Ziņas

Sports

Līdz šim veiksmīgākā sezona

Laba sezona. Biatloniste Baiba Bendika šajā sezonā izdarīja jaunus ierakstus ne tikai savā, bet visā Latvijas sieviešu biatlona vēsturē. Foto: no albuma

Savu veiksmīgāko sezonu aizvadījusi Latvijas labākā biatloniste Baiba Bendika. Biatlonistus Covid-19 skāra nedaudz, tika atcelts pēdējais posms Oslo (Norvēģijā), bet divi pēdējie notikušie – Kontiolahti (Somijā) un Nove Mesto (Čehijā) – notika bez skatītāju klātbūtnes.

Šo sezonu B. Bendika Pasaules kausa kopvērtējumā noslēdza 32.vietā, kas ir viņas augstākais sasniegums, turklāt pēdējās četrās sezonās viņa kāpusi arvien augstāk. Īpaši veiksmīgs Baibai bija Pasaules čempionāts Antholcā, kur visās individuālajās distancēs viņa ierindojās top 25, sasniedzot savus labākos rezultātus.

Sazinājāmies ar B. Bendiku, lai uzzinātu pašas vērtējumu par sezonu. Viņa atzīst, ka šī tiešām bijusi veiksmīgākā sezona: “Šogad bija daudz iespēju cīnīties par augstiem rezultātiem, īpaši veiksmīgi aizvadot sezonas galvenos startus Pasaules čempionātā. Tiesa, netrūka arī sacensību, kas sagādāja vilšanos, tāpēc zinu, ka varēju vēl labāk.”

Pasaules čempionātā Baiba izdarīja jaunus ierakstus ne tikai savā, bet visā Latvijas sieviešu biatlona vēsturē. Sprintā viņai 12.vieta, 10 km iedzīšanā Baiba pirmo reizi pasaules čempionātā finišēja labāko desmitniekā, ar to pārrakstot Latvijas dāmu biatlona vēsturi, jo tik augstu panākumu vēl nevienai nebija izdevies izcīnīt. Individuālajā distancē viņa izcīnīja 25.vietu, nodrošinot vietu sacensībās ar kopēju startu, kur ieguva 18. vietu, kas arī bija visu laiku labākais rezultāts Latvijas dāmu biatlona vēsturē pasaules čempionāta masu startā.

Jautāta, kā izdevās labāko kondīciju sasniegt tieši sezonas nozīmīgākajām sacensībām, B. Bendika norāda, ka to sekmēja pareiza gatavošanās: “Vienmēr, gatavojoties sezonai, treniņu plāns tiek pakārtots galvenajām sacensībām. Protams, svarīgi būt labā līmenī visu sezonu, jo tik precīzi ieplānot formas “pīķi”, startējot daudzās sacensībās, nemaz nav iespējams. Man lielu priekšrocību deva tas, ka gatavošanās laikā daudzas nometnes aizvadu augstkalnē, līdz ar to, startējot Pasaules čempionātā 1600 metrus virs jūras līmeņa, jutos ļoti komfortabli. Tas apliecina, ka rūpīgi saplānotie augtskalnes treniņi pirms čempionāta deva vajadzīgo rezultātu.”

Sezonas skatījumā kopumā augstākais rezultāts Pasaules kausā bija 7.vieta pāru jauktajā stafetē Pokļukā, kur nebija tālu līdz labāko sešniekam. Atzīmējot šo panākumu, Baiba tomēr norāda, ka nedaudz augstāk vērtējama 4. vieta Eiropas čempionātā, kur pavisam nedaudz pietrūka līdz medaļai.

Jau minēts, ka sezonā kopumā viņai 32.vieta. Ja netiktu atcelts pēdējais posms, iespējams, varēja būt vēl augstāk, jo dažas konkurentes nemaz tālu priekšā nebija. Baiba atbild apstiprinoši: “Iz­devās noturēt sevi labā formā visu sezonu, vēl Pasaules kausa 8. posmā fiziski jutos ļoti labi un uzrādīju labu ātrumu trasē. Līdz ar to domāju, ka pēdējā posmā būtu spējusi iekrāt vēl punktus un tikt arī top 30.”

Kā zināms, biatlonā svarīgs ne tikai ātrums trasē, bet arī šaušanas precizitāte. Apskatot B. Bendikas sezonas statistiku, redzams interesants fakts, proti, ka šaušanā stāvus labāks procents(81%) nekā guļus (78%). Tātad šī ir nianse, ko iespējams uzlabot. Kopējā šaušanas precizitāte 80%.

“Uzlabot jau var visu, ne tikai šaušanu, bet, jā, vislielāko ieguvumu šobrīd varētu gūt, uzlabojot šaušanas precizitāti,” atzīst B. Bendika. “Tai vajadzētu būt vismaz 85%. Vasarā veicām izmaiņas šautenes laidei, kas stāvus šau­šanu padarīja daudz stabilāku, līdz ar to procents ievērojami uzlabojās. Savukārt šaujot guļus, šosezon neveicās tik labi ar pareizo lēmumu pieņemšanu sarežģītos apstākļos. Kopumā zinu, ka man jākļūst labākai, šaujot nestandarta situācijās.”

Šogad Pasaules čempionāts atzīmējams arī ar to, ka pēc ilgiem gadiem Latvijai bija dāmu stafetes komanda. Tiesa, B. Bendika, kurai bija trešais etaps, līdz startam netika, jo jau otrajā etapā Latvija tika apdzīta par apli un sacensības beidzās. Baiba stāsta, ka sastāvs tika salikts tā, lai īpašas veiksmes gadījumā pie startēšanas tiktu arī pēdējā etapa dalībniece: “Tas neizdevās, bet, protams, bija skaidrs, ka šoreiz necīnāmies par rezultātu, un, tā kā man īsā laika posmā bija daudz startu, pirmajos divos posmos iespēja sevi parādīt tika dota jaunajām meitenēm.”

Jau minēts, ka divi pēdējie posmi aizritēja bez skatītājiem. Vai tas nemazināja sacensību azartu, jo skatītāji taču “dzen” uz priekšu?

“Protams, skatītāji vienmēr iedod papildu svētku sajūtu,” atzīst Baiba. “Bet kopumā man netraucēja, ka skatītāju nav, jo trasē tāpat ir daudz cilvēku -treneri, komandas dalībnieki, arī televīzija -, līdz ar to sajūta par sacensībām nezūd! Tas noteikti šajā situācijā bija labākais risinājums, nekā atcelt pavisam, un man prieks, ka šos divus posmus vēl izdevās aizvadīt.”

Biatloniste paspēja laikus atgriezties dzimtenē tūlīt pēc pēdējām sacensībām, šobrīd plānā ir divas nedēļas aizvadīt ar viegliem treniņiem atpūšoties, kam sekos 2-3 nedēļas pilnvērtīgs treniņu darbs, pēc kura vēlreiz divas nedēļas “atpūta” vieglajā režīmā.

Ja šobrīd šķiet, ka vasaras olimpiskās spēles tomēr tiks pārceltas vai pat atceltas, 2022.gada ziemas spēles Pekinā joprojām ir aktuālas. Tātad nākamā sezona biatlonistiem būs īpaši svarīga, lai kvalificētos tām.
B. Bendika atklāj, ka, gatavojoties nākamajai sezonai, treniņu procesā konceptuāli izmaiņas nav plānotas: “Tagad gan aktuāli, no kura brīža būs iespējams atkal ceļot, lai varētu aizvadīt treniņnometnes augstkalnē. Par olimpisko spēļu atlasi īpaši nesatraucos, jo, startējot pēdējo gadu līmenī, esmu stiprākā, kam būs nepieciešams atlasīties ar speciālajām ceļazīmēm, jo nāciju vērtējumā sievietēm neesam top20.

Nākamā sezona būs garāka, tajā plānots aizvadīt par vienu Pasaules kausa posmu vairāk. Tas prasīs papildu spēkus, jo sezona tāpat nav īsa. Ļoti iespējams, kādu no posmiem izlaidīšu, lai arī sezonas laikā paspētu aizvadīt kvalitatīvus treniņu periodus. Lai arī šoreiz izdevās būt labā formā gandrīz visu sezonu, nedaudz kritums bija tikai pēc gadu mijas, kad biju mazliet pārtrenējusies. Šosezon, šķiet, rezultātu vairāk ietekmēja šaušanas precizitāte, kur nereti neizdevās būt pietiekami augstā pozīcijā sprintā, lai būtu augsta starta pozīcija iedzīšanā un varētu kvalificēties masu startiem.”