Ziņas

Sabiedrība

Ledus kūst ātri. Uz ledus bīstami

Nenovērtē risku. Reizumis ledus trauslumu pavasarī neņem vērā arī dzīves pieredzes bagāti cilvēki. Šāds mirklis iemūžināts Cēsu Pils parkā, kad pa nedrošo ledu pastaigāties bija izvēlējusies seniore.Foto: Līga Salnite

Saule kausē ledu un sniegu. Ezeru un dīķu malās jau redzams ūdens. Tas gan netraucē makšķerniekiem vēl cerēt uz pēdējo šīsziemas lomu vai bērniem padraiskoties pa ledu.

“Vakar zvanīja kāda garāmbraucēja, ka pie Gaujas tilta bērni ir uz ledus. Patruļa nekavējoties izbrauca, uz upes pa ledu pastaigājās māte ar trim bērniem. Izskaidrojām, cik tas ir bīstami. Cerams, ka viņi saprata,” stāsta Cēsu pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Nor­buts un uzsver, ka ūdenstilpēm pašvaldības policija pievērš pastiprinātu uzmanību.

Cēsīs Pils un Maija parkā ir videonovērošana, dežurants visu diennakti redz, kas notiek    uz dīķiem. Tā kā ir diennakts patruļa, tā izbrauc, ja redzama kāda pārdrošība.    Ruckas un Dubin­skas dīķi ir patruļas maršrutos tāpat kā Gauja.    “Policisti stāsta cilvēkiem, ka nav droši, ir bīstami atrasties uz ledus,” saka G.Norbuts.
Pašvaldības policijas redzeslokā ir arī Mazuma ezers Vaives pagastā. Šoziem bijuši vairāki izsaukumi, kad kāds ar mašīnu braucis pa ezeru.    “Saistošajos noteikumos nav aizlieguma ar mašīnām braukt pa ezeru. Ir izveidota darba grupa, kas izstrādā noteikumus, kuri aizliegtu pa ūdenstilpēm braukt ar mehāniskajiem transporta līdzekļiem,” pastāsta pašvaldības policijas priekšnieks.

Pārgaujas novads ir bagāts ar ezeriem. Tie ir zemledus makšķernieku iecienīti. “Saistošajos noteikumos nav noteikts, cik biezam jābūt ledum, kad uz tā drīkst atrasties. Tā kā atbildība par drošību ir katra paša ziņā,” saka Pārgaujas novada pašvaldības policijas priekšnieks Didzis Baumanis un vērtē: “Decembrī bija sals, tad pakusa un    uznāca sniegs. Ledus nav drošs, tas ātri kūst. Šoziem tikai vienreiz apsekošanā uzdrošinājāmies pa ezeru braukt ar kvadriciklu. Drošāk tomēr iet kājām.” Viņš pastāsta, ka pēc pirmā sala interesenti Driškina ezerā attīrījuši vairākus laukumus slidošanai un hokejam, tāpat arī Stalbes dīķī, taču pēc sniega uzsnigšanas tos uzturēt bijis pārlieku sarežģīti.

Pašvaldības policija un vides inspektors katru dienu apbraukā novada ezerus. “Vakar Ungurā bija vairāki makšķernieki. Kad redzēsim, ka ir ļoti bīstami būt uz ledus, nāksies dzīt nost,” teic D.Baumanis.

Citas ziemas pārgaujniekiem ne mazums galvassāpju sagādāja tie, kuri pa ezeriem braukāja ar mašīnām. Šoziem tādu gadījumu nebija. To pašu saka Līgatnes paš­valdības policijas priekšnieks Uldis Siliņš. “Vai nu cilvēki dzirdējuši par nelaimēm, kas notiek, kad ar mašīnu brauc pa ezeru, un kļuvuši apdomīgāki, vai arī raduši citas iespējas, kā atpūsties,” teic U.Siliņš, uzsverot, ka Rat­nieka ezerā entuziasti ierīkojuši slidotavas, tāpat arī uz dīķiem. “Ledus kūst, to taču katrs saprot. Jācer, ka problēmu nebūs,” saka U.Siliņš.