Ziņas

Sabiedrība

Lielajā talkā rekomendē piedalīties individuāli vai vai kopā ar ģimeni

Lai rūpētos par vidi un pasargātu sevi, Lielās talkas organizatori šogad 24.aprīlī aicina talkot individuāli – “solo” talkā, divatā jeb “duo” talkā vai vienas mājsaimniecības ietvaros jeb “ģimenes talkā”, informēja “Lielās talkas” pārstāve Nikola Matjušenko.

Talciniekus aktīvi piedalīties jau tradicionālajā pavasara talkā un Vislatvijas vides sakopšanā aicina “Lielās talkas” un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Matjušenko atzīmēja, ka, virzoties uz mērķi par zaļākās valsts pasaulē statusu, arī šajos sarežģītajos apstākļos ir svarīgi ikdienā saudzēt ne tikai savu veselību, bet arī apkārtējo vidi un dabu. Tāpēc arī šogad, tāpat kā visus iepriekšējos gadus, Lielā talka notiks, lielāku uzsvaru liekot uz individuālo talkošanu un talkošanu vienas mājsaimniecības ietvaros.

Šā gada Lielās talkas sauklis ir “Par zaļu Latviju – katrs atsevišķi, bet visi kopā!”, un tas norāda uz to, ka, neskatoties uz apkārtējiem apstākļiem, katrs no mums Lielās talkas dienā vai jebkurā citā laikā var pielikt savu roku, lai Latvija kļūtu par zaļāko valsti pasaulē, uzsvēra “Lielās talkas” pārstāve.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) norādīja, ka Lielā talkā ir jau ikgadēja tradīcija, kas vieno visu Latviju. Līdzīgi kā pirms gada, arī šogad talkojot jārūpējas ne vien par apkārtējās vides sakopšanu, bet arī vienam par otru, ievērojot drošības pasākumus Covid-19 izplatības mazināšanai.

Viņš uzsvēra, ka ierobežojumu laiks ir ļāvis no jauna novērtēt mūsu dabas vērtības un atpūtu dabā, īpaši priecājoties par sakoptu vidi un krāšņo dabu. Tāpat arī katrs no jauna iestādītais koks ir veids, kā var ne vien padarīt tīkamāku mūsu apkārtni, bet arī būt soli tuvāk klimatneitralitātes sasniegšanai, ko ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm Latvija apņēmusies īstenot 2050.gadā.

“Aicinu piedalīties talkā un pielikt roku, lai vide mums apkārt kļūtu vēl sakoptāka un Latvija, līdz ar atbildīgu rīcību ne vien talkas dienā, bet arī ikdienā, vēl zaļāka valsts,” pauda ministrs.

Kustības “Lielā talka” vadītāja Vita Jaunzeme pauda prieku un lepnumu, ka arī tik sarežģītos apstākļos mēs kā sabiedrība un kā valsts kopumā spējam atrast gan iekšējos spēkus, gan drošus veidus, kā turpināt talkot un rūpēties par dabu.

Viņa akcentēja, ka jau 13 gadus mēs katru pavasari talkojam un veicam sakopšanas un labiekārtošanas darbus. Jaunzeme uzsvēra, ka cilvēki talkoja pagājušogad, talkos šogad un noteikti talkos arī nākamgad.

“Manuprāt, mums kā sabiedrībai šobrīd jābūt jo īpaši saliedētiem ne vien tajā ko darām un ko vēlamies panākt, bet arī savā attieksmē – jāpaliek pozitīviem un atvērtiem. Nenoliedzami šis ir grūts laiks un tikai ar pozitīvām domā, kopīgu darbu un vienotu skatījumu uz to, kādu vēlamies redzēt savu valsti nākotnē, mēs spēsim tikt pāri visām grūtībām,” uzsvēra Jaunzeme.

Pēc “Lielās talkas” organizatoru paustā, Latvija jau ir parādījusi, ka spēj vienoties kopīgam mērķim daudz lielākā mērā nekā citas pasaules valstis. 2021.gada sākumā Lielās talkas organizatori saņēma balvu no Pasaules talku kustības “Let’s do it!” par to, ka 2020.gada Pasaules talkas ietvaros Latvija ir atzīta par valsti, kurā labiekārtošanas, sakopšanas un koku stādīšanas aktivitātēs piedalījies procentuāli vislielākais brīvprātīgo skaits pret kopējo iedzīvotāju skaitu.

Jau ziņots, ka ikgadējā Lielā talka šogad Latvijā norisināsies 24.aprīlī. Talcinieki ir aicināti ievērot visas valstī noteiktās piesardzības prasības, būt apzinīgiem un iesaistīties Latvijas sakopšanā un labiekārtošanā. Plašāka informācija par 2021.gada talkas norisi, ieteikumiem talciniekiem un iespējām iesaistīties atrodama Lielās talkas tīmekļvietnē “talkas.lv”.

“Lielā talka” ir nevalstiska kustība Latvijā, kas kopš 2008.gada ne tikai katru gadu organizē talkas visā valstī, bet arī īsteno dažādus projektus sabiedrības izglītošanai vides aizsardzības jautājumos. Lielās talkas patrons ir Valsts prezidents, ierindojot Latviju starp pirmajām valstīm pasaulē, kur vides aktivitātēm ir valstisks atbalsts tik augstā līmenī. 2019.gada augustā patronāžu pārņēma Valsts prezidents Egils Levits.