Ziņas

Redzeslokā

Ledus māksla arī Cēsīs

Neparasti. Pie Cēsu koncertzāles namdurvīm redzami ledū kalti savvaļas zvēri.Foto: no albuma

Ziemas saltuma, baltuma un ledus sajūtas cēsnieki šoziem var smelties Vidzemes koncertzāles pagalmā – izgaismotās ledus skulptūrās.

Ziemeļzemes Somijas mākslinieku gleznu izstādi koncertzālē ievada pie abām lielajām namdurvīm novietoti balti zvēri, izkalti ledū. Pie vienām durvīm vilks gaudo uz Mēnesi, pie otrām apstājies bizons. Ledū kalta arī cilvēka figūra, bet daudz lielāka par dzīvnieku tēliem. Kā to skaidrot? Varbūt ar to, kurš šo­brīd uz mūsu planētas ir varenākais, spējīgs pat mainīt klimatu.

Droši vien gada nogalē ziemas aukstumu nesagaidīsim. Varēsim skatīt, kā ledū kaltās figūras lēnām kūst. Mākslinieki teic – lai kūst! Tās ir tikai figūras, nevis lielie ledāji, kuri arī kūst. Ja skatītājiem būs mazliet žēl, ka figūras ik dienu kļūs mazākas, tad gleznu izstāde, kas arī bez maksas apskatāma, ļaus aizdomāties – kāpēc reti ir īstas ziemas pat mums, kas dzīvojam tā dēvētajās ziemeļzemēs.

Tieši klimata izmaiņu tematikai veltīti Somijas mākslinieku darbi izstādē “Uz vienas planētas. Vilks, bizons un Homo sapiens”. Cēsis apmeklējot, Somijas vēstniecības aicinātie pārstāvji sacīja, ka Somija, kļūstot par Eiropas Savienības Padomes prezidējošo valsti, pieteiks sevi kā līderi klimata rīcības jomā. “Tuvākajos gadu desmitos cilvēka darbības rezultātā līdz pat miljonam dzīvnieku un augu sugu draud izmiršana. Bioloģiskā daudzveidība izzūd simtiem reižu ātrāk nekā vidēji pēdējos desmit miljonos gadu. Nepieciešams rīkoties jau šodien,” sacīja Somijas vēstniece Rīta Korpivāra.

Izstādes “Uz vienas planētas. Vilks, bizons un Homo sapiens” gleznas koncertzālē “Cēsis” skatītāji ar rokām neaiztiks, lai nebojātu. Interesanti, cik daudzi cēsnieki nenoturēsies un tomēr, ar pirkstu galiem pieskaroties, palīdzēs skulptūrām ātrāk izkust. Tas nekas, ka pie katra mākslas darba lasāms lūgums tās neaizskart.