Ziņas

Sabiedrība

Lopkopji apgūst datorprasmes

Mācās. Lauksaimniecības Datu centra Ziemeļvidzemes reģiona vecākā referente Vija Paegle māca zemniekiemFoto: Ilze Fedotova

Pavasaris ir laiks, kad laukos sākas rosība. Kāds sācis rušināties siltumnīcā, cits steidz labot traktortehniku tīrumu darbiem, vēl kādam atliek laiks, lai dotos uz dažādiem kursiem, semināriem un mācībām. Arī Priekuļu novada Veselavas pagastā pavasarī viss notiek.

E-prasmju nedēļas laikā Latvijas bibliotēkās notika elektronisko ziņojumu sistēmas lietošanas mācības. Veselavas bibliotēkā tajā piedalījās vairāki lopkopji.

Lauksaimniecības Datu centra Ziemeļvidzemes reģiona vecākā referente Vija Paegle stāsta, ka iepazīties ar elektroniskās datu ievades priekšrocībām un saņemt atbildes uz vēl neskaidrajiem jautājumiem tika aicināti visi

lopkopībā nodarbinātie. Viņa apliecina, ka šādas mācības ir vajadzīgas. “Visos pagastos, uz kurieni dodos, cilvēki ir ieinteresēti kaut ko jaunu iemācīties. Viņi jau prot rīkoties ar datoru, bet vēlas apgūt arvien vairāk. Protams, priecājamies, ka atnāk daudzi, taču tad grūtāk ir katram veltīt laiku, jo man jau pie katra datora jāpieiet, jāparāda, kur ko rakstīt, kamēr cilvēkam tas paliek atmiņā,” norāda V.Paegle un piebilst, ka arī tiem, kas vēl nebija reģistrējušies kā Lauksaimniecības datu centra lietotāji, bija iespēja uz vietas noslēgt līgumu par datu ievadi un iesniegt pieprasījumu autorizētās paroles saņemšanai.

Lopkopji atzina, ka mācības bijušas noderīgas, jo tagad viņi pratīšot patstāvīgi ievadīt vajadzīgo informāciju. Kāda zemniece teica, ka viņai pie datora sanāk strādāt visai reti, tāpēc izprast Lauksaimniecības datu centra sistēmu nav vienkārši. Tas gan neesot liels šķērslis, jo jautājumos, kas saistīti ar datora un interneta lietošanu, vienmēr palīgā nāk dēls.

Ziņu ievadīšana par lopiem datorsistēmā ir aktuāla arī Gitai Alksnei no zemnieku saimniecības “Kalna Silabuli”. “Protams, šīs prasmes ir ļoti vērtīgas. Ja kaut ko nesaproti, tad labāk aiziet uz konsultācijām, lai kāds paskaidro. Šoreiz speciāliste brauca uz pagastu, bet parasti būtu pie viņas jādodas uz Priekuļiem, kur arī brauc Lauksaimniecības datu centra speciālisti un paskaidro zemniekiem vajadzīgo,” norāda G.Alksne.

Viņai bija radušies jautājumi par krotālijām, datu par tikko dzimušajiem teļiem ievadīšanu datorsistēmā. “Nebiju sapratusi vienu niansi, pēc konsultācijas viss kļuva skaidrāks. Lauksaimniecības datu sistēma jau ir samērā vienkārša. Daudziem rodas lielākas ķibeles, kad jāsāk pildīt deklarācijas internetā, tāpat tiešmaksājumu saņemšanai zemniekiem pieteikumi tagad jāiesniedz elektroniski,” bilst veselaviete.

Ilze Fedotova