Ziņas

Redzeslokā

Lietojams ir, bet pašam nav vajadzīgs

Balva no “Otrreiz modē”. Priekuļu EKO laukuma pārzine Maruta Strazdiņa pasniedz balvu Agafonovu ģimenei.Foto: publicitātes

Lai popularizētu atkārtoti izmantojamu apavu, apģērbu un mājas tekstila savākšanu, atkritumu apsaimniekotājs SIA “ZAAO” septembrī organizēja akciju “Otrreiz modē”. Iedzīvotāju atsaucība bijusi ļoti liela, atkārtotai lietošanai vai pārstrādei savāktas 25 tonnas apģērbu, apavu un mājas tekstila.

Akcijas ideja bija pievērst uzmanību un informēt sabiedrību par apavu un tekstila atkārtotas izmantošanas iespējām, mazinot šī atkritumu veida nonākšanu tam neparedzētās vietās, tai skaitā dabā, kā arī nodrošinot resursus atkārtotai izmantošanai. Nevajadzīgo iedzīvotājiem varēja nogādāt jebkurā no ZAAO EKO laukumiem. Salīdzinot, cik EKO laukumos apģērbu, apavus un mājas tekstilu vidēji mēnesī pieņem parasti, akcijas laikā apjoms palielinājies par 357 %.

Piedaloties “Otrreiz modē”, iedzīvotājiem bija iespēja laimēt dažādas noderīgas balvas: pledus, stilistes Inetas Zariņas dāvanu karti 100 eiro vērtībā ilgtspējīgu pirkumu konsultācijai, tirdzniecības centra “Valleta” dāvanu karti 150 eiro vērtībā un apģērbu tvaicējamo iekārtu. Dalībai loterijā aizpildīti ap 2000 kuponu, visvairāk EKO laukumos Smiltenē, Valmierā, Cēsīs, Limbažos un Saulkrastos.

Lielāko akcijas balvu – apģērbu tvaicējamo iekārtu – ieguva Juris Agafonovs no Priekuļiem. Agafonovu ģimene – Ginta un Juris – “Druvai” atklāja, ka iepriekš mazlietoto apģērbu, apavus vai tekstilu ir nodevuši labdarības organizācijām, kā arī pēdējā laikā izmantojuši iespēju apģērbu ievietot īpašajos konteineros pie veikaliem. “Bija pienācis laiks atkal pārskatīt skapi. Mums nebija doma par loteriju un balvām, bet rezultātā bija pārsteigums – laimējām apģērbu tvaicējamo iekārtu,” stāsta Ginta. Viņa arī atzina, ka akcijai “Otrreiz modē” ar drēbēm pielocījuši trīs lielus maisus, bijusi arī kāda soma un apavi.

“ZAAO” Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Ginta Gailuma vērtē: “Paldies iedzīvotājiem par  atsaucību! Mūsu kopējais mērķis ir samazināt poligonos noglabājamo atkritumu apjomu, īstenot aprites ekonomikas pamatprincipus, veicināt to, lai vēl lietojamas lietas nonāktu pie cita saimnieka, netiktu izmestas pirms nokalpošanas. Tomēr savāktais apjoms liek aizdomāties, ja mums ir tik daudz lietu, kuras vēl var kalpot, bet no kurām atsakāmies, tad, iespējams, ir jāpārvērtē iepirkšanās paradumi. Un pārdomas raisa arī klientu izvēle EKO laukumu pakalpojumus izmantot tieši akcijas mēnešos, vēlāk nereti aizmirstot, ka pakalpojums pieejams katru laukumu darba dienu.”

Uzņēmums atgādina, ka lietošanai derīgus apavus, apģērbu un mājas tekstilu EKO laukumos iespējams nodot bez maksas. Visi tekstila šķirošanas konteineros nonākušie materiāli tiek nogādāti SIA “Eco Baltia vide” tekstila šķirošanas centrā Tukumā, kur tos savukārt šķiro vairāk nekā 30 kategorijās atbilstoši to tālākās izmantošanas iespējām – atkārtotai lietošanai vai pārstrādei.