Ziņas

Sabiedrība

Lielstraupes pils būs redzama filmās

Foto: no “Druvas” arhīva

Lielstraupes pils un parks šogad būs iemūžināts piecās  filmās.

Vasarā tika uzņemtas dažas epizodes no vēsturiskās daudzsēriju filmas “Sisi”, bet jau rīt te sāks Latvijas – Krievijas detektīvseriāla “Emergency Exit” (“Avārijas izeja”) filmēšanu. Paredzēti arī plaši masu skati.

“Tikko darbu pabeidza    Igaunijas, Latvijas, Vācijas, Somijas un Grieķijas      kopražojuma filmas kong-fu komēdijas “Neredzamā cīņa” radošā grupa. Pilī bija iekārtots klosteris. Stāsts ir par 20.gadsimta 70.gadiem, darbība notiek uz PSRS un Ķīnas robežas pareizticīgo klosterī. Tika iekārtotas klostera celles. Pils lejas virtuve tika pārveidota par klostera virtuvi. No­ņemti padomju laika iekārtie griesti, no grīdas linolejs. Tie ir darbi, kas nākotnē noteikti būtu jādara,” stāsta Pārgaujas apvienības tūrisma speciāliste Rudīte Vasile un uzsver, ka pirms filmēšanas, ja plānots veikt kaut nelielus darbus, tie tiek saskaņoti ar    Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi. “Filmēšanas grupas pret pili izturas ar ieinteresētību un pietāti,” teic R.Vasile, piebilstot, ka “Neredzamās cīņas” mākslinieks inscenētājs ir Mār­tiņš Straupe, kurš ar lielu interesi    strādājis pilī.

Pēc tam Latvijas – Zviedrijas kinokompānijas    Lielstraupes pilī filmēs “Hybrid Vigor” par neizskaidrojamām situācijām varoņa dzīvē.

Patlaban pils ir tukša un telpas nav grūti pielāgot, iekārtot kādas filmas vajadzībām, vērtē R.Vasile. “Pērn daudzu kompāniju pārstāvji brauca skatīt pili. Mums svarīgi, lai tas, kas tiek filmēts, nav pretrunā ar pils attīstības tālāko koncepciju. Pils ir piemērota kultūrvēsturisku notikumu atainošanai,” stāsta tūrisma organizatore un piebilst, ka top kritēriji, kas un ko pilī drīkstēs filmēt.

Par pils nomas maksu filmēšanai lemj pašvaldība, agrāk Pārgaujas, tagad Cēsu novada. R.Vasile skaidro, ka nav iespējams noteikt kādu konkrētu maksu, jo daža filmēšanas grupa izmanto vien pāris telpu un filmēšanā piedalās ne vairāk kā desmit cilvēki, citai tiek uzņemti masu skati. Vēl arī jāņem vērā filmas budžets un saturs.

Tā, piemēram, par “Neredzamās cīņas” filmēšanu pašvaldības kasē ienāca 3500 eiro, par “Avārijas izeju” – 2000 eiro, bet “Hybrid Vigor” filmēšanā piedalīsies tikai pieci cilvēki un strādās divas dienas, par katru dienu kompānija maksās 200 eiro.