Ziņas

Sabiedrība

Mācībās izspēlēs iespējamo hibrīdapdraudējumu

Informācija. Zemessardzes 27.kājnieku bataljona komandieris Normunds Zaviļeiskis stāsta Cēsu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem par ieplānotajām mācībām, kurās aktivitātes ieplānotas arī Cēsīs un Priekuļu novada Liepā. Foto: Indars Krieviņš

Šonedēļ sasaukta Cēsu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēde, centrālais jautājums bija Zemessardzes 27.kājnieku bataljona informācija par gaidāmajām mācībām.

Bataljona komandieris Normunds Zaviļeiskis sanākušos informēja, ka no 13. līdz 15.septembrim Vidzemē notiks Zemes­sardzes 2. Vidzemes brigādes militārās mācības “Zobens 2019”, aktivitātes ieplānotas arī Cēsīs un Priekuļu novada Liepā. Mācībās tiks vērtēta Zemessardzes 27. kājnieku bataljona vienību spēja re­aģēt uz hibrīdapdraudējumu, sniedzot atbalstu valsts un pašvaldību institūcijām. Šīs mācības ietilpst Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību ciklā “Namejs 2019”, kurā visā valstī piedalās Latvijas un sabiedroto spēku karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, brīvprātīgie rezervisti, Aizsardzības ministrijas darbinieki un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls – policisti un robežsargi.
“Mācības “Zobens 2019” ir loģisks noslēgums visu gadu notikušajām apmācībām, kurās galvenā uzmanība pievērsta hibrīdapdraudējumam. Jau kopš pavasara esam rūpīgi gatavojušies tieši šim posmam, rakstījuši scenārijus, izspēlējuši mācību tā sauktajā “galda versijā”, tāpēc ir skaidra plānotā norise. Te gan jāpiebilst, ka mūsu bataljons nezina, ko ieplānojis izspēlēt pretinieks, kuru rindās būs arī Igaunijas karavīri un zemessargi. Taču mums jābūt gataviem reaģēt uz pilsētā, apkaimē notiekošo, vai tas būtu uzbrukums, izmantojot ieročus, nekārtību celšana vai cits incidents. Var teikt, ka zemessargi mācīsies re­aģēt uz ārēji neidentificētu pretinieku aktivitātēm, jo mums jābūt gataviem šādam iespējamam hibrīdapdraudējumam,” skaidroja N. Zaviļeiskis.

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Informācijas daļas priekšniece Ieva Karlsberga paskaidroja, kas tiek saprasts ar hibrīdapdraudējumu, proti, tās nav skaidri redzamas pretinieku darbības ar ieročiem, un šie uzbrukumi var būt vērsti ne tikai pret militāro bāzi, bet arī pret civilo infrastruktūru, kas būtiski ietekmē cilvēku dzīvi.

“Tāpēc Zemessardzes, pašvaldību, valsts dienestu sadarbība ir ļoti būtiska, lai dažādās situācijās katrs zinātu, kā rīkoties. Cen­tīsimies izspēlēt konkrētu scenāriju, lai ne tikai redzētu, kā notiek sadarbība, bet arī lai redzētu sabiedrības attieksmi pret hibrīdapdraudējumu, vai cilvēki vispār kaut kā reaģē uz notiekošo,” teica I. Karlsberga.

27.kājnieku bataljona operatīvās daļas priekšnieks Rimants Bāliņš komisiju iepazīstināja ar mācību scenāriju. Mācības sāksies jau 12.septembra vakarā un ar dažādām aktivitātes fāzēm ilgs līdz 15.septembra pēcpusdienai. Mā­cību laikā zemessargi patrulēs un apsargās militāros un civilos objektus Cēsu pilsētā, atpūtas bāzes “Pipariņi” teritorijā un Priekuļu novada Liepā. Kā jau minēts, nosacītā pretinieka lomā iejutīsies Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku karavīri un zemessargi, kas darbosies civilajā apģērbā ar mācību laikā noteiktu atšķirības zīmi.

“Iedzīvotājiem darām zināmu, ka mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Munīcijas lietošana var notikt arī pilsētā, taču tikai diennakts gaišajā laikā. Iespējamas arī kādas citas neierastākas aktivitātes, piemēram, automašīnu pārmeklēšana, te īpaši gribu uzsvērt, ka netiks pārbaudītas iedzīvotāju automašīnas, bet tikai tās, kas piedalīsies mācībās, ko izmantos nosacītais pretinieks.

Aicinām neuztraukties, redzot karavīru un zemessargu pārvietošanos pa ielām, ceļiem un mežiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu. Lūdzam ar sapratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar militārās tehnikas pārvietošanos vai īslaicīgu kontrolpunktu un pārvietojamo šķēršļu izvietošanu Cēsu ielās. Satiksme nevienā ielā slēgta netiks, iespējami tikai īslaicīgi ierobežojumi,” skaidro I. Karlsberga.

Viņa arī informē, ka 14. septembrī Cēsīs, Valmieras ielā 8, pie NBS Instruktoru skolas, un Pils laukumā 17, kā arī Priekuļu novada Liepā, stāvlaukumā pie Lielās Ellītes, no pulksten 10 līdz 14 būs iespēja apskatīt NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas militārās tehnikas un ekipējuma izstādi, kas apliecina sabiedroto spēku klātbūtni. Iedzī­vo­tājiem arī nevajadzētu satraukties, redzot militārās tehnikas pārvietošanos pa ceļiem A2, A3 un ceļu Cēsis – Valmiera.

Mācības “Zobens 2019” ir šī gada lielākās Zemessardzes mācības, kuru laikā ap tūkstoš Vid­zemes zemessargu un karavīru apdzīvotās vietās – Alūksnē, Valmierā, Cēsīs, Ogrē, Ikšķilē, Ķegumā, Priekuļu novada Liepā, Inčukalna novada Vangažos, Gulbenē un Cesvainē – veiks patrulēšanas uzdevumus, ierīkos kontrolposteņus, apsargās militāros un civilos objektus.