Ziņas

Sabiedrība

Līdz Latvijas simtgadei iecerēts sasniegt kosmosu ar Latvijā radītu raķeti

Cēsu lidlaukā. Zinātkāres centra "Zinoo" entuziastu komanda vakar izmēģināja pašu radītu raķešu dzinēju.Foto: no albuma

Vakar pl.15:50 no Cēsu lidlauka tika palaista raķete LVL-1. To veica zinātkāres centra ZINOO komanda, kura izvirzījusi mērķi līdz Latvijas simtgadei nosūtīt kosmosā raķeti, sasniedzot vismaz 100 kilometru augstumu. Lai to realizētu, 22.novembrī veiksmīgi tika izmēģināts Latvijā radīts raķešu dzinējs, kas spētu kosmosā nogādāt maza izmēra raķeti, portālu eDruva informēja ZINOO mārketinga vadītājs Emīls Lukjanskis.

Palaistā raķete trīs sekundēs sasniedza gandrīz 200 metru augstumu, sasniedzot maksimālo ātrumu 50 m/s. Pēc maksimālā augstuma sasniegšanas nostrādāja izpletņa palaišanas mehānisms un raķete droši nosēdās 100 metru attālumā no palaišanas vietas. Kopumā tika izmēģināti četri dažādi raķešdzinēji.

Idejas autors ir zinātkāres centru ZINOO veidotājs Pauls Irbins. Viņš stāsta: “Ar šo projektu mēs vēlamies iedvesmot Latvijas jauniešus nākošajā simtgadē realizēt drosmīgas un ambiciozas idejas. Vēlamies pierādīt gan sev, gan citiem pasaulē, ka spējam realizēt tehniski sarežģītus projektus.”

Ja Latvija spētu realizēt šādu ambiciozu mērķi, tā kļūtu par 20.valsti, kas sasniegusi kosmosu saviem spēkiem, apsteidzot citas Baltijas valstis, Somiju, Īriju, Portugāli. Šāda mērķa sasniegšana ir liels tehnisks izaicinājums.

Līdz šim raķetes līdz kosmosam palaidušas tādas valstis kā Argentīna, Austrālija, Brazīlija, Kanāda, Ķīna, Francija, Vācija, Indija, Irāna, Japāna, Ziemeļkoreja, Pakistāna, Krievija, Spānija, Dienvidkoreja, Šveice, Taivāna, Apvienotā Karaliste un ASV.

Kā stāsta projekta tehniskais vadītājs Andrejs Puķītis, nākamo divu gadu laikā plānots veikt vairākus testa lidojumus zemajos atmosfēras slāņos, pamazām attīstot un uzlabojot visas raķetes komponentes. Lai sasniegtu 100 kilometru augstumu, raķeti plānots palaist no 25 kilometru augstuma, vispirms to paceļot gaisā ar lieliem hēlija baloniem. Raķetes palaišanu kosmosā plānots veikt no jūras. Tehnisko atbalstu apstiprinājusi arī Latvijas Republikas Aizsardzības Ministrija.


Jāmin, ka ZINOO raķešu entuziastu komanda līdz šim ir izstrādājusi un palaidusi vairākas kosmiskās zondes. Jau trīs gadus ZINOO Cēsīs organizē “Kosmosa festivālu”. Zinātkāres centri ZINOO ar pašvaldību atbalstu izveidoti četrās Latvijas pilsētās – Cēsīs, Rīgā, Daugavpilī un Liepājā. Centrus izveidojusi biedrība “Latvijas zinātnes centru apvienība”, kuras dibinātāji ir Cēsu, Amatas, Priekuļu, Pārgaujas, Daugavpils un Liepājas pašvaldības. Biedrības vadītājs ir Pauls Irbins.