Ziņas

Sabiedrība

Līgatnē piedzimuši alnēni

Dvīnīši. Jaunie alnēni ar lielu interesi pēta jauno pasauli.Foto: Velga Vītola

Līgatnes dabas taku aļņu sai­me šopavasar papildinājusies. 1. mai­jā aļņu mammai Mildiņai piedzimuši dvīņi. Nu jau abi tiktāl pa­augušies un aplūkojuši tuvāko apkaimi, ka gatavi iepazīt ciemiņus arī no plašākas pasaules. Pirmajās dzīves nedēļās abi ma­zuļi kopā ar mammu uzturējās voljera nomaļākā daļā, kur vairāk laika pavadīja atpūšoties un barojoties ar mātes pienu. Alnēnu mam­ma ļoti rūpīgi gādāja par ma­zuļiem, tos ne tikai pabarojot, bet arī apčubinot.

Alnēnu tēvs ir alnis Jussis, kas Līgatnes dabas takās ieradās no So­mijas Ahtari zooloģiskā dārza 2016. gada februārī, kad tas bija nepilnu gadu vecs. Abi alnēni ir Jussi pirmie pēcnācēji.

Kamēr alnēni ir vēl diezgan neveikli uz garajām kājām, aļņu tēvs Jussis dzīvo blakus voljerā, lai netraucētu mātes un mazuļu die­nas ritmu. Kad mazuļi jau bija kļuvuši diezgan spēcīgi un sāka doties mātei līdzi pastaigās, aļņu mamma Mildiņa mazos aizveda atrādīt arī Jussim.

Dabas taku zvērkope Velga Vī­tola stāsta, ka pašlaik mazuļi jūtas ļoti labi. “Aļņu govīm visbiežāk dzimst viens teliņš, bet arī divi teliņi ir ļoti normāla parādība, daudz retāk dzimst trīnīši. Parasti aļņiem mazuļi dzimst aprīļa beigās, maija sākumā, arī pirms trīs gadiem dabas takās divām alnenēm piedzima dvīnīši. Pašlaik jau simtprocentīgi varam apgalvot, ka viens no Mildiņas mazuļiem ir meitenīte, bet liela varbūtība, ka ot­ra ir māsiņa. Lielā alnene ir gādīga, ar izteiktu mātes instinktu, tāpēc, izjūtot apdraudējumu, var kļūt agresīva, īpaši, ja cilvēks iegadās starp māti un mazuli. Šo­brīd mazuļi intensīvi zīž mātes pienu, un tā tas būs vēl kādu pusgadu, taču jaunuļi labprāt pamēģina arī dažāda veida barību, sākot jau ar sulīgo pavasara zālīti,” stāsta V. Vītola.

Mazuļi mēneša laikā izauguši un kļuvuši spēcīgāki, tāpēc labprāt kopā ar mammu dodas garākās pastaigās pa voljeru. Alnēni ir ļoti kustīgi, ziņkārīgi, kopā rotaļājas un dodas izpētīt voljera vēl ne­apgūtās teritorijas. Šis ir laiks, kad alnēni ir labi apskatāmi Lī­gat­nes dabas taku apmeklētājiem, jo kopā ar mammu Mildiņu bieži uzturas pastaigu takas tuvumā.

Kad alnēni paaugsies, tie, visticamāk, ceļos uz Slovākiju. “Pirms trīs gadiem dzimušie alnēni arī aiz­ceļoja uz Slovākiju, jo tur savvaļā aļņu vairs nav, tāpēc slovāki ir ieinteresēti aļņu populācijas palielināšanā un ar prieku uzņem arī aļņus no Latvijas,” tā V.Vītola.