Ziņas

Sabiedrība

Liels solis pilsētas attīstībā

Notikuma gaidās. Pagaidām šī teritorija Cīrulīšos stāv tukša, bet pēc pāris gadiem tur sliesies jaunais Kosmosa jeb Nākotnes tehnoloģiju izziņas centrs, kas pilsētai piesaistīs daudzus tūkstošus apmeklētāju.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Noslēgumam tuvojas Cēsu novada pašvaldības izsludinātais atklātais konkurss par Nākotnes tehnoloģiju izziņas centra būvprojekta izstrādi, būvdarbiem un autoruzraudzību. Būvnieku piedāvājumi tiks atvērti 19.februārī.

Par šāda centra, kas pazīstams arī kā Kosmosa centrs, runāts vairākus gadus, beidzot projekts ieguvis virzību. Šis daudzmiljonu projekts būs liels solis pilsētas attīstībā, atzīst novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, jo apmeklētājus uz to gaidīs ne tikai no Latvijas, bet visa Baltijas jūras reģiona.

Šis centrs būs kā nākamais etaps zinātkāres centra “ZINOO” attīstībā, kas darbojas kopš 2011.gada.
“Pirms aptuveni trim gadiem aktualizējām jautājumu par tā nākotni, jo esošajās telpās sasniegti attīstības iespēju griesti,” stāsta J. Rozenbergs. “Bija divas iespējas: vai nu viss paliek, kā ir, kas nozīmē beigu sākumu, vai – jāmeklē resursi tālākai attīstībai. Labs piemērs ir Tartu centrs “AHHAA”, kas arī no mazām telpām pārauga plašā centrā ar milzīgu apmeklētāju skaitu. Domes deputāti lēma, ka jāiet uz attīstību.”

Tika izskatītas dažādas iespējas, aizvadītas neskaitāmas sarunas dažādos līmeņos, klauvēts pie dažādu ministriju durvīm, un rezultāts tika panākts. Vispirms izdevās piesaistīt Norvēģu finanšu instrumenta finansējumu, kura kopsumma sešu miljonu apmērā sadalīta starp izziņas centriem Daugavpilī, Ventspilī, Liepājā un Cēsīs, kas saņems visvairāk, gandrīz divus miljonus eiro. J. Rozenbergs norāda, ka šo naudu nevar tērēt būvniecībai, bet saturam – ekspozīcijas izveidei, aprīkojumam, programmām, pētniecībai.

Turpinot meklēt naudu ēkas būvniecībai, pašvaldība startēja Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu konkursā. Cēsnieku projekts tika atzīts par labāko, atvēlot tam maksimālo atbalstu – piecus miljonus eiro. Centra kontroltāme ir desmit miljoni eiro, tas nozīmē, ka atlikusī summa jāpieliek pašvaldībai, ņemot aizdevumu.

“Līdzfinansējums liels, bet, ja nebūs ambīcijas, nebūs attīstības,” norāda domes priekšsēdētājs. “Tas ir līdzfinansējums ar pozitīvu ietekmi. Šis centrs būs kā magnēts jaunu investīciju piesaistei, kas radīs jaunas darba vietas, dos papildu ienākumus budžetā. Šis būs liels solis pilsētas attīstībā, pēc četriem pieciem gadiem Cīrulīši izskatīsies pavisam citādi nekā tagad.
Gribu, lai iedzīvotāji saprot, ka šo naudu – piecus miljonus eiro no emisijas kvotām un divus miljonus eiro no Norvēģijas – nevaram ieguldīt citur, piemēram, ielu atjaunošanā, kas arī ļoti svarīgi. Vai nu mēs šo naudu investējam iecerētajā projektā, vai no tās atsakāmies. Provizoriskie aprēķini liecina, ka projekts atmaksāsies septiņos astoņos gados. Ņemot vērā, ka šī būs ļoti energoefektīva ēka, būvniecības izmaksas ir augstākas, bet uzturēšanas izdevumi būs zemāki.”

Ilgi diskutēts, kur šim objektam būt – centrā vai Cīrulīšos -, līdz nolemts par otro variantu, jo, novirzot apmeklētāju plūsmu uz šo pilsētas daļu, tā varēs attīstīties. Pašvaldība sen meklē investoru, kurš vēlētos būvēt Cēsīs SPA viesnīcu, bet uzņēmēji vienmēr norādījuši, ka būs gatavi nākt, ja būs apmeklētāju plūsma. Ar topošo Kosmosa centru tā tiks nodrošināta, pašvaldība lēš, ka gadā to apmeklēs apmēram 100 tūkstoši cilvēku. Tā esot samērā piesardzīga prognoze, jo “AHHAA” gadā apmeklē 230 tūkstoši.

J. Rozenbergs arī norāda, ka jau jūtamas pozitīvas tendences investīciju piesaistē: “Jau šajā gadā sāksies tenisa centra būvniecība, kas atradīsies teritorijā pie Cīrulīšu un Pētera ielas krustojuma. Uzņēmējs investēs 1,7 miljonus eiro, tas radīs jaunas darba vietas. Arī viņi šādu izvēli izdarīja tāpēc, ka taps Kosmosa centrs. Tas labi parāda, ka viena investīcija piesaista nākamās.”

Taču nepietiek tikai uzbūvēt modernu ēku, svarīgs arī piepildījums, jo tieši tas piesaistīs apmeklētājus. “ZINOO” vadītājs Pauls Irbins norāda, ka par 80 procentiem jau zināms, kam tur vajadzētu būt: “Pērn veicām padziļinātu izpēti par visiem zinātnes centriem Skandināvijā, lai saprastu, ko tie dara, kāds varētu būt mūsu ceļš. Sapratām, ka vajadzīgs konkrēts virziens, lai nekonkurētu ar “AHHAA”, izvēlējāmies tēmu “Kosmoss”. Tā ir unikāla joma, kurā ietilpst ne tikai kosmoss, raķetes, bet arī medicīna, materiālu zinātnes, robotika, elektronika. Esam definējuši piecus apakšvirzienus: kosmoss un tā izpētes vēsture, kosmoloģija, tehnika, veselība un dzīvošanas iespējas. Lielu uzsvaru gribam likt uz virtuālo realitāti, kā arī uz iespēju iesaistīties piedzīvojumā, piemēram, gatavoties lidojumam kosmosā, būvēt apmetni uz Mēness un tamlīdzīgi, piedāvājot dažāda ilguma un sarežģītības pasākumus, kas atkarīgi no apmeklētāju vēlmēm. Redzam, ka ģimenes arvien vairāk meklē, kur jēgpilni atpūsties visiem kopā, un mūsu uzdevums dot šo iespēju. ”

Jau tiek strādāts, lai ekspozīcijas ieceres realizētu. Notiek sarunas ar kosmosa industrijas pārstāvjiem Eiropā, Krievijā, ASV, citur. Liels partneris ekspozīcijas izveidē, dažādu pētniecības un mācību programmu piedāvājumā būs Rīgas Tehniskā universitāte, kas gatava piedalīties ar savu līdzfinansējumu. Šis centrs kalpos kā atbalsts reģiona izglītības iestādēm eksakto zinātņu skaidrošanā un apguvē.

J. Rozenbergs norāda, ka būvniecības darbi, visticamāk, sākies nākamajā pavasarī, jo šis gads atvēlēts projektēšanai. Par iespējamo Kosmosa centra atvēršanas brīdi tiek saukts 2021.gada rudens.

“Šobrīd tūristi Cēsīs vidēji uzkavējas pusotru dienu, tas ir maz. Jāpanāk, lai uzkavējas divas trīs dienas, un šis centrs sasaistē ar pārējo piedāvājumu Cēsīs un apkaimē var to nodrošināt. Tad naudas pilsētā paliks vairāk,” norāda J. Rozenbergs.