Ziņas

Sabiedrība

Limbažos, kā arī Katvaru un Umurgas pagastā nosaka cūku mēra karantīnas zonu

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) konstatēšanu Limbažu novadā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no otrdienas, 10.marta, nosaka karantīnas zonu Katvaru, Umurgas un Limbažu pagastā un Limbažu pilsētā, liecina PVD paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Līdz ar to bez PVD atļaujas ir aizliegts no karantīnas teritorijā esošajām novietnēm izvest cūkas vai svaigu cūkgaļu un tās izstrādājumus.

Mājas cūku īpašniekiem pie novietņu ieejām vai izejām jānovieto ar dezinfekcijas šķīdumiem piesūcināti paklāji, kā arī jānodrošina citi likumdošanā noteiktie biodrošības pasākumi. Tāpat cūku īpašniekiem jāsadarbojas ar PVD un jāielaiž inspektori fermās pēc pirmā pieprasījuma.

Savukārt medniekiem karantīnas teritorijā jāinformē PVD par visām nomedītajām un atrastajām beigtajām mežacūkām, kā arī jānodrošina nomedīto mežacūku uzglabāšana līdz laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanai. Tāpat bez PVD atļaujas aizliegts piegādāt mazumtirdzniecībai svaigu mežacūku gaļu vai tās izstrādājumus, kas iegūta karantīnas teritorijā.

Kā ziņots, 6.martā piecām beigtām mežacūkām Umurgas pagastā tika konstatēs ĀCM vīruss. Līdz šim ĀCM vīruss mežacūkām Limbažu novada Umurgas pagastā nebija konstatēts.

PVD atgādina: ja mežacūka tiek nomedīta vai atrasta ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam vai mežacūkas atradējām obligāti jāsazinās ar PVD teritoriālo pārvaldi, kur gadījums konstatēts, vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai.

Tāpat, izvērtējot situāciju un tuvojoties pavasarim, PVD aicina visus dzīvnieku turētājus, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādējādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

Šogad ĀCM vīruss konstatēts 72 mežacūkām desmit novados un 20 šo novadu pagastos. Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī. Līdz tam tika atklātas inficētas 72 cūkas trīs novadu desmit saimniecībās, bet kopumā slimības dēļ nācās iznīcināt 564 mājas cūkas.

Sākot ar šā gada 1.janvāri, vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

Ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas. ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

LETA