
Trīs izcili latviešu mūziķi, Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāti – vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš – noslēguši vienošanos ar Cēsu pašvaldības dibināto SIA “Vidzemes koncertzāli” par sadarbības pirmo gadu.
Sadarbības sākums tika nosvinēts ar koncertu, kas nedēļas nogalē koncertzālē pulcēja aizrautīgus klausītājus un augsta līmeņa profesionāļus, gan Cēsu Mūzikas vidusskolas pasniedzējus, gan rīdziniekus, Latvijas Lielās mūzikas balvas 2018. gada žūrijas dalībniekus.
Mūziķu un Vidzemes koncertzāles lielo notikumu – publiku iepazīstināt ar “Trio Palladio” pirmo sniegto koncertu Cēsīs – ierakstīja Latvijas Radio programma “Klasika”. Koncertzāles direktore Inese Zagorska klausītājiem pavēstīja, ka tas, ko zālē dzirdēs klausītāji, un tas, kas skanēs Latvijas Radio, skanēs arī koncertā Londonā. Cēsu koncertzālē kā rezidencē, kopīgi strādājot pie programmas, trīs mūziķi ar Latvijā sagatavoto koncertu uzstāsies slavenajā Londonas Vigmorzālē. Arī tur tāpat kā Cēsīs skanēs franču 19. gadsimta komponistu Ernesta Šošona un Morisa Ravela meistardarbi – klavieru trio. Londonas izsmalcinātajai klasiskās mūzikas publikai tiks piedāvāts Cēsīs iestudēts klavieru trio “Nakts”, kuru 21. gadsimtā sarakstījis Valmieras un Cēsu mūzikas skolās, Latvijas Mūzikas akadēmijā skolotais komponists Kristaps Pētersons.
“Trio Palladio” apvienojušies mūziķi jau iepazinuši pasaules muzikālās lielpilsētas. K. Blaumanes darbs desmit gadus bijis saistīts ar Londonas filharmonisko orķestri, tajā vadot čella grupu. R.Zariņš – 11 starptautisku konkursu laureāts – dzīvo Londonā un tur ikdienā koncertē. E.Bindere 15 gadus visā pasaulē koncertējusi ar ansambli “Kremerata Baltica”, bijusi tā pirmā vijole.
Visi trīs pasaulē koncertējošie mūziķi tagad veido kopīgu trio, tam dots 16. gadsimta ietekmīgā arhitekta Andrea Palladio vārds. Visi trīs vienā mašīnā nedēļas nogalē ieradās savā jaunajā mūzikas rezidencē Cēsīs, kurā noslīpēja kopā spēlēšanu augsta līmeņa koncertam.
Par braucienu uz Cēsīm Eva Bindere saka: “Man Cēsu puse tik ļoti patīk! Esmu te pavadījusi daudzas vasaras, jo mana ģimene kādreiz dzīvoja pie Raunas ietekas Gaujā. Tā ir romantiska vieta. Ja būtu iespēja iegūt vasaras mājiņu, kur paslēpties un atpūsties, tad tas būtu Cēsu pusē.”
E.Bindere ar R.Zariņu kopā muzicējuši Izstāžu namā Cēsīs: “Tas bija pirms gadiem desmit, kad Andris Veismanis un Vidzemes kamerorķestris spēlēja Haidna koncertu vijolei un klavierēm. Reinis pie klavierēm sēdās vēl mazs, atceros viņu kā smuku puiku ar lokainiem matiem.”
K. Blaumanes muzikālais ceļš sācies E. Dārziņa Mūzikas skolā Rīgā un viņas pirmais skolotājs bija no Cēsīm. Pie Igora Grapa mācoties, pirmos četrus gadus Kristīne kopā ar citiem mazajiem audzēkņiem braukusi uz Cēsīm spēlēt bērnu koncertos. “Atceros, cik aktīvs bija mans pedagogs, viņš arī vadīja kolektīvu, diriģēja to. Cēsis kļuvušas par vienu no mīļākajām Latvijas pilsētām. Vienmēr prieks braukt šurp, jau ceļš ir tik gleznains! Visu laiku gribas iesaukties – paskaties pa labi, pa kreisi, cik skaisti apkārt!”
Ansamblim “Trio Palladio ” nepieciešams regulāri uzturēt saikni ar koncertzālēm, lai būtu iespēja Cēsīs sagatavotās programmas parādīt, mūziķiem pašiem attīstīt talantu. “Tagad Latvijā mums tāda iespēja ir, ne kuram katram mūziķim tā veicas, tāpēc mēs to augsti novērtējam,” uzsver E.Bindere.
Trio pirmajam kopīgi veidotajam koncertam dots nosaukums “Francijas impresijas”. Pēc klausītāju uzmanības un ieinteresētības, aplausiem un apsveikumiem Cēsu impresijas jau drīz nonāks līdz Londonai.
Gada garumā, kurā darbosies Vidzemes koncertzāles un “Trio Palladio” līgums, Cēsu skatuve vēl divas reizes kļūs par starptautisko mūziķu radošās tikšanās vietu. Taps vēl divas programmas, un pirmie to koncerti aicinās klausītājus uz Vidzemes koncertzāli. Tad latviešu klausītāji varēs uzzināt, kā latviešu muzikālais trio uzņemts Londonā un citur.