Ziņas

Sabiedrība

Mācības aizsardzībai

Sākas. Mācību “Pilskalns 2020” ietvaros Zemessardzes 27.kājnieku bataljona komandieris Normunds Zaviļeiskis Cēsu sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisijas locekļus iepazīstina ar mācību scenāriju, kas liks kopīgi meklēt risinājumus tieša militārā apdraudējuma gadījumā.Foto: no albuma

Vidzemē risinājās pašvaldību sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisiju mācības “Pilskalns 2020”, tika izspēlētas situācijas, kurās civilās aizsardzības komisijām jānovērtē, jānovērš riski un  jānosaka reaģēšanas plāns, lai nodrošinātu sabiedrību ar pamatvajadzībām militāra apdraudējuma gadījumā.

Mācības, kuru mērķis veicināt atbildīgo institūciju izpratni par rīcību apdraudējuma gadījumā, organizēja Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde sadarbībā ar Aizsardzības ministriju. Uz vienas dienas mācībām 27.kājnieku bataljona štābā “Pipariņos” pulcējās arī Cēsu sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisija (CAK), kurā ietilpst astoņu mūsu puses novadu pašvaldību un citu atbildīgo institūciju vadītāji. Lai arī sadarbība starp Zemessardzi un CAK ikdienā notiek, šīs mācības bija īpašas, uzsver N. Za­viļeiskis: “Tā kā šī gada mācību galvenā tēma ir konvencionāls apdraudējums, proti, mēs gatavojamies karot savās mājās, tad neatņemama sastāvdaļa ir sadarbība ar civilajām institūcijām. Un kas cits, ja ne Civilās aizsardzības komisija būs tā, kam lūgt palīdzību vai, gluži pretēji, sniegt palīdzību. Tāpēc mācībās “Pilskalns” kopīgi strādājām pie tā, ko CAK var darīt konvencionāla apdraudējuma gadījumā. Bijām izstrādājuši scenāriju, ko komisija var darīt, lai nodrošinātu iedzīvotājiem nepieciešamās ikdienas vajadzības, kā viņi var atbalstīt mūs. Kopumā tika apskatīts ļoti plašs jautājumu spektrs. Ceram, ka šo scenāriju nekad nebūs nepieciešams īstenot.

Līdz šim konvencionālās situ­ācijas CAK mācībās nav izspēlētas, šīs bija pirmās, un iesaistītās puses varēja saprast, kam jāpievērš lielāka uzmanība. Iesaistītas puses visu uztvēra ļoti nopietni, pēc mācībām dažs pašvaldības vadītājs pat atzina, ka tagad esot bail braukt ārā no bāzes, jo pratām radīt ļoti nopietnu mācību gaisotni.”
Kā atzinuši mācību dalībnieki, šī diena bijusi ļoti vērtīga, lai identificētu riskus un veidotu izpratni par savu lomu un rīcību krīzes situācijā, kad jāturpina nodrošināt iedzīvotāju pamatvajadzības. Mā­cības ļāvušas apzināties atbildīgo institūciju sadarbības un komunikācijas ar sabiedrību lielo nozīmi. Turklāt iegūtā pieredze palīdzēs sagatavot jaunos civilās aizsardzības plānus, kas atbilstoši nupat Ministru kabinetā pieņemtajam Valsts civilās aizsardzības plānam jāpaveic sešu mēnešu laikā.
Arī Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Mareks Ozoliņš ir gandarīts par mācību plašo apmeklējumu un atzīst, ka tās bija pirmais nozīmīgais solis, lai trenētos un saprastu, kā rīkoties militāra apdraudējuma gadījumā: “Droši var teikt, ka mācību galvenais mērķis – likt civilās aizsardzības komisijas locekļiem aizdomāties par savu lomu un pieejamajiem resursiem – ir sasniegts.”

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē pašlaik norit pēdējie sagatavošanās darbi pirms šī gada nozīmīgākajām mācībām “Zobens 2020”, kas sāksies nākamajā nedēļā.

27.kājnieku bataljona komandieris Normunds Zaviļeiskis šīs mācības salīdzina ar gada galveno eksāmenu, kurā tiks pārbaudīts, ko zemessargi apguvuši gada laikā.

Mācību ietvaros jau nākam pirmdien sāksies komandvadības vingrinājums Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba personālam, bet no 25. līdz 27. septembrim Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību ciklā “Namejs 2020” Vidzemē notiks 2. Vidze­mes brigādes lauka taktiskais vingrinājums “Zobens 2020”, kuru laikā pārbaudīs brigādes bataljonu spēju veikt uzdevumus konvencionālā apdraudējuma scenārija ietvaros.

Ja pērn mācībās “Zobens” uzsvars tika likts uz rīcību nekonvencionāla apdraudējuma jeb hibrīdkara gadījumā un aktīvā mācību fāze notika Cēsīs, šogad, kā saka komandieris, mācības notiks daudz ierastākā vidē: “Tiks testēta zemessargu rīcība konvencionālā apdraudējuma scenārija ietvaros, kas karavīriem, zemessargiem ir daudz saprotamāka, jo skaidri zinām, kur ir pretinieks. Pērn, kad tika izspēlēts hibrīdapdraudējuma scenārijs, nebijām savā komforta zonā, jo nezinājām, kuri ir “sliktie”, nācās aizsargāties no civilajiem iedzīvotājiem, ko līdz šim neesam darījuši. Šogad mācības arī noritēs ierastākā vidē – mežos -, viss maksimāli būs pietuvināts karadarbības sajūtām.”

Visa gada garumā bataljons cītīgi gatavojies šim eksāmenam, notikušas individuālās mācības, speciālistu, arī komandieru mācības, jo tieši viņiem šajā eksāmenā nāksies vadīt karavīrus.
Šogad mācības nenotiks mūsu puses novadu teritorijās. Aptuveni 1000 Vidzemes brigādes zemessargu un karavīru darbosies Alūk­snes, Apes, Valkas, Gulbenes, Smiltenes, Strenču un Beverīnas novadā, veiks patrulēšanu un reidus, ierīkos slēpņus, patruļbāzes un novērošanas posteņus, kā arī pildīs citus mācību scenārijā noteiktos uzdevumus. Mācību laikā nosacītā pretinieka lomā darbosies Igaunijas Zemessardzes jeb brīvprātīgās Aizsardzības līgas “Kaitseliit” dalībnieki.