Ziņas

Sabiedrība

Liepā līksmo Priekuļu novads

Ļoti īpaša modināšana. Arī šogad svētku rīts iesākts ar modināšanas rituālu, ko šoreiz īpašu darīja gonga, čella un vēl vairāku citu neierastāku instrumentu saspēle.Foto: Normunds Kažoks

Krāšņi un piesātināti aizvadītās nedēļas nogalē aizritējuši Priekuļu novada svētki, vārtus pušķoja un novadniekus pie sevis aicināja Liepas pagasts.

Iedvesmojoties no ķieģeļu rūpniecības, ar ko izsenis pazīstams pagasts, un Haralda Sīmaņa dziesmas ar Arvīda Ulmes vārdiem “Māls”, šī gada novada svētkiem dots nosaukums “Māls – zemes sāls”. Daudzās aktivitātēs rasts uzsvars tieši uz šai vietai tik nozīmīgo zemes dārgumu.

Ar šī novada svētkiem tradici­onālu, tomēr atkal šogad citādu modināšanas rituālu diena tika atklāta Liepas muižā – jau pulksten septiņos no rīta vairāk nekā pussimts vietējo un kaimiņu pagastu iedzīvotāju bija sanākuši, lai ieklausītos neparastajā gonga, čella un vēl vairāku instrumentu saspēlē. Uz līdzpaņemtajiem plediem un spilveniem, gremdējoties meditatīvajās noskaņās, vairāki pat iemiguši, “Druvai” atzina možākie svētku apmeklētāji. Nedau­dzie svētku viesi, kuri pēc relaksējošā rituāla tomēr saņēmās piedalīties arī mākslas terapeites Ivetas Jermolājevas vadītajā darb­nīcā “Māla spēks”, arī šo iespēju nosauca kā īpašu.

Centrālie svētku notikumi, kas sākās nedaudz vēlāk, norisinājās Lielās Ellītes tuvumā. Auto stāvlaukumā bija uzslieta lielā skatuve, novada pagastu mākslinieciskie kolektīvi rādīja priekšnesumus, bija vairākas darbnīcas radošā noskaņojuma izvilināšanai gan mazajiem, gan lielajiem.

Svētkos netrūka amatiermākslas kolektīvu gājiena, tas beidzās ar īpašu rituālu – pēršanos ar liepu zariem.
Dienas gaitā sev interesanto un saistošo varēja rast ikviens – bija iespējams vērot zirgu sacensības, suņu konkursu, doties ekskursijās uz Liepas muižu un Lodes būvmateriālu rūpnīcu, kā arī apmeklēt tematisku izstādi par Liepas apkaimē bijušajiem ķieģeļu cepļiem. Lielā Ellīte bija pārvērtusies par dabas koncertzāli, savukārt pagasta pārvaldes pagalmu ieņēma novada amatierteātri.

Sportiskākajiem bija iespēja mērot spēkus skolas stadionā, savas aktivitātes un pārbaudījumus iedzīvotājiem bija sagatavojuši zemessargi un jaunsargi. Turpretī bērniem svētku lielākais notikums pēc māla slīdtakas un piepūšamajām atrakcijām, šķiet, bija gaisīgā “peldēšanās” pļavā, kad īpaša iekārta vairāk nekā pusstundu pļavu piepildīja ar putām. Vakarā bija arī balle un Uguns šovs.

Vairāki svētku viesi gan nedaudz saskumuši par amatnieku tirdziņa trūcīgo piedāvājumu, jo šoreiz bija burtiski vien pāris galdiņu ar adījumiem, rotaslietām un dravnieka saimniecībā saražoto, taču tas neaizēnoja svētku prieku un vēlmi iesaistīties piedāvātajās aktivitātēs. Arī Laika vecis Priekuļu novadniekus lutināja –svētku diena padevusies silta un saulaina.
Nākamgad stafetes kociņš svinētāju uzņemšanai nodots Mārs­nēnu pagastam. Svētku rīkošana ik gadu citā Priekuļu novada pagastā aizsākta 2012.gadā, tādējādi ik reizi svinētājus aizvedot iepazīt kādu no novada pagastiem.