mums darbnīcā jau pabijuši Raiskuma internātskolas bērni. Viņiem bija iespēja darboties ar mālu. Bija patiess gandarījums, cik ļoti viņiem tas patika. Biedrības mērķis ir dot to, ko mākam,” pastāsta Zanda. Keramikas darbnīcā regulāras nodarbības notiek skolēnu pulciņam, tās vada Nora.

Pērn, piesaistot finansējumu, biedrības nodaļa vidusskolas telpās iekārtoja keramikas darbnīcu. Tā nestāv tukša, regulāri ir nodarbības, interesenti mācās un arī gatavo pasūtījumus. “Neesam jau meistari, tikai mēģinām. “Braslai” Ziemassvētkos izgatavojām suvenīrus, esam arī izveidojuši

novada ģerboņus,” par darbību informē Zanda Krūmiņa un atzīst, ka ieceru ir daudz, tiek meklētas iespējas, lai iespējami vairāk cilvēku varētu apmeklēt keramikas darbnīcu. Lai darbnīca attīstītos, jābūt

cilvēkam, kurš māca.

Pārgaujas novada pašvaldības mazo projektu konkursā RIKA iesniegusi projektu, lai darbnīcai iegādātos galdus, pie kuriem ir ērti strādāt, tagad iztiek ar vecajiem skolas soliem.

“Mēs kopā mācāmies, apgūstam ko jaunu un to nododam tālāk,” bilst Zanda Krūmiņa.

Sarmīte Feldmane