Ziņas

Sabiedrība

Lejasciema pašvaldība gatava nodrošināt dzeramā ūdens piegādi iedzīvotājiem

Gulbenes novada Lejasciema pagasta pārvalde ir gatava nodrošināt dzeramā ūdens piegādi iedzīvotājiem.

Pašlaik ar lūgumu palīdzēt saistībā ar ūdens trūkumu akā ir vērsusies viena ģimene, kurai divas reizes ar ūdens cisternu piegādāts ūdens.

Kā aģentūru LETA informēja Lejasciema pagasta pārvaldes lietvede Dace Milne, vairāk neviena mājsaimniecība pagasta pārvaldē līdz šim nav griezusies pēc palīdzības.

Milne atklāja – ja pagasta iedzīvotāju mājās situācija ar ūdeni akās neuzlabosies un pagasta pārvaldē tiks saņemta informācija ar lūgumu palīdzēt, noteikti savu iespēju robežās tiks palīdzēts.

Lejasciema pagasta iedzīvotājiem ir iespēja izmantot veļas mazgāšanas un dušas pakalpojumus, kas pieejami Lejasciema veco ļaužu dzīvojamajā mājā Lejasciemā, Rīgas ielā 6. Šo pakalpojumu var izmantot ikviens pagasta iedzīvotājs, it īpaši situācijā, kāda izveidojusies šoruden, kad māju akās ir ļoti maz ūdens.

Kā ziņots, Vidzemes augstienē, arī citu lauku reģionu mājās, kurās ūdeni ņem no akām, izveidojusies krīzes situācija – akas ir izžuvušas, šodien ziņo telekanāla LNT raidījums “900 sekundes”.

Līdzīga situācija Latvijā esot piedzīvota pagājušā gadsimta 50.gados, raidījumā informēja hidroģeologe Aija Dēliņa. Viņa norādīja, ka šādi sausuma periodi nav kaut kas ārkārtējs. Dabā ik pa brīdim kaut kas tāds notiekot reizi 50 vai 100 gados.

Meteorologu novērojumi liecina, ka pirmajos divos šā gada rudens mēnešos nolijusi tikai puse no nokrišņu normas. Oktobris bijis sausākais meteoroloģisko novērojumu vēsturē, kas sniedzas gandrīz 100 gadus senā pagātnē. Tie nokrišņi, kas nolīst novembrī un kas gaidāmi tuvākajā periodā, tik ātri nepaaugstinās gruntsūdeņu līmeni, lai akas piepildītos ar ūdeni.

Ilgtermiņā vienīgais risinājums, lai izvairītos no situācijas, ka akās trūkst ūdens, ir aku padziļināšana vai dziļurbumu veidošana, kas savukārt saistās ar izmaksām vairāku tūkstošu eiro apmērā, atzīst Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis.

“Pirmais posms – ir jāapzinās, cik daudz cilvēku tas skar šodien, kāda ir speciālistu prognoze par turpmāko, un tad ir jāizdomā, ko darīt. Vienīgais risinājums jau droši vien ir dziļurbumi,” uzskata Jaunsleinis.

Viņš norāda, ka pašvaldību pienākums ir atbalstīt un sniegt palīdzību un dzeramo ūdeni piegādāt. Pašvaldību savienībā neviens oficiāli nav vērsies.

Raidījums norāda – ja šoziem nebūs pamatīgas sniega segas vai vismaz lietus, tad daudziem, kam mājās ir akas, tās pavasarī un vasarā būs sausas.