Ziņas

Sabiedrība

“Leg&Go” turpina plūkt laurus

Godam nopelnīts. Uzņēmuma "Shaman Inventions" ražotais multifunkcionālais bērnu balansa ritenis ieguvis otro vietu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Ekonomikas ministrijas konkursa "Eksporta un inovācijas balva" kategorijā "Rūpnieciskais dizains". Centrā LIAA direktors Andris Ozols, otrais no labās - riteņa izgudrotājs Egons Garklāvs.Foto: no LIAA albuma

Ieriķos tapušais bērnu multifunkcionālais ritenis “Leg&Go”, ko radīja uzņēmējs Egons Garklāvs ar komandu, izpelnījies kārtējo atzinību. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un Ekonomikas ministrijas konkursā “Eksporta un inovācijas balva” viņu ražojums ieguvis otro vietu kategorijā “Rūpnieciskais dizains”.

Konkursa mērķis ir paust atzinību un godināt Latvijas komersantus, kas sasnieguši labus rezultātus jaunu un eksportspējīgu produktu ražošanā, vietējā tirgus nodrošināšanā ar augstas kvalitātes pašmāju ražojumiem, inovāciju ieviešanā un rūpnieciskā dizaina izstrādē. Var piebilst, ka galveno balvu šajā kategorijā izpelnījās arī ar velosipēdiem saistīts produkts, proti, uzņēmuma “Velo Sock” ražotie velosipēdu pārsegi iekštelpām.

Uzņēmuma “Shaman Inventions”, kas ražo “Leg&Go” riteņus, valdes loceklis Atis Garklāvs norāda, ka Latvijā un pasaulē šobrīd aktuāls viss, kas saistās ar velosipēdiem.

Jau rakstīts, ka inovatīvais bērnu balansa ritenis, ko iespējams transformēt astoņos veidos, šogad sevi veiksmīgi pieteica pasaulē, izpelnoties augstu novērtējumu un lielu interesi. Ceļš pretī atzinībai sākās pasaulē iecienītajā ieceru finansēšanas platformā “Kickstarter”, kur savāca vairāk nekā 76 tūkstošus ASV dolāru, pārpildot pašu uzstādīto mērķi – 60 tūkstošus dolāru.

Pēc veiksmīgā starta uzņēmēji solīja, ka atbalstītāji balansa riteni saņems vēl šajā gadā, un vārds ir turēts. A.Garklāvs pastāstīja, ka jau šonedēļ aptuveni 400 “Leg& Go” bērnu riteņi sāk ceļu, gluži kā Ziemassvētku dāvanas, pie saviem īpašniekiem vairāk nekā 30 valstīs. Arī tādās tālās kā Austrālija, Jaunzēlande, Singapūra. Janvāra vidū pie īpašniekiem dosies nākamie 700 riteņi.

“Esam tuvu tam, lai sāktu masveida ražošanu, lai gan arī jau šobrīd kopumā saražots vairāk nekā tūkstotis velosipēdu. Nākamā gada plānos ir šo skaitu vismaz desmitkāršot,” norāda A. Garklāvs.

Multifunkcionālo balansa riteni novērtējuši ne tikai pircēji. Vasarā pasaulē lielākajā veloindustrijas izstrādē “Eurobike show 2015” “Leg&Go” ieguva prestižo “Eurobike” gada balvu kategorijā “Urban bikes”. Žūrija akcentēja tā vieglumu un dabiska koka konstrukciju. Šis ir pirmais Latvijas ražojums, kas saņēmis šo balvu. Augstākas balvas par šo pasaules veloindustrijā nav, to varētu pat pielīdzināt kino industrijas balvai “Oskars”. Tagad 2.vieta konkursā “Eksporta un inovācijas balva”, un A.Garklāvs atklāj, ka nākamā gada sākumā gaidāms vēl kāds novērtējums: “Esam iekļuvuši finālistu vidū pasaules lielākās sporta preču izstādes “ISPO” konkursā “Brandnew” . Visas šīs balvas, atzinības liecina, ka mūsu produkts ir novērtēts, un tas dod jaunu papildu enerģiju tālākajam darbam. “Kickstarter” pasūtījums bija prioritāte, tagad būsim to izpildījuši, kā solījām.”

Interese par šiem velosipēdiem ir liela un turpina augt, taču uzņēmējs norāda, ka apstāties nedrīkst: “Ja darām, darām no sirds, pāris gadu sprintā nostrādājot. Pasaulē viss nemitīgi attīstās, ja paliksim uz vietas, radīsies līdzīgi izstrādājumi, tāpēc mums jābūt pirmajiem, vismaz soli priekšā citiem.”

Jau nākamā gada pirmajos mēnešos “Leg&Go” tiks izrādīts vairākās lielās izstādēs. Janvārī vispirms dalība pasaules lielākajā sporta preču izstādē “ISPO” Minhenē, bet pāris dienas vēlāk Ķelnē notiks Eiropas lielākā rotaļlietu izstāde. Februārī uzņēmēji dosies uz ASV, kur Ņujorkā ieplānots piedalīties milzīgā rotaļlietu izstādē “ToyFair 2016”.

“Dalība izstādēs ir nepieciešama,” norāda A. Garklāvs, “protams, šobrīd informāciju var izplatīt internetā, taču tiešā pārdošana, darbs ar dīleriem, aģentiem, pārstāvjiem iespējams tikai izstādēs, kontaktbiržās.”

Jau rakstījām, ka uzņēmēji veic savdabīgu minētā riteņa testēšanu. Uzņēmumā Ieriķos ierīkots īpašs stends, kurā viens velosipēds diennakts režīmā brauc pa nelīdzenu virsmu, darot to dažādā ātrumā, izturot dažādu svaru uz sēdekļa. Ieplānots šādi apbraukt apkārt pasaulei, un A. Garklāvs stāsta, ka nu jau veikts vairāk nekā pusceļš no ieplānotajiem 40 tūkstošiem kilometru. Vienīgais, kas līdz šim jāmaina, ir riepas, kas tālajā ceļā dilst.

A. Garklāvs norāda uz vēl kādu svarīgu notikumu, kas paver durvis uz pasaules tirgiem. Proti, pirmajām divām riteņa modifikācijām iegūts starptautiskais sertifikāts, bez kura nav iespējams izstrādājumu pārdot.

“Bērnu precēm tas ir īpaši sarežģīts process, prasības augstas, tāpēc liels prieks, ka esam to paveikuši,” uzsver uzņēmējs. Viņš arī norāda, ka viss joprojām ir attīstībā: “Ražošanas process tiek pilnveidots, nemitīgi kaut ko atklājam, uzlabojam nianses. It kā vienkārša lieta – ritenis -, tomēr, lai palaistu sērijveida ražošanā, jāņem vērā daudzas jo daudzas nianses, lai gala produkts būtu maksimāli kvalitatīvs. Visu cenšamies ražot Latvijā, tā arī notiek, izņemot riepas, ko te neviens neražo. Viss pārējais top Latvijā, gan pie mums, gan sadarbības partneriem.”